Як не загинути від спеки під час тренування: рекомендації фахівців Кам’янського

Активно рухаючись в спеку, ми ризикуємо життям та здоров’ям: перегрівання щороку вбиває та калічить людей. Нескладні заходи можуть убезпечити тих, хто не бажає обмежувати себе в русі.

Автор: Валентин Фіголь.

Небезпечна теплінь

Раптова втрата  свідомості – одна з причин, чого тонуть вправні плавці. Перегріте на сонці тіло зненацька занурюється в холодну воду – і серце реагує на різку зміну температури спазмом. Порушення кровообігу приводить до кисневого голодування мозку – і мозок «засинає». Людина втрачає свідомість і тоне навіть на невеликій глибині, добре плаваючи. Наприклад, так кілька років тому втонув дорослий земляк в лівобережному дренажному каналі.

На березі перегрів не менш небезпечний: у важких випадках він може спричинити серцевий напад або інсульт, відмову нирок. Перегрів порушує обмін речовин в організмі, викликаючи самоотруєння. Тому можливе загострення хронічних захворювань.

Фахівцям такий аварійний перегрів відомий під назвою теплового чи сонячного удару.

Суть теплового удару полягає в тому, що організм у середовищі з високою температурою занадто нагрівається і замало віддає тепла назовні. Тепловий удар може статися як у жарку погоду, так і в умовах підвищеної температури в лазні, сауні, жаркому цеху, транспорті і т.д.

Сонячний удар — це різновид або окремий випадок теплового удару, що виникає через вплив прямих сонячних променів. Внаслідок перегріву виникає розширення судин голови, відповідно, збільшується приплив крові до цієї області.

Тепловий удар підступніший і небезпечніший через те, що не завжди людина може зв’язати свій стан з перегрівом, тоді як при сонячному ударі все очевидно.

Симптоми теплового удару у дорослих і дітей:

 • почервоніння шкіри, шкіра холодна на дотик, іноді з синюшним відтінком;
 • слабкість, сонливість;
 • помутніння свідомості, задишка;
 • холодний піт, сильний головний біль і запаморочення;
 • розширення зіниць, потемніння в очах;
 • почастішання і ослаблення пульсу;
 • висока температура (до 40 С);
 • нудота, блювота, болі в животі;
 • затримка сечовипускання;
 • хиткість ходи;
 • у важких випадках: судоми, втрата свідомості.

Слухати своє тіло

Як вберегтись від перегріву під час активного руху в спеку, рекомендує Євген Ґедзь, інструктор з гунфу. Він давно працює з дорослими спортсменами та дітьми різного віку.

Зайве нагадувати, що під час руху – праці чи тренування, варто триматись у затінку, обираючи місця з найліпшою вентиляцією.

Не варто тренуватись менш ніж через 2 години після їжі, бо процес травлення по-своєму налаштовує метаболізм і терморегуляцію організму.

Небезпечна спрага в спеку. Тіло активно потіє, втрачаючи разом з водою мінеральні речовини. Змінюється електролітний склад крові, і кров втрачає можливість живити організм. Тому при активному русі в спеку дорослій людині треба випивати приблизно 2 літри води на добу. Не слід багато пити під час руху, щоб не переобтяжувати тіло і не перевантажити нирки. Але воду треба тримати під рукою: можна вмиватись, обливати обличчя, голову та шию, полоскаючи рот. Ці процедури можна використовувати як першу допомогу при тепловому чи сонячному ударі.

Найперше, що рекомендується зробити, відчувши запаморочення, нудоту, оніміння кінцівок чи язика, «мурашки поза шкірою» тощо – прилягти, або хоч присісти в затінку, розстібнувши одяг, щоб вільно дихати та провітрювати тіло.

Рекомендується також контролювати своє дихання та роботу серця. Задишка, порушення серцевого ритму – тривожні симптоми і сигнал зменшити навантаження на організм. Нормою пульсу при фізичному навантаженні умовно вважають 120-180 ударів на хвилину.

«Треба вміти слухати свій організм, розуміти його сигнали і адекватно реагувати на них, — зазначає інструктор. – Якщо не знати власної міри,  тренування може більше зашкодити, ніж сприяти розвитку».