Міське самоврядування – остання надія на порятунок спорту від деградації, вважає тренер з Кам’янського

Міське самоврядування – остання надія на порятунок спорту від деградації, вважає тренер з Кам’янського

Доля масового спорту сьогодні залежить від волі місцевого самоврядування, бо держава спортсменів покинула – таку думку висловлюють досвідчені тренери з Кам’янського. Свою підтримку спортсменам обіцяли сьогодні представники міського самоуправління, вітаючи їх з Днем фізкультури та спорту України.

Автор: Валентин Фіголь.

Влада обіцяє підтримку

День фізкультури та спорту святкували сьогодні, 9 вересня. на відкритому майданчику Нової сцени міського театру.

Спортсменів та фізкультурників привітав Костянтин Саусь, заступник міського голови. Зазначив, що голова відсутній через зайнятість і передає вітання. Від імені міського самоврядування К. Саусь пообіцяв і надалі всіляко сприяти розвитку фізкультури та спорту. Посадовець нагадав, що в Кам’янському, завдяки увазі міського голови та самоврядування, стрімко розвивається спортивна інфраструктура: будуються нові об’єкти, влаштовуються масові спортивні заходи, народжуються традиції здорового та активного способу життя.

Костянтин Вікторович нагородив видатних тренерів та спортсменів міськими відзнаками, вручив подяки та інші знаки уваги.

Представники різних спортивних закладів міста привітали одне одного відеопрезентаціями.

Загроза масовому спорту

В Україні для спорту наступають важкі часи, попри святковий настрій поділився тривогою Євген Колішевський, тренер з 30-річним досвідом. Державна політика в сфері фізкультури і спорту змінилася, на його погляд, кардинально: спорт перестав бути професійною сферою діяльності.

Євген Колішевський з своїми вихованцями-призерами

Як прогнозує Є. Колішевський, в Україні поступово згортатимуть свою діяльність середні і вищі навчальні заклади, які готували професійних тренерів з різних видів спорту: «На сьогоднішній день 5 елітних навчальних закладів вже виведені з підпорядкування Міністерства освіти. Крім цього, спортивні громадські організації в Україні не позначені як пільгова категорія – на відміну від організацій релігійного і культурного напрямків».

Державні органи, гадає тренер, вже не будуть координувати і контролювати сферу спорту. На його думку, це означає, що спорт хочуть повністю вивести у сферу комерційної, непрофесійної діяльності. Пан Євген чекає на сумні наслідки такої політики: спорт перестане бути масовим, якість спортивного викладання значно знизиться, багато батьків не зможуть оплачувати заняття в спортивних секціях.

Як вважає тренер, сьогодні доля спортивних секцій повністю залежить від політики органів місцевого самоврядування: «У Кам’янському поки ще є комунальні спортивні організації та спортивні комплекси, на базі яких виховуються діти та проводяться спортивно-масові заходи. Крім цього лояльна політика місцевої влади по відношенню до громадських спортивних організацій дає можливість з’являтися новим видам спортивних секцій. Це те, що є сьогодні у Кам’янському, що буде в майбутньому – поки невідомо».

Мер Кам’янського і сам полюбляє прийняти участь у масових спортивних заходах: А.Білоусов на міському велозаїзді, травень 2019 року.

«Політики помиляються, коли стверджують, що комерціалізація сфери медицини, освіти і спорту сприятиме розвитку цих сфер. Можливо, що якісна медицина, освіта та спорт будуть доступні для вузької категорії українських громадян, але в цілому загальний рівень професіоналізму впаде, ми це відчуємо вже у найближчі 10-20 років. Мене часто запитують, що в такій ситуації робити? Сьогодні ми готуємося до виборів, виборцям потрібно задавати питання партіям і кандидатам, що балотуються,  про те, яким чином буде підтримуватися за рахунок бюджету сфера спорту, освіти і медицини. Ці сфери дуже тісно пов’язані між собою», – пояснив Євген Колішевський, президент Кам’янської федерації кіокушин-кан карате.

Навіщо дітям фізкультура

Регулярна фізична активність корисна для мозку школяра: рухливі діти більш творчі та успішні. Про це час від часу нагадують батькам тренери.

Спорт допомагає дитині адаптуватися до стресу, каже тренер Є. Колішевський. Адже стресових ситуацій в житті буде чимало, і до них слід готуватись. А спортивні тренування та змагання – це територія контрольованого стресу, де дитина навчається переживати негативні психічні стани з мінімальними втратами для здоров’я та навчання.

Фізкультура та спорт, окрім фізичних кондицій, тренує також навички спілкування, необхідні для адаптації в суспільстві – так казав покійний тренер спортклубу «Айболит» Олександр Таркін.

«Нейрофізіологічні дослідження показують, що фізична активність напряму пов’язана з успішним навчанням», – акцентує Віктор Комаренко, співзасновник компанії Beehiveor в Україні. Під час фізичної активності, пояснив він, мозок працює в особливому режимі: людині здається, ніби вона ні про що особливо не думає. А насправді розум в цей час порівнює нову інформацію з тією, яка вже використовується. І бажана відповідь чи рішення приходять ніби самі собою… До того ж, фізична активність тренує судинну систему, а робота мозку залежить від стану судин напряму: чим краще кровопостачання мозку – тим ефективніше людина думає.

І наостанок. Спорт допомагає не тільки краще мислити, а й подолати лінь. Чому люди лінуються? Ми відчуваємо лінь тоді, коли в лобових долях мозку знижується вміст дофаміну. Він забезпечує діяльність ділянок мозку, які відповідають за позитивне підкріплення мозку, так звану систему винагороди. Досяг успіху – отримуй дозу дофаміну. Помірна фізична активність стимулює роботу мозкових структур, відповідальних за виділення дофаміну. Саме тому після тренувань або уроків фізкультури мимоволі підвищується працездатність, і з’являється бажання щось робити.