Мешканці Кам’янського заплатять за доставку газу дорожче, ніж «Газпром» за транзит всією Україною

Соцмережі буквально розриваються численними обуреннями мешканців міста, які отримали у січні нові платіжки за газ. У них вперше окремо виділена послуга «доставки газу». І тут багато хто з’ясував, що попри декларації уряду – вцілому «газ» подорожчав. Але найбільше людей дивує, звідки «облгаз» качає газ у наші домівки, що його доставка така дорога? Ми теж зацікавились цим питанням і знайшли дещо несподіване.

Автор: Сергій Гузь.

Мухи — окремо, котлети облгазам – окремо

Як і обіцяли урядовці, процедура анбандлінгу завершена, з чим вас і привітали у нових платіжках за газ окремим тарифом. Бо, якщо ви не в курсі, що означає оте важковимовне іноземне слово, то насправді воно і означало розділення послуги «газопостачання» на дві окремі: продаж вам газу та його доставку до квартири.

Як і раніше, основна платіжка містить вартість газу, кількість спожити кубометрів та суму, яку вам потрібно за цей газ сплатити.

Андрій Коболєв, керівник «Нафтогазу»

Буквально сьогодні наш уряд відрапортував, що змінив процедуру, за якою розраховується вартість газу. Слухайте уважно: буде братися середня ціна газу на біржі в Нідерландах, додаватися різниця в ціні газу на кордоні з Україною, вартість транспортування до кордону України, плюс торгова націнка «Нафтогазу» і ще якась «вартість капіталу «Нафтогазу» (посилання тут).

Ви щось зрозуміли? Отож. Тому уряд «на пальцях» пояснив, що якщо вартість газу на біржі в Нідерландах буде 3300 гривень, то у «Нафтогазу» після всіх закруток цей газ коштуватиме уже 4700 гривень (без НДС). О, це вже знайомий бізнес з 90-х років.

Та наші урядовці не були б топ-менеджерами, якби не придумали як ще заробити грошенят, наприклад, на доставці газу. Ну, формально вони праві – газові мережі дійсно треба утримувати: ремонтувати компресорне обладнання на газорозподільних вузлах, ліквідовувати пориви, міняти старі труби на нові, вчасно фарбувати тощо. Тож, наприклад, для Кам’янського тариф на доставку/розподіл газу складає 1,25 гривень за кубічний метр.

Цукерки для приватних облгазів

Вартість доставки газу обраховується за іншою формулою, ніж вартість газу, який ми «закуповуємо» у «Нафтогазу» (бо формально ми маємо право купувати газ у інших компаній, хоча поки що цим правом навряд чи хтось зможе скористатися на практиці).

Як пояснюють в облгазах, кожному споживачеві послуга доставки розраховується окремо: обсяг спожитого за минулий газовий рік (з жовтня по вересень наступного року) ділиться на 12 і помножується на транзитний тариф. Тобто, якщо за рік ви спожили 120 кубів, гріючи чайник на газові плиті, то ваш щомісячний платіж буде усього 12,5 грн. Але якщо у вас газове опалення, і ви споживаєте у середньому по 100 кубів, то платити доведеться вже 125 грн щомісяця.

Але справжня цукерка в тому, що тепер окремо кожному з нас доведеться платити за доставку/розподіл газу не залежно від того, споживаєте ви газ, чи ні. Бо цей платіж фіксований на весь рік.

Нафтогаз пояснив, чому треба платити облгазам. Що не ясно?

«Нафтогаз» навіть оперативно поширив інфографіку, за що саме платять громадяни. Ми лише додамо, що у цьому випадку ми платимо «за газ» не державній компанії – «Нафтогазу», а приватним облгазам, що вже давно прибрали до рук олігархи.

«Газпрому» транзит обійдеться дешевше

Тариф на доставку газу лише на перший погляд виглядає невеликим – усього 1,25 гривні за кубометр, проте в січні цей тариф збільшився на 40% відсотків, порівняно з минулим роком.

Нашу увагу привернуло те, що вартість «транзиту газу споживачам» обчислена у кубометрах, тоді як ще місяць тому вся країна спостерігала за газовими переговорами з Росією, де весь час оперували – тисячами кубів. Тож ми перерахували і з’ясувалося, що за доставку газу мешканцям Кам’янського та області встановили тариф аж у 1250 гривень за тисячу кубів або близько 51 долара США.

Ми вирішили порівняти, а скільки ж російський «Газпром» платить за транзит свого газу нашою територією? Але виявилося, що вартість транзиту є «комерційною таємницею» і уряд її не розголошує. Та наші урядовці такі балакучі, що знайти цифри, аби зрозуміти ситуацію – не так вже й складно.

Напередодні газових переговорів урядовці оголосили, що хочуть брати з «Газпрому» по 3,21 долара за транзит 1000 кубів газу на 100 км. Так званий «транзитний коридор» складає 1240 км. Ми підрахували, що транспортування російського газу через всю країну коштує максимум – 40 доларів за 1000 кубів (насправді реальна ціна може бути ще меншою). Але ж ми з вами живемо майже в центрі країни!

Схема транзитних газопроводів України
Мапа Гуглу, з майже аналогічним дорожнім маршрутом від кордону з Росією до Кам’янського

Тож ми знайшли транзитну карту «Нафтогазу» і порівняли її з таким самим автомобільним маршрутом. Відстань від кордону у Харківській області, звідки транспортується російський газ, до Кам’янського – приблизно 300 км (реально майже на десяток км більше, але це не має значення для порівняння). Виходить, що російський «Газпром» платить за транзит газу на цю відстань близько 10 доларів за 1000 кубів, а мешканці міста за ці самі 300 км – у 5 разів більше (51 долар за 1000 кубів).    Чи може нам газ доставляють ще ближче, з родовищ у Полтаві?

Порівняння двох схем дає можливість порівняти, скільки коштує транспортування газу російському «Газпрому» і мешканцям міста.

Як так вийшло – керівництво «Нафтогазу» поки що не пояснює. Мабуть зайняті розподілом премії у 700 мільйонів гривень за транзитну угоду з «Газпромом».