Фото- та відеозйомка поліцейських з позиції законодавства України

Спілкування з поліцейськими не завжди приємне: в них робота така – самі конфлікти!..  У конфліктних ситуаціях цивільні часто намагаються вести фото- чи відеозйомку. Які є правові нюанси в цьому процесі? Автор спробує відповісти на це за допомогою текстів законів та рекомендацій правників.

Автор: Валентин Фіголь.

Поки що в Кам’янському правоохоронці не пригадують якихось конфліктів через те, що громадяни вели фото- та відеозйомку поліцейських, зауважила Олена Тімченко, прес-офіцер Кам’янського відділу поліції.

Одразу скажемо: пряма норма закону, яка забороняє знімати поліцейських за роботою, відсутня.

«Тут доречно згадати – дозволено все, що прямо не заборонено», – нагадує адвокат Денис Головін, кандидат юридичних наук.

Якщо громадянин, фільмуючи, не заважає роботі правоохоронців та не порушує права інших громадян – публічні чи посадові особи не можуть заборонити робити це.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України – так написано в Статті 19 Конституції. Отже, поліцейським дозволяється робити тільки те, що прямо визначено законом.

Конституція України дозволяє кожному вільно збирати, зберігати і поширювати інформацію на власний розсуд. Але, реалізація цього права може бути обмежена законом в інтересах національної безпеки, з метою дотримання громадського порядку, запобігання злочину, для захисту репутації або прав інших осіб.

Основною нормою права, що регулює питання зйомки, є стаття 307 Цивільного кодексу.

Ця стаття вказує, що фото- і відеозйомка людини допускається лише за її згодою. «Автоматична згода на фото- відеозйомку допускається, якщо це робиться відкрито на вулиці, зборах, конференціях, мітингах», – вказує Д. Головін.

При проведенні зйомки може виникнути конфліктна ситуація, через порушення інших прав: на особисте життя і таємницю; на повагу до честі і гідності; на недоторканність житла; право власності. Наприклад, можливість зйомки в службових приміщеннях обмежує режимний характер цих об’єктів, нагадала О. Тімченко.

Як правильно знімати поліцейських? Автор дозволить собі кілька рекомендацій: поводитись спокійно, не агресивно, не робити провокаційних коментарів; повільно, відкрито дістати засіб відеозйомки і вголос повідомити, що ви ведете відеозйомку, щоб зафіксувати порушення ваших прав, якщо вони будуть; не заважати поліцейським вчиняти дії, не підходити до поліцейського ближче ніж на 2-3 кроки, особливо коли поліцейський заборонив вам підходити. Закон дозволяє поліцейському стріляти в людину, яка підходить ближче попри заборону озброєного правоохоронця.

Якщо поліцейські спробують забороняти проводити зйомку, посилаючись на статтю 307 ЦК України, їм варто повідомити, що вони є службовими особами, які виконують службові обов’язки, і відповідно до статті 21 закону «Про інформацію» людина має право фіксувати дії, що порушують її права.

Проте, варто відрізняти зйомку моменту порушення ваших прав та проведення поліцією слідчих дій на місці злочину. В останньому випадку зйомка може проводитись лише професійними журналістами з дозволу поліції.

Також поліція може обмежити зйомку доказів скоєного злочину чи допиту свідків злочину, аби їх особи не були встановлені передчасно та на них не здійснювався тиск з боку злочинців.

Крім того, не забувайте, що поліція в інтересах слідства може вилучити (або вимагати надати копію) відеозапис скоєння злочину, аби встановити усі обставини справи.

Відеозйомку треба вести відкрито без використання прихованих камер. Згідно статті 307 ЦК України прихована зйомка фізичних осіб заборонена, за винятком випадків, встановлених законом.

Досить часто постає запитання: чи можна фотографувати посвідчення поліцейського та нагрудний знак?

Законодавство України не містить вказівок про обов’язок поліцейського дати зафіксувати своє посвідчення, але немає й заборони громадянину зробити це.

Закон «Про Національну поліцію» зобов’язує поліцейського назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на вимогу людини службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук. Поліцейський не зобов’язаний надавати посвідчення для фіксації на фото- та відеопристрій. Такої позиції дотримується Департамент патрульної поліції України.

Закону, який забороняв би фотографувати або знімати на відео службове посвідчення або дії поліцейського не існує.

Щодо нагрудного знаку: стаття 20 закону «Про Національну поліцію» забороняє поліцейському знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак, а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню її за допомогою технічних засобів.

Досвід автора та його колег, а також медіа-юристів і правників, з якими регулярно консультується автор, свідчить: взаємоповага дозволяє навіть конфліктну ситуацію перевести в конструктивне русло, якщо всі учасники діють по закону.