Рибалка в Калоші: ситуація покращується, але до подолання браконьєрства ще далеко

Сьогодні затока «Калоша» знову відкрита для всіх рибалок, чим відразу скористались так звані «пулісти». У суботу більше десятка таких рибалок були помічені в «Калоші»: хтось намагався ловити хижака, а хтось смикав у надії забагрити карпа чи карася. І схоже, що не всі рибалки готові дотримуватись «чесного слова», наданого рибінспекції.

Автор: Сергій Гузь

Покажіть мені документ!

Цього року так звана «пуля» опинилася в центрі уваги рибальської спільноти. Цей метод лову часто використовується для багріння риби, що заборонено Правилами рибальства. Саме через «пулістів» місяць тому у Кам’янському на три тижні закрили затоку «Калоша» для риболовлі.

Рибінспекція тоді пообіцяла, що направить необхідні документи вченим, аби вони описали: який метод лову правильний, а який треба вважати браконьєрством. І ось на цьому тижні вчені дали свій висновок, чітко описавши «пулю» та методи лову на неї, які шкодять рибним запасам.

Вчені рекомендують заборонити риболовлю на «пулю» з великими гачками

Якщо коротко, то «пуля» має бути оснащена гачками не більше №10 (це невеличкі трійники до 1 см завдовжки). На такий гачок важко забагрити рибу. До того ж, визнаний браконьєрським і такий спосіб лову, як різке смикання спінінгом. Бо саме так зачіпляється будь-яка риба, що трапляється на шляху гачків у воді.

Вчені також вказали, що карп чи карась не клюють на такі принади для хижаків , як от «пуля», тож ловити цю рибу на «пулю» можна лише порушуючи правила рибальства.

Так само мають бути заборонені тандемні снасті чи відвідними повідками з великими гачками. Цей рибалка вважає, що у нього усе правильно зі снастями

Але для багатьох «пулістів» думка вчених – це ще не заборона. Вони реагують досить агресивно: «Покажіть  документ!»

Поспішне рішення керівництва Держрибагентства

Здавалося, що крапки над «Ї» у цьому питанні поставлено. Та виявилося, що рибінспекція поспішила відкрити затоку для рибалок. Нагадаємо, з минулої суботи рибалку в «Калоші» знову дозволили під чесне слово, що правила рибальства порушуватися не будуть.

Від масового напливу «пулістів» затоку рятує лід, що утворився після морозів

Сьогодні зранку в цій затоці побувала рибінспекція, тож в обід тут було лише півтора десятки спінінгістів. Один з них на прохання пояснити, чи знає він про ситуацію з тим, що є роз’яснення вчених щодо браконьєрських методів лову, почав вимагати показати документ. Та посилався на рибінспектора Рому, який приїздив зранку і не забороняв їм рибалити.

Чесні рибалки намагалися вловити карася на «резинку»

Ми з’ясували, що цим рибінспектором був Роман Рибальченко, якого тепер знають усі постійні рибалки в затоці. На наш дзвінок він відреагував і приїхав в «Калошу», щоб ще раз перевірити, чи дотримуються рибалки домовленостей.

Та проблема у тому, що роз’яснення вчених щодо «пулі» — це дійсно ще не документ, на підставі якого порушників можна притягати до відповідальності. Поки що це лише рекомендації. Тепер треба дочекатись наказу Держрибагентства, який ці рекомендації зробить частиною правил риболовлі.

Тож, схоже на те, що відкрити затоку трохи поспішили, чим і користаються ті рибалки, які готові ігнорувати надане «чесне слово».

Змиритися чи боротися з браконьєрством?

Проблема з аматорською рибалкою в «Калоші» набагато глибша, ніж може видатися на перший погляд. Як ми вже писали, сьогодні рибінспектори мусять постійно реагувати на дзвінки рибалок про браконьєрів. Складати протоколи на відвертих порушників, роз’яснювати іншим рибалкам ситуацію з «пулею» та рибалкою на вудки чи фідери.

Тим часом, по словам Романа Рибальченко, більш серйозні браконьєри виставляють сітки по Дніпру, де вилов риби йде не десятками кілограмів, а сотнями та більше. На весь наш регіон усього п’ять рибінспекторів, вони і так ледь встигають патрулювати акваторію водосховища, а тут ще й мусять відволікатися на конфлікти між рибалками.

Залишки сіток можна знайти і в затоці «Калоша»

То ж не дивно, що рибінспекція пішла на поступки «пулістам». З іншого боку, частина рибалок-аматорів вважають, що це була «зрада» правил чесної аматорської рибалки. На їх думку, в такій ситуації немає сенсу боротися з «дрібними» браконьєрами. Бо до кожного рибалки рибінспектора точно не приставиш.

Роман Рибальченко запевнив, що «Калошу» здавати браконьєрам не будуть, хоча і визнав, що рибінспекція знаходиться під тиском з обох боків. І порадив звертатись на телефон гарячої лінії, якщо хтось помітить браконьєрів, що порушують правила рибальства.

В цивілізованих країнах вже давно знайшли вихід з аналогічних ситуацій. Там створюються організації рибалок, які отримують водойми у користування для організації та контролю за дотриманням правил. Це не власність, а лише контроль над водоймою, оформлений у відповідності до законодавства, аби самі рибалки могли слідкувати за ситуацією.

Схожим чином можна було б організувати і риболовлю в «Калоші», та проблема у тому, що зараз не існує організації рибалок, яка готова була б взяти на себе таку відповідальність. Заклики на рибацький форумах поки що не знайшли достатньої підтримки.