Проблема доступу до житла в Кам’янському для ліквідації аварій

З проблемою «як увійти до закритої квартири, якщо треба ліквідувати аварійну ситуацію» особливо актуальна в період опалювального сезону. Ось що кажуть з цього приводу закон та фахівець з права.

Автор: Валентин Фіголь.

«Прорвало стояк в квартирі сусіда, який поїхав на заробітки. Аварійники перекрили весь стояк. Тепер шукаємо, як увійти в зачинене помешкання. Аварійники кажуть, що не ламатимуть дверей…» — подібні ситуації виникають в житловому фонді щороку. Часто люди не знають, як діяти згідно закону, а комунальники не хочуть проявляти ініціативу, хоч закон їм це і дозволяє.

В Законі України «Про житлово-комунальні послуги» є стаття 29, яка визначає порядок доступу до житла або іншого об’єкта нерухомого майна споживача, — нагадує правник Оксана Волох, фахівець міського Центру надання правової допомоги.

Оксана Волох пояснює правові аспекти доступу до житла в аварійних ситуаціях

«Споживач зобов’язаний забезпечити представникам виконавця комунальної послуги доступ до свого житла, іншого об’єкта нерухомого майна для:

1) ліквідації та відвернення аварій, пов’язаних із наданням відповідної комунальної послуги, — цілодобово;

2) встановлення або заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічних чи профілактичних оглядів, зняття контрольних показань вузлів обліку — згідно з умовами договору про надання відповідної комунальної послуги, договору про управління багатоквартирним будинком», — сказано в Законі.

Представники виконавця комунальної послуги під час доступу до житла, іншого об’єкта нерухомого майна (далі – житла, прим. «Пильний погляд») зобов’язані пред’явити відповідне посвідчення та поважати права споживачів,

«Відмова споживача надати доступ виконавцю комунальної послуги до належних споживачу приміщень у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, є підставою для припинення надання споживачеві відповідної комунальної послуги», — попереджає Закон. Такі події обов’язково повинні документуватися, підтверджуватись відповідними актами, складеними учасниками процедури, нагадала О. Волох.

«У невідкладних випадках, пов’язаних з необхідністю рятування життя і здоров’я людей та/чи майна, в установленому цією статтею порядку може бути здійснено доступ до житла, іншого об’єкта нерухомого майна без отримання згоди його власника (користувача) (несанкціонований доступ) для проведення огляду та ліквідації або відвернення аварії.

Несанкціонований доступ до житла відбувається без отримання згоди його власника (користувача), якщо…  є об’єктивні підстави вважати, що аварія, яка створює загрозу життю та/або майну, наявна саме в цьому житлі (іншому об’єкті нерухомого майна)», — стверджує закон. Отже, якщо комунальники вважають, що аварію треба ліквідувати в зачиненому приміщенні, і власника немає або він відмовляється допускати ремонтників – виникають підстави для проникнення в помешкання без згоди власника.

«Під час здійснення несанкціонованого доступу і до повного завершення робіт, визначених частиною восьмою цієї статті, повинні бути присутні представник виконавця, представник органів внутрішніх справ, працівники аварійно-ремонтної бригади та власник (користувач) з будь-якої із сусідніх будівель (з будь-якого приміщення, розташованого у тому самому багатоквартирному будинку, якщо несанкціонований доступ здійснюється у багатоквартирному будинку)», — так описує процедуру несанкціонованого доступу Закон.

«Під час здійснення несанкціонованого доступу представник виконавця складає акт про здійснення несанкціонованого доступу та проведення ремонтних і відновлювальних робіт, який підписується всіма учасниками такого доступу. В акті обов’язково зазначаються:

1) підстави для здійснення несанкціонованого доступу;

2) інформація про попередження споживача із зазначенням часу та осіб, які вели переговори із споживачем, у разі їх проведення;

3) причина та місце виникнення аварії, перелік неполадок;

4) перелік виконаних робіт;

5) прізвища, імена, по батькові та посади учасників несанкціонованого доступу;

6) інформація про спосіб і час відновлення конструктивної цілісності вхідних дверей, вікон або інших елементів будівель і приміщень, що були пошкоджені під час несанкціонованого доступу, і проведення ремонтних та відновлювальних робіт.

Оригінал складеного акта зберігається у виконавця комунальної послуги. Іншим учасникам несанкціонованого доступу видаються копії акта, завірені печаткою виконавця.

Представник виконавця у присутності інших учасників несанкціонованого доступу опечатує відновлені двері, вікна чи інші елементи будівель і приміщень власною печаткою та ставить підпис, час і дату опечатування», — сказано в законі. На практиці опечатувати буде, скоріш за все, представник поліції – в нього є особиста печатка і відповідні повноваження, нагадала правник.

Витрати на процедуру покладаються на винну особу, стверджує Закон. Отже, вочевидь, комунальникам доведеться судитись с власником приміщення, щоб отримати від нього компенсацію витрат на відкриття та закриття дверей. Якщо аварія сталась з вини власника приміщення – за ремонт має заплатити він, згідно Закону.

«У багатоквартирному будинку, управління яким здійснюється управителем, передбачені цією статтею права та обов’язки представників виконавців комунальних послуг щодо доступу (у тому числі несанкціонованого) до житла, іншого об’єкта нерухомого майна поширюються також на управителя та його представника», — зазначено в Законі. Умови доступу мають бути прописані в договорі з управителем, акцентувала пані Волох. Якщо це ОСББ – в договорі з ОСББ.