Крок до народовладдя в Україні: законопроект про референдум

Українці мають шанс отримати потужний інструмент прямої демократії. Президент Володимир Зеленський подав до парламенту законопроект №3612 про народовладдя за допомогою референдуму.

Автор: Валентин Фіголь.

Референдум – це така форма демократичного управління, коли громадяни вирішують якісь питання, важливі для всієї громади, особистим голосуванням. Тобто, рішення приймає не Верховна Рада, президент чи Кабмін, а весь народ України.

Вирішувати деякі питання загальнодержавного значення на референдумах українці мріяли давно – ще з тих пір, як позаминула влада відмінила старий закон про референдуми, а нового не прийняла. Президент Зеленський, наприклад, ще в минулому році пропонував вирішувати на референдумі питання про продаж сільськогосподарської землі іноземцям та про вступ до НАТО.

На місцях також громадські активісти часто ремствували на неможливість проводити місцеві референдуми. В Кам’янському, наприклад, пропонувалось референдумом вирішувати питання про дозвіл на розміщення нових екологічно небезпечних виробництв, або про децентралізацію системи опалення.

За роки незалежності в Україні пройшло два загальнонаціональних референдума: в 1991 і 2000 році, а також близько 150 місцевих референдумів. В Кам’янському, як і в Дніпродзержинську, місцевих референдумів не пригадають навіть політичні старожили.

І ось, позавчора президент запропонував на розгляд народних депутатів проект закону про референдум.

На референдум, судячи з опублікованого на сайті ВРУ тексту Проекту закону про народовладдя через референдум, можна буде виносити питання загальнодержавного значення:

—       зміна території України,

—       затвердження змін до трьох розділів Конституції (загальні положення, про вибори і референдуми),

—       скасування окремих норм або законів і внесення змін до Конституції.

Не можна буде ставити на референдумі питання, що суперечать Конституції або міжнародним нормам.

Результати референдуму не потребують затвердження органами влади. Він вважається таким, що відбувся, якщо в ньому взяли участь не менше 50% виборців.

Референдум про зміни в розділи Конституції призначається президентом, питання зміни території країни — Верховною Радою. З інших питань — ініціативою громадян і потім проголошенням президента.

Для ініціювання референдуму необхідно буде створення ініціативної групи, що складається з не менше 60 громадян. Таку групу створюють на зборах, в яких беруть участь не менш 300 виборців і представник Центрвиборчкому.

Необхідно буде зібрати не менше 3 млн підписів за 60 днів, при цьому не менше ніж по 100 тисяч підписів з кожного регіону. Підписи передаються на перевірку в ЦВК, яка потім приймає і передає постанову про референдум президенту. Потім президент оголошує дату референдуму — останню неділю 60-денного терміну з моменту указу.

Прийняті рішення вступають в силу через 10 днів після визначення результатів. Якщо питання не підтримали, то повторний розгляд можливий через рік. Зміна прийнятого рішення можлива через три роки шляхом референдуму.

Законопроект передбачає можливість електронного голосування. Ініціативу проведення референдуму в електронному вигляді можна підтримати електронним цифровим підписом.

Законопроект пропонує реєструвати політичні партії та громадські організації  як прихильників і противників питання референдуму. Цю пропозицію автори тексту пояснюють необхідністю отримання виборцем збалансованої інформації про порушене питання. Також у організацій, які не мають статусу прихильника чи противника, виникає можливість бути спостерігачем референдуму.

Законопроект запроваджує новий вид агітації: агітація під час збору підписів на підтримку ініціативи щодо проведення референдуму. Таку агітацію можуть здійснювати політичні партії і громадські організації, зареєстровані як прихильники або опоненти, а також ініціативна група. Обов’язкова умова для такої агітації — створення фонду ініціативної групи або фонду агітації. Всі витрати на агітацію можна робити тільки з таких фондів.

Законопроект ще не розглядався у Верховній Раді, а деякі громадські ініціативи вже підтримують ідею проведення актуальних референдумів. Так, група, що називає себе «Українська соціалістична альтернатива» обговорює ініціативу провести референдум по двох питаннях: щодо відкриття ринку землі та припинення стосунків з МВФ.

Немає сумнівів, що у разі ухвалення законопроекту про референдуми, кількість ініційованих партіями та громадськими організаціями референдумів почне шалено рости. Бо народ вже давно скучив за безпосереднім керуванням державою.