Карантин, кредит та настрій на суїцид: реалії бізнесу в околицях Кам’янського

Карантин, кредит та настрій на суїцид: реалії бізнесу в околицях Кам’янського

Родичі, колеги та знайомі переживають за життя та психічне здоров’я дорослого дядька, досвідченого бізнесмена, який попав у фінансову скруту через карантин і тепер висловлює намір покінчити з усіма негараздами разом, вбивши себе. Тривожну історію про земляка розповіли фермери одного з сіл біля Кам’янського.

Ситуація може стати типовою, попереджають психологи – в скруті сьогодні більшість малих та середніх агровиробників в Україні. Вже є прецедент: позавчора на Одещині фермер покінчив з собою через неоплатні борги.

Автор: Валентин Фіголь.

Боргова драма

Історію фермера (назвемо його Петром, дорослий дядько у віці за 40, є дружина і діти) можна назвати типовою. Через карантин втратив кількадесят тон пекінської капусти. Грошей на капусті не заробив, тому не вистачало на весняні польові роботи. Був змушений шукати кредиту. А криза – у кого візьмеш?.. Взяв… під 5% місячних. За рік мусиш віддати півтори суми боргу. Місячна виплата – десяток тисяч доларів…

Петро посмурнів: спортсмен, зараз перестав тренуватись, уникає спілкування з приятелями. Герой публікації – мисливець, має зареєстровану мисливську зброю. І вже не одна людина чула від Петра розмови про те, що «голова пухне від думок, аж хочеться рознести її на друзки, щоб разом з усім покінчити…».

«Переживаємо за Петра – він емоційна та порядна людина, і не дурень – розуміє, що не зможе віддати борг, – ділиться тривогою давній колега фермера. – І ніхто йому тут не допоможе – кругом такі самі, як і він!..»

Боргова яма

Сьогодні багато фермерів Дніпропетровщини отримали збитки через неможливість продати товар в умовах карантину. А весна в агробізнесі вимагає грошей, і то невідкладно. Адже, щоб провести весняні посів та посадку, фермер має вкласти до сотні тисяч гривень в один гектар землі. Дешевих кредитів в Україні не знайдеш, кажуть досвідчені фермери, хіба що ти «свій» для кредитора. «А що зі свійськими роблять в агробізнесі – про те у свинарів запитайте…» – похмуро жартують аграрії. Фермерство все глибше загрузає в боргах, покинуте владою сам на сам з карантином та посухою – так «куркулі» Дніпропетровщини оцінюють ситуацію в галузі.

Картина в цілому складається й справді тривожна. Позавчора, 11 травня, в Кілійському районі Одещини покінчив із собою 66-річний фермер, який втратив частину врожаю через весняну посуху.

Суіциди в Україні, за різними даними, досить розповсюджені: 18 смертей на 100 тисяч населення. Кажуть, що точніших даних не збереш через наявність в країні непідконтрольних територій.

В Кам’янському, нагадаємо, в грудні минулого року повісилась в центрального парку на дереві жінка у віці «за 40». А цьогоріч навесні впали з двох 14-поверхових будинків два підлітки: один на лівому березі і один на БАМі, і поліція розслідує 2 самогубства.

Рекомендації психологів

Що робити близьким, які зіткнулись з бажанням людини вчинити самогубство? Суіцидальний синдром може бути тяжким нервовим розладом, попереджають психологи.

1. Нагадати, що ця людина повнолітня (якщо мова про підлітків) і має право робити, що хоче. Це допоможе уникнути почуття провини.

 2. Надати підтримку людині, об’єднатися родиною та разом шукати шляхи подолання кризи.

3. Порадити потенційному суіциднику звернутися по допомогу до спеціалістів.

4. Усвідомити, що є досвід кожного, і все, що нам дається у житті, ми маємо навчитися вирішувати самостійно та брати відповідальність за своє життя на себе в першу чергу.

5. Нагадати цій людині, що проблема не вирішиться таким чином. Що пиріжки пирожками, а питання треба вирішувати. І разом, вони можуть подолати це скоріше, – такі рекомендації родичам та приятелям потенційного суіцидника надала Вікторія Лобенок, психолог, психотерапевт в методі позитивної психотерапії, медіатор у батьківсько-дитячих стосунках з Камянського.

«Смерть страшит нас. А самоубийство страшит вдвойне, поэтому вокруг него столько мифов. И они очень мешают предотвращению суицидов.

Во-первых, самоубийства, как правило, совершают не «психи», а совершенно нормальные люди: 80-85% самоубийц были вполне здоровы.

Во-вторых, самоубийства почти никогда не совершаются «вдруг». К этой мысли человек приходит постепенно. Как правило, под давлением сильного стресса, невыносимой для него ситуации. И, обычно, перед совершением своего намерения люди, так или иначе, всегда говорят об этом своим близким. И если кто-то начинает об этом говорить, или «шутить», воспринимайте это очень серьезно. Просто так на такие темы не «шутят».

В-третьих, неправда, что разговор о самоубийстве может еще скорее подтолкнуть человека к исполнению своего намерения. Наоборот, возможность обсудить с кем-то свои страшные мысли – это уже большая поддержка и избавление от одиночества. Другими словами: суицидальные мысли, которыми делятся с собеседником, делаются менее суицидально опасными.

Если вы заметили признаки суицидального настроения, обязательно поговорите с человеком об этом.

Выбирайте правильный тон. Не стыдите, не ругайте, не спорьте, не выражайте удивления «как же можно», не говорите «ничего, все пройдет» – не поможет. Не относитесь с пренебрежением к его переживаниям. Будет еще хуже. Человеку в это время нужна поддержка, понимание и забота. Постарайтесь быть внимательным слушателем. Ему это сейчас очень нужно. Поверьте, раз уж человек стал думать и говорить о самоубийстве, ему и в самом деле очень плохо.

Сохраняйте спокойствие и рациональность. Выслушайте спокойно и внимательно. Помогите человеку выговориться. Не обесценивайте его боль, но попытайтесь вселить надежду в то, что есть и другие решения проблемы, независимо от того, насколько она сложная.

Прямо спрашивайте: «ты спланировал самоубийство?». И если получите утвердительный ответ, то лучше сразу обратиться за помощью к специалисту, например, в Психологическую кризисную службу. Звонки принимаются по номеру 380677180271. И постарайтесь не оставлять человека одного», – рекомендує Олександр Макуха, психолог-консультант з кризового центру КЗ «Дніпропетровська клінічна психіатрична лікарня» ДОР.

Як свідчить практика, частіше за все самогубства стаються несподівано для близьких суіцидника. Тож, якщо самогубця попереджає про свій намір – його не почули..