В Україні за добу тестують менше 500 пацієнтів з підозрою на коронавірус або що не так зі статистикою

Ми вже майже звикли до швидкого та динамічного поширення коронавірусу SARS-Cov-2 світом. Країни, що тиждень чи два тому мали помірковану статистику та м’які карантинні заходи, зараз показують у десять разів гіршу картину, у стільки ж разів збільшилась кількість померлих, а нові обмежувальні заходи стають безпрецедентними. Україна, в плані обмежень, теж не відстає. Хоча статистика поширення хвороби, наче, і не дає підстав для жорстких карантинних заходів. Так, за останні 12 годин в Україні виявили усього 13 нових захворівши. То що ж відбувається?

Автор: Сергій Гузь.

Офіційна статистика – багато питань і мало відповідей

Зараз ми маємо більш-менш офіційну статистику за 10 останніх днів, починаючи з 26 квітня. Її джерелом виступає Центр громадського здоров’я МОЗу. Саме він двічі на день поширює інформацію про кількість зроблених тестів, виявлених інфікованих, померлих від  Covid-19 (так називається хвороба, викликана корона вірусом), та тих, хто вже вилікувався. Центр навіть виробляє інфографіку, що показує дані по кожному дню.

І перше, що привернуло нашу увагу – інфографіка, як і відомості про кількість зроблених тестів, поширюється не щодня, хоча відомості про інфікованих Центр поширює, нагадуємо, двічі на день.

Друге, Центр подає зведену статистику з початку року, так що без математичних підрахунків ви не зрозумієте, скільки ж насправді тестів зроблено за минулу добу.

Третє, Центр робить припис, що тести робляться відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я. Але що це за рекомендації і які саме тести робляться – невідомо. Ми можемо лише здогадуватися, що мова йде про найбільш достовірні ПЛР-тести (ПЦР – російською).

Четверте, Центр у цій зведеній статистиці не показує, скільки з цих тестів зроблені повторно або навіть втретє для тих, хто закінчує лікування, скільки з них зроблено для різних чиновників та «небожителів» з метою підстрахуватись, а скільки для тих, хто вперше звернувся за меддопомогою та має інші симптоми коронавірусу.

П’яте, невідомо, чи включає ця статистика лабораторні тести, зроблені комерційними/приватними лабораторіями. Хоча ми вже знаємо, що деякі приватні медзаклади намагались приховати результати своїх «приватних» досліджень.

Тож всю цю офіційну статистику доводиться сприймати з урахуванням перерахованих вище недоліків, що, насправді, зовсім не гарантує нам бачення справжньої динаміки поширення інфекції.

Офіційно – все оптимістично

Скільки досліджень на коронавірус роблять в Україні – питання, актуальне і сьогодні, хоча вже майже місяць, як в країні на всіх офіційних рівнях борються з поширенням інфекції. От що ми маємо, виходячи з офіційної статистики (дата та кількість досліджень):

Графік 1.

Нагадаємо, що 23 березня під пильним контролем президента в Україну прибув військовий літак, який привіз 521 тест-систему (дає можливість проведення близько 50 000 лабораторних ПЛР-тестів) та близько 200 000 експрес-тестів. Тож на 26 березня, з якого ми відслідковували статистику, усі ці тести мали гарантовано роз’їхатись країною по лабораторіях. Пізніше в країну привезли ще 100 000 ПЛР-тестів. Навіть головний санітарний лікар Віктор Ляшко сьогодні визнав, що країна достатньо забезпечена тестами, аби вчасно виявляти інфікованих. Тоді чому за останні 10 днів було зроблено лише 4463 дослідження підозр на коронавірус? Навіть якщо допустити, що кожного потенційного інфікованого тестували кілька разів, це ніяк не відповідає тій статистиці, що ми бачимо. І чому МОЗ ніяк не звітує про кількість використаних ПЛР-тестів?

Не дивно, що на цьому фоні зовсім оптимістично виглядає і статистика по кількості інфікованих громадян.

