Карантин без паніки: рекомендації від фахівців мешканцям Кам’янського

Паніка може мати згубніші наслідки для населення України, ніж коронавірус та економічні наслідки карантину. Про це попереджає Рима Трофимович, психотерапевт з Кам’янського, фахівець з допомоги залежним людям.

Щоб вижити при панічній атаці, фахівець рекомендує повернутись у теперішній час.

Автор: Валентин Фіголь.

Панічний напад

«Раптове занепокоєння, що переходить в страх і супроводжується сильним серцебиттям, задишкою, запамороченням до втрати свідомості — ці відчуття фахівці називають панічною атакою і вважають одним з найбільш частих проявів неврозу…», — писав «Пильний погляд» торік в публікації про те, як пережити панічну атаку. Сьогодні про можливість таких атак в умовах самоізоляції все гучніше говорять психологи та психотерапевти.

Психотерапевт Рима Трофимович дає поради, як пережити паніку через карантин

Тривожність з супутніми неврозами сьогодні є найпопулярнішим з офіційно класифікованих психічних захворювань. Їх лікування — майже третина медичних витрат жителів цивілізованих країн. В Україні знайти статистику неврозів не вдалося. Але два роки тому Зоя Блонська, завідуюча відділенням неврозів психіатричної лікарні Кам’янського, говорила: тривожність і неврози сьогодні дуже поширені, і до них схильні кожен п’ятий дорослий чоловік, причому страждають все більш молоді люди.

Так було до карантину. А карантин – це нові, невідомі виклики людській психіці, попереджає Рима Трофимович. Адже такого в нашому житті ще не було, і що буде далі – невідомо. А людина найбільше боїться невідомого, нагадує психотерапевт.

Один з різновидів тривожного розладу — сильні напади паніки, так звані панічні атаки. Панічна атака — стан несподівано виниклого страху, який супроводжується сильними тілесними симптомами: утруднюється дихання, частішає серцебиття (іноді супроводжується хворобливими відчуттями в області серця), підвищується пітливість, може бути відчуття запаморочення і втрати свідомості. Іноді можуть приєднуватися симптоми нудоти, блювоти, неконтрольованого сечовипускання. Жертва панічної атаки може не розуміти, де вона перебуває, не впізнавати знайомих людей.

Як правило, стан панічної атаки передбачити неможливо. Крім того, вона віддалено нагадує серцевий напад. І в такому стані людина лякається ще більше, оскільки їй здається, що вона помре. І це підсилює стан тривоги.

Самі думки про смерть в цей момент лякають ще більше. Виходить замкнуте коло. Щоб уникнути нової панічної атаки, наша чутливість посилюється, а ми в стані підвищеної тривоги обов’язково знайдемо найменші зміни в тілі. Температура підвищена, в горлянці дере (один з симптомів затяжного стресу – відчуття сухості в горлі). І так по колу…

Як допомогти собі під час панічної атаки

«Поверніться до себе, у теперішній час, в своє життя», — рекомендує у випадку панічної атаки пані Трофимович. Існують перевірені психотерапевтичним досвідом рекомендації щодо дій у випадку панічної атаки.

1. Сядьте або ляжте, за можливості. Знайдіть стіну або іншу тверду поверхню, на яку ви зможете опертися.
2. Якщо такої можливості немає, упріться ногами в підлогу і зчепіть руки в замок. Тут дуже важливо повернути стан контролю вашого тіла. Тверда поверхня в цьому плані відсилає нас до впевненості і контролю і допомагає відчути контроль тілесно.
3. Разом з цим переходьте до контролю дихання. Незважаючи на відчуття нестачі повітря, вам необхідно привести переривчасте і поверхневе дихання до глибокого. Якщо не виходить повітря вдихнути, почніть з видиху. Глибокий вдих носом (на 4 рахунки), видих ротом (на 4 рахунки), 2 рахунки перерви.
4. Вирівнявши дихання, починайте говорити вголос про те, де ви знаходитесь і що бачите, чуєте та відчуваєте звідусіль. 5. Коли ви приведете реакцію в норму, озирніться навколо. Зверніть увагу на предмети, людей, порахуйте кількість людей навколо або будинків.
6. Прислухайтеся до оточуючих запахів, прислухайтеся до звуків. Подивіться, що у вас під ногами. Не поспішайте.
7. Якщо є можливість, зробіть кілька ковтків води.
8. Нагадайте собі, що це панічна атака і вона має свій початок і кінець. У неї є межі, і це закінчиться. Це всього лише реакція організму на наші фантазії.