Про пробацію, або хто допомагає виправитись злочинцям в Кам’янському

Державна пробація – порівняно нова система державної підтримки людей, які вчинили злочин і відбувають покарання чи перебувають під судом.

Автор: Валентин Фіголь.

Спільна нарада міських посадовців із представниками районних філій Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області відбулась 5 лютого. Головувала на нараді Світлана Колісніченко, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів міської ради, керуюча справами виконавчого комітету міської ради.

На нараді було підбито підсумки спільної роботи у 2019 році, обговорено співпрацю при виконанні порушниками та засудженими до відбування покарань у вигляді громадських та суспільно-корисних робіт та пріоритетні напрями взаємодії у 2020 році.

Тимчасом самі інспектори, через 5 років фактичного створення служби державної пробації, визнають, що громадяни досі майже нічого не знають про службу. Мабуть, через те, що громадянин не стикається з пробацією, поки не скоїть злочин і не опиниться під судом, або й за гратами.

Детально та офіційно з пробацією в Україні можна познайомитись тут: http://www.probation.gov.ua/?page_id=1594

Служба державної пробації опікується саме злочинцями, допомагає їм у комунікаціях з суспільством.

Пробація застосовується до: осіб під слідством у кримінальному процесі. Засуджених до покарання без позбавлення волі. Засуджених «умовно», звільнених або тих, хто готується до звільнення.

Переваги пробації автори Закону України «Про пробацію» бачать в тому, що злочинці можуть зберегти зв’язки з суспільством, родиною, та легше адаптуються до життя після відбування покарання. А суспільство тримає злочинців під наглядом та допомагає їм не скоювати більше злочинів. За гроші платників податків. Державники вважають, що це економічно ефективніше, ніж збільшувати кількість ув’язнених злочинців.

Інспектори держпробації, отже, наглядають за злочинцями, щоб ті не скоювали нових злочинів.

Інспектори збирають про цих людей інформацію, яку можуть надавати у вигляді судової доповіді.

Пробатори допомагають злочинцям порадами, консультують, мотивують до змін у житті.

Інспектори організують громадські роботи для присуджених до такої міри покарання.

В Кам’янському на оплату громадських робіт з міського бюджету в 2020 році виділено 249 тисяч гривень. За інформацією відділу праці та соціально-трудових відносин міської ради,  рішенням виконавчого комітету міської ради «Про організацію громадських робіт» затверджено перелік видів робіт, які можуть застосовуватись для організації громадських робіт в місті у 2020 році, серед яких:

— надання допомоги учасникам АТО, ООС, та їх сім’ям;

— догляд за громадянами у закладах соціальної сфери;

— будівельні та ремонтні роботи на об’єктах соціальної сфери;

— благоустрій;

— роботи по розчищенню снігових заметів тощо.

В організації громадських робіт пробатори взаємодіють з фахівцями Кам’янського міського центру зайнятості та відділу праці та соціально-трудових відносин.

В Кам’янському держпробація представлена трьома районними центрами.