Як святкували Різдво в музеї Кам’янського (+фоторепортаж)

Майстер-класами, художніми виставками та концертом відсвяткували Різдво в музеї історії міста.

Автор: Валентин Фіголь.

Традиційне відзначення Різдва в музеї зібрало поціновувачів народного мистецтва та традицій. Святкування розпочали майстер-класи народних художників.

Майстриня з Петриківки Наталка Рибак навчала охочих петриківському розпису. Головне – натхнення та завзяття, нагадала тренерка. Петриківські майстри, як виявилось, малюють свої всесвітньо відомі візерунки чим завгодно: пальцями, пензликами, паличками для прочищення вух, навіть медичними піпетками.

Малювання, крім задоволення, приносить ще неабияку користь, пояснила майстриня: воно виховує художній смак та точність рухів, а також є ефективним засобом арт-терапії.

«Не можна ображатись на критику, — зауважила пані Рибак учням. – Хто критику слухає – розвивається, хто не слухає – товчеться на місці!»

Петриківський розпис – це поєднання традиційних прийомів та експромту, зазначила Н. Рибак: «Не заглядайте мені в рота, не робіть так, як я! Робіть так, як самі хочете!»

Другий майстер-клас був присвячений мистецтву виготовлення ляльок-мотанок. Майстриня з Дніпра Лариса Шевцова розповіла, що лялька-мотанка відома ще з дохристиянської епохи. Це були не просто іграшки. Мотанки виготовлялись для містичних обрядів: щоб дівчина була гарною, щоб діти народжувались справно, щоб пара не розлучалася… Щоб ляльку не можна було використати для злих чарів, на обличчі зображали подобу хреста – сонячний поганський символ, що має оберегове значення.

«Якось я спробувала подарувати ляльку-мотанку президенту США Біллу Клінтону, — пригадала пані Лариса. – Так не взяли – побоялись, що зачаклована!»

Л. Шевцова працює в металургійній академії в Дніпрі. Її діти – архітектори, всіляко підтримують хобі матері: «Дочка популяризує мене в інтернеті».

Після майстер-класів розпочався концерт. Дитячі музичні колективи виконували різдвяних обрядових пісень.

Від міського самоврядування гостей свята привітав Олександр Залевський, секретар міської ради. Він нагадав, що радянська влада не дозволяла святкувати Різдво, і зараз українцям нав’язують поведінку, яка несумісна з народними традиціями та шкодить інституту родини.

У виставковій залі музею розмістилась художня виставка, присвячена Різдву. В експозиції – твори місцевих художників, сучасних та з минулого.