Кого і як обиратимуть в Кам’янському цієї осені. Частина 2: обратись депутатом стане дорожче

У першій частині ми зазначили зростаючу роль місцевих парторганізацій у формуванні майбутньої міської ради Кам’янського. Та новації Виборчого кодексу цим не обмежуються. Сама система обрання депутатів стає складнішою, хоча і залишається на вигляд тією самою – за пропорційною системою. Однак, на відміну від виборів 2015 року, кандидати в депутати висуватимуться відразу на двох рівнях: у єдиному міському виборчому окрузі та у багатомандатному виборчому окрузі. До того ж, саме висування  кандидатом у депутати стане у кілька разів дорожче. «Пильний погляд» продовжує аналізувати, як виборче законодавство вплине на майбутні місцеві вибори, що почнуться вже за кілька тижнів.

Автор: Сергій Гузь.

Частину 1 читайте тут.

Загадки виборчих округів

Наявність кількох партійних списків обумовлена створенням трирівневої системи територіальної організації виборів. Це означає, що у Кам’янському буде: єдиний міський виборчий округ, багатомандатні виборчі округи та виборчі дільниці. Кандидати в депутати одночасно висуватимуться партіями у єдиному окрузі та у багатомандатному виборчому окрузі. А голосуватимуть за них на виборчих дільницях.

Нагадаємо, на виборах 2015 року місто було розбите на 42 територіальних виборчих округи – по кількості депутатських місць. Цього року на місцевих виборах законодавство передбачає утворення в нашому місті єдиного міського виборчого округу та кількох багатомандатних виборчих округів. Ці багатомандатні округи, це щось на кшталт «районних» округів (у змінах до Виборчого кодексу їх хочуть перейменувати у територіальні виборчі округи).

 Кількість багатомандатних округів для кожного міста вираховується окремо, в залежності від чисельності міської ради. У Кам’янському це буде 42 поділене на 10. Ціле число – 4 – і є кількість «районних» багатомандатних виборчих округів для нашого міста. Відхилення від цієї кількості округів не може бути більшим від 2. Тобто, в Кам’янському може бути утворено від 2 до 6 багатомандатних виборчих округів, в кожному з яких партія висуватиме свій регіональний список (саме термін «регіональний» використовується у Виборчому кодексі зараз).

Проте, стаття 201 Виборчого кодексу встановлює певні обмеження для міст, поділених на райони. «При утворенні багатомандатних виборчих округів з виборів депутатів міської ради міста з районним поділом територія району в місті не може бути поділена між двома такими округами. У межах району в місті може бути утворено більше ніж один багатомандатний округ», — написано в кодексі.

Як тлумачити цю норму? Скоріше за все, організаторам та учасникам виборів доведеться чекати або змін до Виборчого кодексу, або роз’яснень Центральної виборчої комісії.

Цю норму кодексу вже планують змінити. Відповідно до законопроекту, що проголосований у першому читанні, поділ міста на багатомандатні виборчі округи планують прив’язати до районного поділу. Якщо ця норма пройде, то у Кам’янському може бути створено 3 багатомандатні виборчі округи (у такому разі вони називатимуться територіальними).

Обратись депутатом чи мером стане дорожче

Бажаючих стати депутатом міськради чекає  значне зростання грошової застави, що має внести партія за список своїх кандидатів.

На минулих місцевих виборах партійна застава була практично символічною – 9337 грн по нашому місту. Проте на майбутніх виборах вона може зрости майже у 40 разів! Так само зросте і застава для тих, хто захоче обратися на посаду міського голови.

Відповідно до статті 225 ВКУ, розмір грошової застави як від партійних кандидатів, так і для самовисуванців на посаду міського голови визначається за спеціальною формулою. А саме:

грошова застава = (кількість виборців /10 000) х 4 мінімальні зарплати.

Тобто, для Кам’янського це  приблизно 72-80 мінімальних зарплат. Усе залежатиме від кількості зареєстрованих виборців та розміру мінімальної зарплати на момент старту виборів. Орієнтовно, розмір грошової застави у нашому місті коливатиметься в межах 367-408 тисяч гривень.

Ще раз звернемо увагу, що ця сума для кандидатів в депутати міськради вноситиметься за весь список партії (наприклад, за всіх 42 кандидатів). А от для кандидатів у міські голови цю суму доведеться сплатити за кожного висуванця.

Вартість застави хочуть зменшити

У Верховній Раді готується до розгляду ще один законопроект, яким пропонується у 9 разів зменшити розмір грошової застави, порівняно з встановленим у Виборчому кодексі.

Для цього нардепи пропонують змінити формулу розрахунку:

грошова застава = (кількість виборців / 90 000 ) х 4 мінімальні зарплати.

Якщо цю зміну приймуть, то розмір застави у Кам’янському складатиме приблизно 8-9 мінімальних зарплат. Або ж 40-45 тисяч гривень. Це у 5 разів більше, ніж на виборах 2015 року, проте майже у 10 разів менше, ніж встановлено зараз Виборчим кодексом.

Проти пониження розміру грошової застави виступають партії, які мають значні фінансові ресурси. Їх аргумент полягає у тому, що висока грошова застава має стримувати учасників виборчих перегонів від висунення кандидатів-клонів. Це явище у нашому місті можна було спостерігати на останніх парламентських виборах минулого року. І хоча клони практично не вплинули на результат парламентських перегонів, зовсім інша ситуація може бути на місцевих виборах.

За пониження грошової застави виступають молоді або малочисельні партії, для яких важко зібрати одночасно гроші на заставу для участі у виборах до міст, у районні і обласні ради, ще й висунути кандидатів на міських голів. На їх думку, висока грошова застава ставить учасників перегонів у нерівні умови та вводить майновий ценз. Більше того, замість запобігання корупції, навпаки, змушуватиме потенційних кандидатів шукати фінансової допомоги у олігархів та тіньових ділків.

Поки невідомо, чи вистачить голосів у Верховній Раді, аби змінити цю норму Виборчого кодексу. Та нас чекає не менш драматична ситуація з визначенням результатів виборів. Про це у третій частині вже найближчим часом.

Далі буде...

Читайте також: