Боротьба за легалізацію праці триває в Кам’янському

Боротьба за легалізацію праці триває в Кам’янському

Заходи з виявлення нелегальних найманців у бізнесі, обіцяні урядом з 1 вересня, почались в населених пунктах України. Не оминули ці заходи і підприємців Кам’янського. Кого ж перевірятимуть в першу чергу?

Автор: Валентин Фіголь.

З 1 вересня Держпраці мав почати перевіряти роботодавців, у яких обсяг наданих послуг не відповідає фактичній чисельності працівників. Або тих, у яких відбулося зменшення кількості працівників під час карантину та відсутня позитивна динаміка працевлаштування після пом’якшення карантину.

До цього відділ праці та соціально-трудових відносин Кам’янської міської ради проводив роз’яснювальну роботу з інформування роботодавців та найманих працівників про переваги офіційного працевлаштування, дотримання протиепідемічних заходів, тощо. І ця профілактика давала свої плоди.

Так, 2 вересня під час одного з таких профілактичних візитів працівники відділу спільно з представниками Південного відділу поліції в «розливайці» на проспекті Свободи виявили факт торгівлі спиртними напоями без оформлення фізичної особи-підприємця та відповідної ліцензії на продаж алкогольних напоїв.

На особу, яка здійснювала незаконний продаж алкогольних напоїв, складено протокол за ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Алкоголь було вилучено співробітниками поліції.

Проблема неформальної економіки і незадекларованої праці є однією з перешкод для України у забезпеченні високих темпів зростання. Так вважають фахівці Держцентру зайнятості. За їх даними, в Україні 3,4 мільйони були зайняті неформально.

При цьому чисельність найманих працівників у травні 2020 року становила 9,8 мільйонів осіб, що на 511,4 тис. осіб менше, ніж у травні 2019 року.

В Кам’янському, за даними департаменту економічного розвитку, кількість офіційно зареєстрованих безробітних з початку року виросла в півтора рази і перевалила за 4 тисячі осіб. Це загальнодержавна тенденція, пояснюють місцеві економісти. В місті нараховується приблизно 45 тисяч офіційно працевлаштованих мешканців.

Протягом минулого літа, у рамках інформаційної кампанії в Україні, профілактичними візитами інспекторів було охоплено майже 155 тисяч роботодавців. Розбіжність між фактичною чисельністю працівників і кількістю оформлених трудових договорів становить майже 100 тисяч осіб.

Варто наголосити, що чинне законодавство передбачає кримінальну, адміністративну та фінансову відповідальність за порушення законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин із найманими працівниками.

Кримінальна відповідальність: штраф від 34 до 85 тис. грн, позбавлення права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, виправні роботи на строк до двох років, арешт до 6 місяців. Адміністративна відповідальність: штраф від 8,5 до 34 тис. грн. Фінансова відповідальність: штраф від 47230 грн. до 141690 грн.

Тимчасом підприємці Кам’янського прогнозують: вже з вересня утримання одного робочого місяця на «мінімалці» стане на кількасот гривень на місяць дорожчим для роботодавця. Нагадаємо, з 1 вересня має підвищитись мінімальна заробітна платня до 5 тисяч гривень, а до цього підприємці прив’язують зростання своїх видатків на оформлених найманців.

«Як відреагує бізнес? Зануренням в тінь! – озвучила прогнози місцевих підприємців Галина Залога, голова профспілки «Єднання». – Будуть звільняти працевлаштованих, платити «в конвертах», закривати крамниці та йти торгувати на вулицю. Ви подивіться, яка стихійна торгівля розгорнулась в центрі Кам’янського!..»