Розподіл України по районам, запропонований урядом, не влаштовує міста

Укрупнення районів за планом кабміну знищує результати децентралізації і зменшує доходи місцевих бюджетів. Так вважають члени Асоціації міст України — організації, до якої входить і Кам’янське.

Автор: Валентин Фіголь.

Правління Асоціації міст України 11 червня звернулося до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України та керівників політичних фракцій і груп щодо проекту постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів», яку планується розглянути на засіданні Уряду 12 червня. Проектом постанови пропонується суттєво укрупнити райони та включити до їх складу міста обласного значення.

Так, на Дніпропетровщині, згідно проектової мапи, оприлюдненої днями, планується 6 районів. Кам’янське стане райцентром, разом з населеними пунктами в західному напрямку, до Жовтих Вод включно, і територією Криничанського району.

Посадовці Мінрегіонбуду, в надрах якого родився проект районування України, не ховаються з тим, що райони є штучними утвореннями для організації на їх території, в першу чергу, державної виконавчої влади. І ключовим тут є максимальна ефективність з мінімальними затратами на її утримання.

Послуги, які раніше громадяни отримували в райцентрах, надаватимуться на найближчому до людей рівні – рівні громад, як це сьогодні вже відбувається в об’єднаних громадах, у Центрах надання адміністративних послуг.

«Звісно, що цей проект не є догмою. Ще вноситимуться пропозиції, які будуть обов’язково розглянуті і, якщо вони не суперечитимуть критеріям, яким мають відповідати майбутні райони, будуть враховані. Ключове – майбутні райони повинні бути оптимальними за своїми параметрами для того, щоб в них організувати ефективну систему державного управління. Зокрема — формування на цьому рівні дієвих органів виконавчої влади», — прокоментував заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

Правління АМУ заявило, що воно категорично проти цього рішення. Члени асоціації вважають, що укрупнення знищує результати децентралізації влади та призведе до вилучення з місцевих бюджетів значної частини доходів.

Асоціація міст України занепокоєна тим, що процес укрупнення районів відбувається без широкого громадського обговорення, що може призвести до соціального вибуху через несприйняття в суспільстві нового районного поділу.

Автори звернення прогнозують і інші негативні наслідки укрупнення:  недоступність публічних послуг для громадян; двовладдя та безвідповідальність за стан справ на місцях; погіршення фінансового стану міст і громад внаслідок перерозподілу надходжень від податку на доходи фізосіб; численні конфліктні ситуації щодо визначення районних центрів; втрата роботи для великої кількості посадових осіб ліквідованих районних державних адміністрацій та працівників бюджетних установ.

Члени АМУ наполягають: до прийняття зазначеної постанови необхідно створити законодавчу та ресурсну основи для збалансованного розвитку громад.

АМУ вважає, що мають бути визначені повноваження громад, ліквідовані представницькі органи місцевого самоврядування на районному рівні, розподілені повноваження між місцевим самоврядуванням та державною владою, сформовано достатню фінансову базу задля досягнення головної мети реформи – забезпечення належного рівня добробуту кожного українця незалежно від громади, в якій він проживає.