Минуле Кам’янського та Дніпродзержинська оживає стараннями місцевих істориків

Цікава історична експозиція предметів та документів відкрилась в музеї Кам’янського. Тимчасом в центральній бібліотеці міста готується виставка макетів історичних будівель та старовинних краєвидів Кам’янського.

Автор: Валентин Фіголь.

Експозиція, запропонована для огляду фахівцями історичного музею – ніби коротка, але яскрава мандрівка в часі. Тут зібрані реальні предмети. Ними користувались у побуті мешканці Кам’янського з давніх часів, коли ще тут було козаче село, і до недавнього минулого, коли Дніпродзержинськ знову став Кам’янським.

Разючі контрасти між сільськими та індустріальними пейзажами являють картини відомого художника з Дніпродзержинська Володимира Жугана.

Відтворені фрагменти інтер’єрів осель кам’янчан: сільська хата, кімната міщанина часів перетворення села на індустріальне місто, кімната родини дніпродзержинців у розквіті соціалістичної доби… Можна подивитись, якими речами та домашнім причандаллям користувались наші предки, відчути атмосферу далекого і не дуже далекого минулого. Дехто з відвідувачів, наприклад, може згадати домашній затишок свого дитинства…

Також виставка зібрала чимало документів, які свідчать про історію нашого міста. Наприклад, особисті листи мешканців, документи про нагородження за заслуги перед державою та містом. Тут є світлини: родинні, колективні тощо. Деякі фото розповідають про етапи розбудови міста. Тут можна побачити макет лівобережної житлової забудови, пейзажі новобудов – забудову центру міста, Черемушок тощо.

Серед світлин увагу автора привернула серія, присвячена реконструкції скверу по проспекту Свободи в 1975-76 роках. В цей час в сквері було споруджено бюст Брежнєва, каскад фонтанів та бетонних конструкцій з клумбами та лавочками.

Ці фото проливають світло на вік дерев, які було знесено на початку нинішніх робіт у сквері. На світлинах видно, що під час реконструкції в 1975 році тополі, які росли рядами вздовж дороги на спуску та підйомі, стоять вже дорослі. На вигляд їм по 2 десятки років, не менше. Отже, вік цих дерев – не менше 60 років. Для міста це вже старі дерева, які доходять своєї вікової межі.

В експозиції також є макети старовинних будівель Кам’янського.

Свою мандрівку в минуле Кам’янського готують бібліотекарі централізованої бібліотечної системи міста. Це буде виставка макетів історичних об’єктів та цілих фрагментів території села та міста Кам’янського. Макети виготовляє історик Віктор Заславський. Він родом з Дніпродзержинська, але працює директором музею в Жовкві. Пан Заславський вже виготовив і подарував місту кілька архітектурних макетів. Тепер їх набралось на цілу експозицію, і вона незабаром буде запропонована до перегляду відвідувачам бібліотеки.