Про «закладки» в Кам’янському та геометрію наркоторгівлі в Україні

Про «закладки» в Кам’янському та геометрію наркоторгівлі в Україні

«Замкненим колом» та «пірамідою» називають наркоторгівлю очільники поліції України, презентуючи новий підхід до боротьби із наркозлочинністю. Новація в тому, щоб якомога активніше виявляти первинну ланку наркотрафіку нового покоління – вуличних ділерів-«закладочників».

Тимчасом в Кам’янському вже півтора роки група ентузіастів бореться з «закладками» по-своєму – зафарбовуючи їх рекламу.

Автор: Валентин Фіголь.

Коло з пірамідою

Коло та піраміда – саме ці дві фігури характеризують проблемність боротьби з наркозлочинністю, заявив днями Ігор Клименко, начальник Нацполіції України. «Замкнуте коло попиту-пропозиції та організована піраміда злочинних угруповань, які побудували розгалужену мережу торгівлі наркотиками та психотропами» – пояснив алегорію І. Клименко.

Ігор Клименко, начальник Нацполіції України

Розривати коло наркотрафіку очільник Нацполіції пропонує, руйнуючи підошву злочинної піраміди: «Особисто я вважаю, що першочергово ми маємо спрямувати свої зусилля на подолання “вуличної” наркоторгівлі, від якої страждають сотні тисяч, а то й мільйони наших співгромадян».

З початку року співробітники Департаменту боротьби з наркозлочинністю вилучили майже тону наркотичних та психотропних речовин, ліквідували 54 нарколабораторії та 68 організованих груп і злочинних організацій, пов’язаних із наркобізнесом, повідомила прес-служба Нацполіції.

Найбільша партія метадону в історії України

Наприклад, у квітні цього року правоохоронці повідомили про викриття двох злочинних організацій наркоділків у складі 40 організаторів та учасників. «Ми вилучили під час обшуків найбільшу в історії правоохоронних органів України партію метадону – понад 60 кг, амфетаміну – понад 300 кг, а також більше 2,5 тон прекурсорів. Ці цифри хоч і значні, однак для розуміння реальної картини розшифрую: вилучено близько 240 тисяч доз метадону, понад 1 мільйон 200 тисяч доз амфетаміну, а з тієї кількості прекурсорів можна було б виготовити в середньому понад 500 кг різних заборонених речовин. І це лише з однієї реалізації», – розповів І. Клименко.

Але біда в тому, що наркомафія постійно відроджує свою діяльність. Якщо є попит, то швидко знайдеться й пропозиція. Це саме те замкнуте коло.

А пірамідою поліцейський начальник називає вертикаль потрапляння заборонених препаратів до кінцевого споживача: «І ми йдемо по цій злочинній піраміді знизу і догори. Від рядового закладника до головного організатора-постачальника».

Реклама та антиреклама

«Нині стало складніше виявити злочинні зв’язки між членами групи, оскільки наркозбувачі мінімізували особисті контакти з клієнтами. – визнав начальник Нацполіції. – Це все завдяки Інтернету: замовлення, продаж та повідомлення про “доставку” надходить через анонімні канали у месенджерах. І в таких випадках фахівці кіберполіції допомагають не лише відстежити зловмисників, а й оперативно заблокувати інтернет-магазин. Менше майданчиків для продажу – менше можливостей придбати наркотики чи психотропи. Але проблема в тому, що на місці заблокованого каналу чи веб-сайту за деякий час з’являється інший».

В середньому лише за добу, за підрахунками поліцейських, дохід від незаконної діяльності, пов’язаної із збутом наркотиків через мережу Інтернет в Україні, становить майже 7 мільйонів гривень. За місяць ця цифра сягає близько 210 мільйонів гривень.

Протистояння з рекламою наркотиків у Кам’янському

Не обійшло нашестя «закладочників» і Кам’янського. У нас теж можна побачити і написи на стінах, і дорослих або молодих людей, які наче щось шукають на вулиці.

А ще можна побачити, що написи на стінах з адресами хтось зафарбовує. По-різному – де суцільною плямою, де каракулями чи візерунками. Цей процес почали небайдужі мешканці міста навесні 2019 року. Було створено групу у Фейсбуці «Врятуй життя», де і сьогодні можна побачити зведення з переднього краю боротьби з наркорекламою.

Олег Вергун вже більше року замальовує рекламу наркотиків

За один рейд районом активісти замальовують від десятка до півсотні написів, розповів підприємець Олег Вергун, один з учасників руху «антизакладочників».

Учасники процесу не лише замальовують написи на стінах. Вони ще й намагаються блокувати діяльність інтернет-ресурсів за адресами на тих написах. За півтора року заблокували більше 4 тисяч адрес. «Щоразу, як ми блокуємо адресу, наркоділерам доводиться відкривати нову крамницю, знову витрачаючи на це гроші, – пояснив О. Вергун. – Так ми підриваємо економічну основу наркобізнесу».

Написи виникають знову. Їх ліквідують активісти «Врятуй життя» і просто місцеві мешканці. Процес відбувається циклічно, і ніхто не здається. На боці авторів написів – прибуток… «Ми хочемо, щоб наркобізнес не почувався спокійно в нашому місті, – відповідає і за колег пан Олег. – Хай їм буде незручно і тривожно».

Група “Врятуй життя” регулярно повідомляє про успіхи з блокуванням інтернет-каналів продажу наркотиків

З тих активістів, які разом починали замальовувати написи, лишився кістяк з півдесятка людей. У кожного – своя ділянка фронту. «Люди виникають і зникають, – описує процес активіст. – Нам найчастіше допомагають просто містяни, хоч трапляється допомога і від осередків політичних партій». Бути реалістами закликав українців очільник Нацполіції: «Викорінити таке явище, як наркоманія – неможливо. Але можливо і потрібно максимально мінімізувати її поширення». Заради цієї мінімізації і возить в багажнику балончики з фарбою підприємець з Кам’янського Олег Вергун.