Про неявну екологічну проблему та старі сміттєвози в Кам’янському

Потоки забрудненої води, що течуть вулицями міста, потрапляють в Дніпро. Потім ми п’ємо отруєну річкову воду і читаємо розпачливі публікації про те, як гине велика українська річка.

Автор: Валентин Фіголь.

Щоразу під час дощу чи розтавання снігу ми можемо побачити на асфальті райдужні плями. Так виглядає плівка нафтопродуктів, якими забруднені дороги міста.

Забруднена нафтопродуктами вода потрапляє до міської зливової каналізації, а звідти, без будь якого очищення – в річку Дніпро.

Нафта і нафтопродукти, потрапляючи у водойми, створюють різні форми забруднень: плаваючу на воді нафтову плівку, розчинені або емульсовані у воді  нафтопродукти, осаджені на дно важкі фракції та інше. При цьому змінюється запах, смак, колір, поверхневий натяг, густина води, зменшується кількість розчиненого в ній кисню. Річкова вода набуває токсичних властивостей і загрожує не лише річковому населенню, а й людині. Наприклад, водопостачальники вже не перший рік скаржаться: очищати воду Дніпра до санітарних норм стає дедалі важче та дорожче. Погіршення екологічного стану річки відзначають і вчені, і рибалки, і любителі відпочинку на воді.

Чи не головний забруднювач поверхневих вод у місті – транспорт. Один яскравий приклад можна навести, прослідкувавши за масним райдужним струмком, що тече вулицею Воробйова. Можна побачити, що вода забруднюється через велику масну пляму на дорозі біля майданчика для збирання сміття. Пляма утворилась за багато років завдяки технічному стану сміттєзбиральних машин. Поки машина стоїть, спорожнюючи контейнери, з неї щось тече… І так відбувається щодня, від чого пляма на одному місці стає все більшою. Двірники іноді засипають пляму піском, нафтопродукти змащують його, колеса автомобілів розмазують по асфальту, дощі та сніг розмивають, і нафтопродукти течуть вулицею – прямо в річку. Потім цю воду п’ють мешканці Дніпра та інших міст, розташованих нижче за течією. Так само й ми п’ємо воду, в яку стікає отрута з території населених пунктів вище за течією Дніпра…

Такі масні плями можна побачити біля кожного майданчика для збирання сміття. Щоб припинити цю форму забруднення стічних вод, треба зробити так, щоб зі сміттєвозів не текло. Про те, що автопарк КАТП потребує оновлення, що чимало сміттєвозів вже пережили свій термін експлуатації, говорили депутати міської ради ще торік. Дивувались, чому в Програмі розвитку КАТП нема придбання нових сміттєвозів.

«Ми сьогодні не маємо повноважень навіть протокола скласти за фактом забруднення», — визнав Юрій Лисяк, директор департаменту екології Кам’янського. Щоб притягти забруднювача до відповідальності, треба написати заяву до державної екологічної інспекції, яка знаходиться в обласному центрі…

Але пан директор департаменту пообіцяв, що фахівці займуться проблемою масних плям, які виникають біля смітників і забруднюють вулиці, а потім труять річкову воду.

Наступного тижня мають початись засідання депутатських комісій міськради з підготовки порядку денного лютневої сесії, запланованої на 28 лютого. Можливо, хтось із депутатів знову спитає: чи планується оновлення автопарку сміттєвозів?..