Графік 2.

Та якщо ви спів ставите ці два графіки, то можете побачити, що крива тестування повністю відповідає кривій інфікованих. І коли тестів почали робити менше, то й кількість інфікованих теж зменшилась. І це при тому, що на кожному каналі постійного нагадують про те, що коронавірус може розвиватись безсимптомно. І саме тому, начебто, треба носити маски навіть на вулиці, а не тільки в громадських місцях. Тож чому при такій загрозі, за добу в країні роблять менше 500 тестів на добу?

Лабораторії не готові до тестування

Ще тиждень тому наші колеги з «Слідство.інфо» зробили журналістське розслідування, яке виявило – лабораторії неспроможні робити масове тестування по всій країні. У своєму матеріалі «Лабораторні секрети: скільки ПЛР-тестів здатна робити держава» журналісти Анна Бабінець та Маргарита Тупул наводять приклади практично нульової готовності регіональних лабораторій.

“Прямо до мене в кабінет з Офісу президента привезли якісь розхідні матеріали для ПЛР-лабораторії, яка в нас відсутня”, — розповів “Слідству.Інфо” керівник Донецького обласного лабораторного центру МОЗ Василь Гончаренко. 

За підрахунками журналістів «Слідство.Інфо», ще тиждень тому одне дослідження в обласній лабораторії тривало 4-12 годин. Відтак в установах МОЗ за добу були здатні в середньому провести по 24-50 тестів (всього в Україні на той час було 25 лабораторій), а за цілодобової роботи на максимальній потужності деякі з них могли досліджувати до 100 зразків. Тобто навіть за ідеальних обставин, якщо кожна лабораторія у кожній області працювала б цілодобово, максимум зразків, які можуть бути проаналізовані за добу в Україні — 2500.

Більш детально по лабораторні секрети ви можете прочитати тут. Та як ми бачимо зі статистики, що накопичилась за тиждень після виходу цього розслідування, реальна кількість досліджень виявилася в 5 разів меншою від можливої, і досі відповідає початковому рівню готовності лабораторій до досліджень. І пояснення цьому ані головний санітарний лікар, ані МОЗ не дають.

Штрафи, жахи і покарання

Посилення карантинних заходів викликає все більше обурення у громадян, що опинилися без роботи, та ще й вийти з дому не можуть «без вагомої причини». Багато хто згадує про Конституцію України, права та свободи, правозахисників. І це, мабуть, найкраща тенденція останніх днів, попри загрозу небезпечної хвороби.

У той же час, влада продовжує лякати громадян спалахом інфекції з 14-15 квітня, пустими польовими таборами та сотнями виритих могил для поховання. Увесь цей треш можна пояснити тільки тим, що влада хоче, аби громадяни поменше вештались вулицями і наражались на небезпеку підхопити інфекцію.

Але це ніяк не пояснює того, чому в країні і досі робиться так мало ПЛР-тестів? Де взагалі статистика про результати експрес-тестів? Навіть попри їх ненадійність, влада мала б хоча б відзвітувати скільки з них використано на поточний момент і чи мало це хоч якийсь результат для виявлення інфікованих. Адже за бюджетні гроші хотіли закупити ще 10 млн. таких тестів.

І щось треба робити зі статистикою виявлення інфікованих, кількістю первинних та повторних тестувань і так далі. Бо якщо взяти загальну кількість зроблених за цей час тестів, відняти кількість тестів, зроблених нардепам, урядовцям та іншим «відпочивальникам в Куршавелі», які теж хто заразився, а хто був у контакті, то виникає логічне запитання: а звичайним людям взагалі роблять тестування? Чи для цього треба мати настільки важкий стан, що у лікарів просто не буде іншого вибору? За такого підходу ми ще не скоро дізнаємось про те, що насправді відбувається з поширенням цієї хвороби у нашій країні і чи справді виправдані усі ці драконівські карантинні заходи.