Вербна неділя в Кам’янському: у віртуалі та під наглядом поліції

Православні християни у Кам’янському загалом підтримали карантинні обмеження у Вербну Неділю: чимало храмів були зачинені, а у відчинених було по-карантинному малолюдно.

Автор: Валентин Фіголь.

Вербу освятили

Поліцейських більше, ніж вірян, зібралось зранку 12 квітня біля православного Свято-Миколаївського Собору УПЦ.  Панотці в масках впускали до храму по одному-двоє прихожан, щоб не утворювати зібрання. Панотці спілкувались з вірянами, відповідали на питання щодо святкування Великодня: радили не утворювати юрби при освяченні пасок та молитись на відстані.

Ще більш малолюдно було на службі в храмі УПЦ Київського патріархату на Черемушках. Тут не було видно поліції: панотець і троє-четверо людей персоналу, десь стільки ж прихожан. Панотець Феодосій Алісов пропонував переглянути службу на відео у фейсбуці.

Храм греко-католицької парафії на початку вулиці Бурхана взагалі виявився зачиненим. Оголошення біля воріт закликало за нагальної потреби звертатись до панотця по телефону.

З поліцейськими та нечисленною паствою (7-8 осіб) та причиненими ворітьми правили з ранку до мало не полудня в храмі за будівлею Нової сцени по вулиці Сірка.

Поліція обіцяє Паску

Відзначення християнського Великодня цього року, через карантин, очікується з тривогою: як воно буде, з обмеженнями масових заходів?

Великодні служби повинні відбутися, але з карантинними обмеженнями. Таку позицію МВС висловив днями Ігор Клименко, очільник Нацполіції України. Під час Великодніх свят поліція не заходитиме в храм і тим більше не буде виганяти звідти віруючих.

За його словами, керівники МВС кілька разів зустрічалися з представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) для обговорення оптимального підходу до майбутніх святкувань в умовах введених карантинних обмежень.

«Ми намагалися знайти золоту середину в підході до святкування, — розповів Клименко. — …досягли домовленості: однозначно церкви працюють, богослужіння проводяться, на богослужінні знаходиться не більше 10 осіб. Священикові, який проводить службу — тільки йому одному — можна бути без маски, оскільки традиція і ритуали вимагають цього. Після служби в церкву можуть заходити дві людини, якщо храм великий, і одна людина, якщо церква маленька».

Глава Нацполіціі зазначив, що кожна Церква зараз вирішує, як будуть освячуватися великодні приношення, але «в будь-якому випадку, поліція буде допомагати соціальним службам приносити паски соціально незахищеним людям додому, буде стежити за порядком і проводити виключно роз’яснювальну роботу, не допускати, щоб люди на невеликій площі збиралися у великій кількості ».

«У сільській місцевості кожен житель села може виставити кошик біля свого двору, священик пройде по вулиці і освятить, — додав він. — Що стосується міста, у нас були суперечки про те, чи можна проводити такі обряди біля під’їздів будинків. Ми прийшли до висновку, що це буде стовпотворіння, і не зможемо досягти бажаного, не зможемо не допустити близького контакту людей. Були пропозиції освятити паски в магазині або в пекарні, але тут є тонка грань у представників церков — не можна продавати вже освячене. Тому зараз церкви вирішують, яким чином вийти з цієї ситуації».

За його словами, контролювати кількість людей в храмі будуть священики, а «поліція буде знаходитися поруч».

«Ми ні в якому разі не будемо заходити в храм і тим більше когось звідти виганяти», — підкреслив він, додавши, що у кожного священика будуть контактні телефони поліції, до якої він, в разі необхідності, зможе звернутися за допомогою.

Глава Нацполіціі також повідомив, що напередодні свят керівники підрозділів зустрічаються зі священнослужителями, щоб скоординувати дії.

«Ми хвилюємося, інструктуємо наш особовий склад. Розуміємо, що можуть бути перекоси і з одного, і з іншого боку», — підсумував Ігор Клименко.