Тотальна інвентаризація починається в сільському господарстві України

Кроки українських можновладців до відкриття ринку землі супроводжуються спробами підрахувати – що ми маємо на цьому ринку і хто живе на тій землі.

Автор: Валентин Фіголь.

Перший перепис

 Перепис сільськогосподарських домогосподарств хоче провести Державна служба статистики. Про це заявив голова Держстату Ігор Вернер:

«В Україні ще жодного разу не було сільськогосподарського перепису. В 2001 році у нас був Всеукраїнський перепис, у ході якого ми встановили точну кількість населення і його характеристики. На жаль, в сільському господарстві ми не мамо такої інформації. Мова йде про домогосподарства», — зазначив І. Вернер.

Мета такого перепису, за словами посадовця — отримання інформації для прийняття управлінських рішень.

«Нам потрібно знати, яких тварин тримають люди, які культури вирощують. Як пізнати увесь цей потенціал в сільському господарстві? Цей перепис робиться для прийняття обґрунтованих рішень, щоб було зрозуміло, куди потрібно вкладати гроші, що потрібно дотувати. Для побудови грамотної державної політики в певних областях», — підкреслив голова Держстату.

Минула спроба інвентаризувати сільські домогосподарства державою була зроблена в 2007 році: Верховною Радою України був розглянутий в першому читанні і прийнятий за основу законопроєкт «Про сільськогосподарський перепис». Основною метою проведення сільськогосподарського перепису називалося отримання достовірної інформації щодо різних характеристик сільського господарства. Проте, у зв’язку із завершенням роботи Верховної Ради п’ятого скликання, розгляд законопроєкту не було завершено.

Ціна землі

Площа чорнозему в Україні становить 28 млн га. При грубих підрахунках, весь обсяг чорнозему в Україні коштує близько трильйона доларів США. Так порахував Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future, якого цитують: «Товщина чорноземного шару в Україні може варіюватися в широких межах, від кількох сантиметрів до 1,5 метра (60 дюймів). Якщо брати як середній показник шару чорнозему в 40 см, то його загальний обсяг в Україні становить 112 мільярдів тон».

Ціна чорнозему по оголошенням в мережі, яку брав до уваги пан Амелін — 200 гривень за тонну.

В той же час, якість українських чорноземів погіршилась, відзначають експерти. Про це ще півроку тому говорив в «Українських новинах» Святослав Балюк, директор НЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. Соколовського». Знижується вміст органічних речовин та поживних елементів, відбувається ерозія, забруднення, засолення грунту, відзначав фахівець. Причина деградації землі, як вважають – неправильне ведення агровиробництва. Зокрема, зловживання агрохімією. Як відзначає Валерій Греков, директор Ценгтру «Держродючості», сучасний фермер одних мінеральних добрив вносить приблизно тону на гектар…