Українські профспілки готуються до акцій протесту через можливі зміни до трудового та профспілкового законодавства

Міжнародна конфедерація профспілок, а також найбільші українські профспілки розкритикували ініціативи партії «Слуга народу» зі змін до трудового та профспілкового законодавства. «Влада, вдаючись до маніпуляцій та введення в оману суспільство, впроваджує лібералізацію трудового законодавства і хоче в угоду інтересам олігархічного бізнесу та багатонаціональних корпорацій впровадити в Україні рабську працю для свого народу…» — йдеться в спільній заяві профспілок.


Автор: Сергій Гузь.

Останній бастіон

Трудове та профспілкове законодавство України до сьогодні залишається останнім бастіоном соціальної держави, де інтереси найманих працівників досі мали право захищати профспілки. З часів незалежності деякі права профспілок навіть посилились, порівняно з часами СРСР.

Проте, розрив між законодавчими деклараціями та реальним станом справ в останні роки ставав все сильнішими. Не секрет, що роботодавці робили і роблять усе можливе, аби не дати профспілковим активістам можливість створювати справді незалежні організації.

Масово ігноруються основні права профспілок на ведення колективних переговорів, погодження щодо скорочення штатів та звільнення окремих працівників, право на узгодження разом з державою соціальних стандартів та багато іншого.

Тим не менш, поки законодавство захищало права профспілок, завжди залишався шанс відстояти їх у суді. В більшості випадків суди змушені були ставати на бік профспілок чи найманих працівників. Та схоже, що роботодавці і їх представники у владі вирішили позбавити профспілки більшості прав, радикально змінивши баланс сторін на ринку праці.

«Подаруночок» під ялинку

Напередодні Нового року від представників партії «Слуга народу» в Верховній Раді були зареєстровані відразу три законопроекти, якими передбачається внести зміни у трудове та профспілкове законодавство.

Автори законодавчих ініціатив навіть не приховують своєї мети послабити профспілки в Україні. «Розвиток діджитал технологій та доступності законодавчої бази, відкритість реєстрів судової практики та інших, широка мережа адвокатів та юристів дають змогу швидко та ефективно захистити або відновити порушене право працівника, у тому числі ним самостійно», — зазначено в законопроекті №2681 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)»

У разі прийняття Верховною Радою, ці законопроекти фактично змінюють роль профспілок на підприємствах, позбавляють їх частини фінансових ресурсів, а також доступу до соціальних об’єктів підприємств. До того ж, зміни до Кодексу законів про працю надають можливість роботодавцям звільняти найнятих працівників на власний розсуд без погодження з профспілками.

Профспілки категорично проти

Детальніше про кожний з законопроектів ми напишемо найближчими днями. Наразі проти цих законодавчих ініціатив вже виступили більшість вітчизняних профспілкових об’єднань та Міжнародна конфедерація профспілок.

На 10 та 15 січня заплановані масові акції з пікетування Верховної Ради, коли в профільному комітеті розглядатимуться зазначені законопроекти. А вже 16 січня скликається всеукраїнське профспілкове віче.

Також Спільний представницький орган об’єднань профспілок зробив жорстку заяву щодо влади та партії «Слуга народу», у якій звинуватив ініціаторів законодавчих змін у «запровадженні рабської праці».

Профспілки також звинувачують уряд у порушенні Конституції і законодавства, та вказують, що ці законопроекти не були узгоджені з профспілками.

«Доленосні законодавчі акти, що стосуються трудових, соціальних прав громадян, вносяться кулуарно, без своєчасного оприлюднення та широкого обговорення. Складається враження, що правляча влада України — прагне повернути в країні феодальний лад, — йдеться у заяві. — Олігархат просуває закони, які вигідні тільки йому, і блокує будь-які ініціативи, здатні обмежити його прибутки».

Шаран Барроу, генеральний секретар МКП

Проти цих законодавчих ініціатив виступила і Міжнародна конфедерація профспілок. «Уряд України стоїть на боці олігархів та багатонаціональних корпорацій, й проти трудівників, громадськості та профспілок. Глобальні профспілки стоять пліч-о-пліч з нашими сестрами та братами в Україні. Вони заслуговують на гідну роботу, прожитковий мінімум та контроль за балансом між роботою та життям. Ми засуджуємо безрозсудні порушення українським урядом своїх міжнародних зобов’язань, що є ризиком втратити вирішальну підтримку країни Європою та світовою спільнотою», — звявила Шаран Барроу, генеральний секретар МКП.