Доля культурної спадщини в Кам’янському: збирання залишків по крихтам

Інвентаризація об’єктів культурної спадщини продовжується в Кам’янському. Місто досі визначається, які будинки та споруди являють собою цінність для історії та культури.

Автор: Валентин Фіголь.

В Кам’янському на державному обліку перебуває 36 пам’яток історії та монументального мистецтва. Усі вони були взяті на облік за радянських часів, тому, відповідно до нових положень, ці пам’ятки вимагають додаткового обстеження. У Кам’янському другий рік проходить цей процес, половину пам’яток фахівці вже інвентаризували.

Відомий будинок Сокола, як його називають в народі, вже кілька років знаходиться в руйнівному стані.

«Ця інвентаризація необхідна для того, щоб об’єкти або були занесені до державного реєстру, або виключені з нього, — прокоментувала процедуру Ксенія Крутікова, головний спеціаліст відділу культури департаменту з гуманітарних питань Кам’янської міськради. – Звіт подаватиметься до Міністерства культури, результат буде відомий наступного року».

Значну кількість будівель ДМК можна було б включити до історичних пам’яток

Під час інвентаризації вчора територію «Дніпровського меткомбінату» відвідали Наталія Бочанцева, фахівець Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей та Ксенія Крутікова.

На території меткомбінату є 2 обєкти, які мають статус пам’яток. У серпні 1970 року за рішенням Дніпропетровського виконкому дві меморіальні таблички були поставлені на державний облік. Перший об’єкт – це  встановлений в 1960 році на фасаді будівлі управління пам’ятний знак на честь металурга зі світовим ім’ям Івана Бардіна. Сьогодні кожен, хто заходить до управління Дніпровського меткомбінату, може прочитати на меморіальній дошці: «Віце-президент Академії наук СРСР Іван Павлович Бардін працював в 1925-1929 роках головним інженером заводу ім. Дзержинського».

Другий об’єкт культурної спадщини – пам’ятний знак, встановлений в 1969 році на фасаді будівлі колишнього фасонно-ливарного цеху. На меморіальній табличці повідомляється, що в червні 1919 року в цеху зібрали бронепоїзди «Радянська Україна» і «Радянська Росія» для потреб фронту громадянської війни. За датою можна припустити, що пам’ятним знаком увічнили подію 50-річної давності.

Бронепотяг «Радянська Україна»
Бронепотяг «Радянська Росія» був виготовлений на ДМК, які і «Радянська Україна»

Після оновленя  інформації про пам’ятні знаки на території ДМК, буде встановлено, чи відповідають вони критеріям пам’ятки.

З Міністерства культури документи надійдуть в область, фахівці центру з охорони історико-культурних цінностей нададуть облікову документацію місту і балансоутримувачу, тобто ПАТ «Дніпровський меткомбінат». У разі підтвердження статусу, ці об’єкти будуть внесені до схеми розташування пам’ятних знаків.

«Навіть якщо пам’ятка втратить свій статус, це не означає, що її потрібно демонтувати і забути. Ні, це наша історія, це наше життя», – зазначила Наталія Бочанцева.

Збереження об’єктів культурної спадщини в сучасних реаліях – надзвичайно складне завдання. В Кам’янському більшість старовинних будівель, які могли би бути цікаві нащадкам як приклад історичної забудови чи архітектурного стилю певної епохи, перебувають в приватній власності. А власник може робити з нерухомістю, що хоче… Деякі цікаві старовинні будинки місто вже втратило, і процес продовжується.

В Програмі розвитку культури в місті на наступний рік заплановано профінансувати охорону культурної спадщини в розмірі 175 тисяч гривень. Для порівняння, на організацію масових розважальних заходів планується витратити 3,9 млн. грн. з міського бюджету. Власне, окрім асигнування в розмірі 7,5 тисяч доларів, про охорону культурної спадщини в Програмі більше й не йдеться.