День сплячих хранителів гармонії в Кам’янському

День сплячих хранителів гармонії в Кам’янському

День еколога – офіційне професійне свято людей, від яких автору найчастіше серед посадовців і громадських активістів доводиться чути: «А що ми можемо?..»

Автор: Валентин Фіголь.

Екологія – це щось настільки ж замацане й заяложене, як і незрозуміле та далеке. Це – особиста думка автора, який пише за гроші в офіційних виданнях про екологічні проблеми з кінця минулого століття.

«Екологія» означає всього на всього, якщо йти від грецького коріння цього слова, «наука про довкілля», «наука про дім». Німецький науковець Ернст Геккель визначав екологію як науку про стосунки організмів з довкіллям. Радянські вчені три десятки років тому вважали, що екологія – це бухгалтерія відносин людини з природою: хто в кого скільки взяв і скільки віддав. Нічого нового з тих пір про екологію не придумали.

Хто тільки не використовував ту екологію як прапор чи ще якийсь інструмент! На самому початку незалежності України в Дніпродзержинську один активіст Сергій Конєв збирав повні майдани слухачів гарячими промовами про екологічний капець в Дніпродзержинську. І обіцяв врятувати земляків з того індустріального пекла, якщо його виберуть в Верховну Раду. Земляки вибрали і досі регочуть самі з себе: як нас зробили всіх разом!..

З тих пір за допомогою екології нас «робили» не один раз. Підіймали крик про капець аж до того, що в Дніпродзержинськ приїздили міністри, урядові та депутатські комісії, міжнародні місії звідусіль. Всі погоджуються: таки капець. І їдуть собі.

По секретним колись об’єктам уранового виробництва вештались хіба що тільки не туристи!..  Урядові Програми та якийсь особливий статус «зони екологічного лиха» для нашого міста придумували політики.

І що? Як диміло, так і димить. Як були в лідерах по забрудненню довкілля – так і є. Звалище горить, стихійні смітники по місту вивозять по кілька разів на рік, а вихори зі сміття у дворах житлових будинків стали звичним видовищем.

Мешканці продовжують палити сміття та рослинні рештки біля будинків, випалювати рослинність в екосистемах. Це лише кілька прикладів того, що екологічні проблеми в нас хронічні, і більшість людей не зважає на такі речі, як склад повітря і води, які вони вживають. Ну, воду купують питну, в квартирі, офісі й автомобілі – кондиціонер. В респіраторах вже звикли ходити – можна й не знімати. «Та ми в масках повинні все життя ходити!» – вигукнув на початку карантину знайомий водій, в’їжджаючи проспектом Свободи в хмару смогу на майдані Героїв.

Природоохоронні, чи екологічні державні та місцеві органи влади в нас нагадують людину в летаргічному сні. Посадовці від екології знають, що довкілля забруднене, але нічого не можуть вдіяти з цим. Вони не можуть адекватно виявляти забруднення довкілля. Вони не можуть знайти, хто засмічує повітря, воду і землю. Вони не можуть припинити забруднення. Якщо посадовцям ці закиди видадуться несправедливими – автор охоче наведе приклади за допомогою кількох офіційних запитів.

Громадські активісти, які підіймають екологічні проблеми, для пересічного мешканця Кам’янського – «оті, що в протигазах по проспекту марширують і ото біля ДМК шини палили». І люди таке кажуть не лише через рівень екологічної грамотності пересічного містянина.

Люди бачать: посадовці отримують заробіток, активісти стають депутатами чи ще кимось. А від куряви в центрі міста так і крутить в носі. Річка Дніпро цвіте. З колодязів воду пити небезпечно. Люди це бачать, і продовжують вивозити сміття в посадки, рубати дерева на дрова, заливати землю агрохімією. І писати в соцмережах: «А шо там влада?..», «А де там активісти?..»

Такі ж люди прибирають чуже сміття, саджають рослини в загальнодоступних місцях, пишуть заяви про забруднення і бігають з ними по кабінетах, витрачаючи особисті час і нерви.

 Тому не можна сказати, що екологія у нас – мертва наука і «дохла тема» для політика. Скоріше – спляча. Може, чекає на поцілунок якогось жениха? Скоро вибори – подивимось ще на реаніматорів!

Якщо екологія – це наука про дім, то екологи – це хранителі нашого загального дому. Якщо екологія – це наука про стосунки, то екологи мають владнати всі конфлікти, навести лад і відновити гармонію. А ми, пересічні мешканці, подивимось і прокоментуємо.

Тож зі святом вас, екологи – хранителі гармонії.