Ціна електроенергії для мешканців Кам’янського поки що не зміниться, обіцяє уряд

Українську енергетику продовжує лихоманити через – перевиробництво електроенергії. Її не запасеш на майбутнє, тому уряд змушений приймати рішення: кому припинити виробництво, а хто з енергогенеруючих компаній зможе і далі заробляти на електриці гроші. І перші ж кроки уряду, про які писав днями «Пильний погляд», викликали чималу критику: у результаті втручання уряду в енергетичну галузь виграли приватні компанії, а от державний «Енергоатом» змушений скорочувати виробництво дешевої електроенергії.

Це вже призвело до зростання цін на електрику в промисловості. Ба більше, населення також налякали можливим подорожчанням електроенергії до кінця року. Та попри «одну з найбільших криз, які були у нас в Україні за всю історію» в енергетиці, уряд в особі очільника Мінекоененерго обіцяє, що тарифи на електроенергію для побутових споживачів найближчим часом не зміняться.

Автор: Валентин Фіголь.

Енергетична небезпека національного рівня

«Для населення у нас ціна на електричну енергію не змінювалася з 2017 року, і на сьогодні вона залишається незмінною. Вона встановлювалася регулятором – Нацкомісією, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, коли реалізовувалося поступове збільшення тарифу для того, щоб привести його до ринкового рівня», — сказала 10 травня в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець програмі «Реальна політика» з Євгенієм Кисельовим, яке транслювалося 10 травня 2020 року.

Українська енергетика сьогодні переживає одну з найбільших криз, які були у нас в Україні за всю історію. Енергетична галузь фінансово, паливно і економічно повністю розбалансована. І це, на думку О. Буславець, є питанням національної безпеки. «Можу сказати, що простих рішень не буде, на жаль», — визнала в.о. міністра.

До кризи привів цілий комплекс причин, зазначила пані Буславець: «Наклалася і наша українська специфіка, і економічна криза, і пандемія, яку переживає на сьогодні весь світ».

Пані Буславець нагадала: з 1 липня 2019 року в нашій країні розпочала роботу нова модель ринку електричної енергії. І в перші місяці були вжиті заходи, щоб не відбулося різкого підвищення цін на електричну енергію для споживачів. Були встановлені обмеження на ринку електричної енергії, які розраховані національним регулятором для того, аби наша генерація могла покривати свою собівартість при виробництві електричної енергії. Але, з вересня минулого року розпочалися деякі адміністративні втручання в цей ринок.

«Втручалися і через зміни в закони, і через постанови Кабінету Міністрів, і через постанови нашого регулятора… Після цих втручань відбулося спотворення ціноутворення на ринку — штучне зниження ціни електричної енергії до рівня, нижчого за собівартість її виробництва. Крім того, з вересня минулого року був відкритий імпорт електроенергії з Білорусі і Росії за двосторонніми договорами, що призвело до того, шо наша вугільна промисловість втратила ринок збуту своєї продукції, — розповіла в.о. міністра енергетики та екології. — Нам це коштувало незатребуваних 1,5 млн тон вітчизняного вугілля, нам це коштувало 5 млрд гривень, які були направлені не в нашу економіку і не нашим енергогенеруючим компаніям, а нашим сусідам».

Постачальники і споживачі електроенергії, додала пані Буславець, заборгували більше 5 млрд гривень українському системному оператору «Укренерго». «Укренерго» 13 мільярдів гривень винен «Гарантованому покупцю», який у свою чергу 5 мільярдів гривень заборгував перед державною компанію «Енергоатом».

Гарантований покупець – це державне підприємство, яке відповідно до Закону зобов’язано викупати всю «зелену» енергію і сплачувати за неї, а також викупати 85% атомної генерації, аби постачати її за пільговим тарифом, встановленим на електричну енергію для населення.

«Енергогенеруючі компанії, маючи такі борги, просто не можуть здійснювати свою операційну діяльність: закуповувати паливо, забезпечувати планові ремонти, забезпечувати безпечне постачання споживачам, навіть – платити зарплату своїм працівникам. А наш системний оператор, наші диспетчери, на жаль, вже не знають як балансувати енергетичну систему», — попередила держслужбовець.

В уряді, як визнала пані Буславець, ще не знають, як балансувати енергосистему України в умовах, коли її виробляється більше, ніж споживається.

Що таке енергетика України

Енергетичний баланс України, як пояснила в.о. міністра енергетики та екології, сьогодні виглядає так.

Атомна генерація виробляє більше 50% електроенергії в Україні.

Теплова — 25-27%.

Гідроелектростанції – приблизно 5%.

Теплоелектроцентралі — 8% в загальному балансі.

Читайте також: