Про долю білої акації та озеленення в Кам’янському

Поки привертає до себе увагу білим запашним цвітом акація, автор хотів би підтримати модну сьогодні тему саморобного озеленення міста, нагадавши про цю вельми перспективну для озеленення рослину.

Автор: Валентин Фіголь.

«Белой акации цвет по весне зацветет, и укроет тебя покрывалом любви город мой…» — ці рядки старого романсу сьогодні відгонять сумом. Сумно, бо сьогодні акація – одна з рослин, які активно зникають з вулиць Кам’янського.

Дерево біла акація (науковці звуть його робінією) за радянських часів було вельми популярним, його застосовували для озеленення міст, особливо в посушливих та загазованих регіонах. Акація, як зазначають фахівці ботанічного саду НАН України, добре переносить нестачу вологи та забруднене повітря. Більше того – акація поглинає шкідливі домішки з атмосфери (свинець, наприклад), накопичуючи їх у своїй деревині  (Це варто пам’ятати людям, які полюбляють смажити шашлики на дровах з міських акацій).

В епоху, коли програми озеленення міст розробляли профільні інститути, біла акація вважалась одним з основних дерев для міського озеленення.

В Кам’янському останні масові посадки акації проводились в 60-70-ті роки при забудові Черемушок та лівобережних мікрорайонів. Дерева в інших частинах міста – ще старіші. Акація в промисловому місті живе приблизно пів сторіччя. Тому переважна більшість цих дерев у місті вже дійшли вікової межі. До того ж, в останні роки дерева в місті масово обрізають. Не всі акації виживають після «глибокого омолодження». Як і попереджали фахівці ще кілька років тому, багато обрізаних дерев засохне за приблизно 5 років після «омолодження».

Зважаючи на те, що нові акації в місті практично не висаджують, можна прогнозувати, що в найближчий десяток років ці дерева зникнуть з вулиць нашого міста.

Тимчасом акація (існує чимало різновидів цієї рослини, деякі ростуть як дерева, деякі – як чагарник) має чимало плюсів як дерево для міського озеленення за принципом «швидко та недорого».

Ось деякі плюси озеленення міста акацією, згідно рекомендацій Олександра Вороніна, власника садового центру «Дворик».

  1. Акація має фітонцидні (антимікробні) властивості. Листя акації, як мітла, механічно очищую повітря.
  2. Акація має глибоке коріння, яке добре утримує землю в зонах підтоплення та на схилах.
  3. Акація швидко росте навіть без догляду. Косарі щорічно знищують саморослі паростки акації, які настирливо ростуть будь де – без всякого догляду та поливу.
  4. Акація має неламкий стовбур.

Серед мінусів можна назвати хіба що таке: акація пізніше вкривається листям, ніж інші міські дерева.

Отже, аматорам саморобного озеленення варто не забувати про стару знайому – білу або жовту акацію.