День Соборності в Кам’янському: уроки історії

Святкові заходи на честь Дня Соборності – це перегляд кіно про історію свята представниками міського політикуму та покладання квітів до монументу Тараса Шевченко.

Автор: Валентин Фіголь.

Урочистості на честь загальнодержавного свята почались з перегляду документального фільму про те, як з уламків двох імперій – Російської та Австро-Угорської, постали дві Українські республіки – УНР та ЗУНР. З усіх боків на них лізли вороги : більшовики, поляки, чехи, ще хтось…  Українці – одні з них мали політичний досвід, інші не мали, вирішили об’єднатись.

В 1919 році відбулось проголошення Акту злуки Української народної республіки і Західноукраїнської народної республіки.

Також цього дня згадують підписання Четвертого Універсалу Центральної Ради. Це сталося роком раніше — 22 січня 1918 року. Цим документом проголошувалася повна незалежність УНР.
Акт злуки показує, що українці бажають бути єдиним народом, зазначив перед переглядом кіно Андрій Білоусов, міський голова Кам’янського.

Після фільму архівне управління міста презентувало представникам самоврядування виставку до Дня Соборності, яка експонуватиметься в архівному управлінні. В експозиції – документи епохи підписання Акту злуки, які розповідають, як народжувалась Соборна Україна.

Потім частина посадовців відбула до монументу Шевченко біля театру, де  традиційно поклали квіти до пам’ятника.

Щодо історії Соборності України, то варто нагадати, що в той час (1917-21 роки) на території нинішньої України існувала ще Українська народна республіка рад з столицею в Харкові, яку нині українські історики вважають маріонеткою більшовицької Росії. Згодом в результаті збройного конфлікту УНР була ліквідована і Україна стала радянською республікою.  Цей процес супроводжувався кровопролиттям, масштаби якого досі уточнюються. Хто саме кого вбивав у ті часи – історики сперечаються вже сотню років.