Про рух на самоізоляції: рекомендації фахівців з Кам’янського

Вимушене обмеження руху під час карантину може бути небезпечним для здоров’я, особливо людям похилого віку. Робити регулярні вправи та придумувати собі різні рухливі заняття в помешканні рекомендують фахівці міського медичного центру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

Фізична активність необхідна для нормального функціонування організму, створеного для того, щоб рухатись, нагадує лікар-фізіотерапевт Світлана Квак. Брак руху – причина застою крові в судинах. Кров застоюється – значить, тканини тіла не отримують необхідних поживних речовин, а також не відбувається видалення токсичних відходів з органів та клітин. Без руху тіло самоотруюється невиведеними шлаками і потерпає від кисневого голодування. Брак кисню, зокрема, небезпечний тим, що пригнічує імунітет.

Особливо небезпечні обмеження руху для людей похилого віку, нагадала лікар. Хтось, як перестане виходити з дому на кілька тижнів – то уже потім так і не виходитиме до смерті…

Для літньої людини втрата рухливості може стати фатальною. Дуже швидко відбувається атрофія м’язів, втрачається координація рухів… Людина може впасти посеред хати, поламавши крихкі від старечого остеопорозу кістки.

Ще на початку пандемії ВООЗ розсилала людям рекомендації – як поводитись на карантині. Серед інших, там є поради не засиджуватись під час перебування в приміщенні. Не сидіти довго на одному місці, використовувати будь який привід, щоб встати та пройтись хоч би по квартирі. Наприклад, під час телефонної розмови можна ходити… «Навіть у невеликому приміщенні ходіння по периметру чи марш на місці допоможуть вам лишитись рухливими», — сказано в рекомендаціях ВООЗ.

Вдома можна придумати собі якусь руханку, впевнена фізіотерапевт. «Людям, які звикли до фізичних вправ, легше – вони вже вміють організувати собі рух, — розповіла С. Квак. – Важче тим, хто в фізкультурі новачок!»

Головне – не перестаратись, нагадує новачкам фахівець. Починати краще зі збільшення активності звичних побутових рухів: частіше міняти позу лежачи чи сидячи, вставати, ходити туди-сюди… Робити прості функціональні рухи – нахили, присідання, повороти тіла, змахи руками тощо.

«Гарний фітнес – це прибирання в помешканні, — рекомендує С. Квак. – Можна робити багато різних рухів всім тілом». Неквапливо прибираючи, можна виконувати паралельно вправи на поліпшення гнучкості суглобів, практикувати глибоке дихання.

Через карантин в Центрі здоров’я припинено регулярні заняття в групі здоров’я, де тренувались люди похилого віку. «Наші відвідувачі телефонують, запитують: як їм тренуватись вдома? Рекомендуємо дистанційно, підтримуємо психологічно…» — розповідає лікар Квак. Вона нагадує: літнім людям необхідна психологічна підтримка, для збереження бадьорості.