Мешканцям Кам’янського слід готуватись до посухи й економії води

Зміни клімату виявляються ближчими до нас, ніж ми думали. Навесні Україну чекає посуха та нестача води у водосховищах, попереджають фахівці. Можливо, через брак води в Дніпрі, людям доведеться скоро звернути увагу на інші джерела.

Автор: Валентин Фіголь.

На порозі посухи

Весняної повені цього річ може не бути, попереджає Укргідрометцентр. Через малу кількість опадів, яка при багаторічній нормі у листопаді-січні в 132 мм фактично була не більше 74 мм, в Україні виник ризик весняної посухи.

Нетипово тепла та малосніжна для України зима  стала причиною низького рівня води в басейнах Дніпра та інших річок.

Таке поєднання несприятливих гідрометеорологічних умов у басейнах всіх річок України, яке склалося на початок лютого 2020 року, спостерігається вперше, відзначають метеорологи. За прогнозом Укргідрометцентру, водність Дніпра у другій половині лютого очікується в середньому 88% від норми.

«Погодні умови в Україні стають все більш нервовими через глобальне потепління. При нормі -3°С маємо +2°С, тож, це значить, що метеорологічної зими цього року в Україні не було. Було зафіксовано лише 2 холодні ночі. Найнижча температура фіксувалася у Дніпропетровській області, але посіви озимих культур у регіоні було вкрито снігом, тож, ризиків для їхньої загибелі немає», — констатувала днями Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Українського гідрометеорологічного центру ДСНС України.

Найнижчою кількість опадів була у центральних та північних областях країни, тому аграріям цих регіонів варто бути готовими до посухи.

За словами, Т. Адаменко, аномально тепла зима вельми сприятлива для розвитку хвороб та шкідників рослин, що збільшить витрати фермерів на їх обробку. Кількість таких аномально теплих зим збільшується з кожним 10-річчям.

Клімат швидко змінюється

«Клімат в Україні змінюється в 1,5 рази швидше, ніж у світі взагалі і в Північній його півкулі зокрема», — зазначила Адаменко.

Станом на 12 лютого каскад дніпровських водосховищ наповнено майже на 87 % від проектного. Про це повідомляє прес-служба Державного агентства водних ресурсів.

«Міжвідомча комісія по узгодженню режимів роботи дніпровських та дністровських водосховищ 13 лютого обговорила сучасну гідрометеорологічну ситуацію в басейнах річок України та попередню оцінку водності весняного періоду 2020 року. Враховуючи низьку водність, учасники заходу узгодили оптимальні режими роботи каскаду дніпровських та Дністровського водосховищ у другій половині лютого 2020 року», – йдеться у повідомленні прес-служби Держагентства.

«Враховуючи гідрологічну обстановку, ми почали наповнювати водосховища завчасно», — цитують інформагентства Михайла Хорєва, першого заступника Держдводагенства України.  Він пояснив: якщо води в Дніпрі буде мало, або погіршиться  її якість, міжвідомчою комісією оперативно узгоджуватимуться відповідні коригування режимів роботи водосховищ.

В пошуках нових джерел

Отже, кліматичні примхи поставили Україну перед загрозою зневоднення. І тут ситуація може ускладнитись ще через накладення інших чинників. З одного боку, низький рівень води в Дніпрі – отже, уповільнення течії. З іншого боку, продовження скидів у Дніпро забруднень з міст, промислових підприємств. Зауважимо: якщо аграріям доведеться для захисту від шкідників більше обробляти поля та рослини «хімією», то вся вона потім буде у річковій воді.

Сукупність цих факторів сприятиме розвитку у воді мікроорганізмів та водоростей, які є отруйними для риб та людей.

Таким чином,  маємо реальну загрозу погіршення якості питної води, яку Камянське бере з Дніпра.

Можливо, за таких обставин, мешканцям доведеться шукати якихось інших джерел води. Наприклад, ще років 12 тому міське самоврядування Дніпродзержинська розглядало варіант розробки підземних водяних горизонтів у лівобережній частині міста. Проблема у тому, що труби проектованого ще в радянські часи водогону вже викопали.

На правобережжі також можуть стати актуальними пошуки підземних вод. Тим більше, що ці джерела можуть виявитись набагато ближчими до нас, ніж ми собі гадаємо.

Невідоме джерело дзюрчить прям посеред міста

Зокрема, невідоме джерело ось вже багато років дзюрчить з-під стіни будинку біля перетину вулиці Республіканської та провулку Матросова. Через це джерело будинок почав руйнуватись і був покинутий як аварійний ще з десяток років тому.

Фахівці водоканалу кілька разів шукали в тому місці виток з комунікацій, але не знайшли. Комунальники кажуть, що брали проби цієї води і не виявили в ній хлору – отже, вода не водопровідна і не з каналізації. Фахівці припускають, що це може бути виходом назовні якогось підземного водоносного горизонту.