Вибори у Кам’янському: партії-фантоми та довіра до виборів

Вибори у Кам’янському: партії-фантоми та довіра до виборів

«Пильний погляд» вже писав про несподіване потрапляння до міської виборчої комісії представників партій, які в останні роки ніяк не давали про себе знати. Та ця проблема посилилася під час формування трьох районних у місті тервиборчкомів (РТВК). Тож ми вважаємо доцільним  звернути увагу і на тих, хто встановлюватиме результати виборів. Формування районних тервиборчкомів показало, що законодавчі норми треба виправляти.

Автор: Сергій Гузь.

Демократичні вибори гарантують чесний, справедливий та рівноправний доступ усіх учасників виборчих перегонів до складових виборів. У тому числі і право на представництво у виборчих комісіях, які встановлюють результати перегонів. Тож наші законодавці прописали норми, які формально дають право усім зареєстрованим партіям на таке представництво. Але на практиці вийшло, що гарна норма законодавства працює недосконало. Хоча б тому, що місця у виборчкомах дісталися партіям, які аж ніяк не проявляли себе у нашому місті роками.

Так, головою Південної РТВК стала представниця партії «Альтернатива». Хтось чув про діяльність такої партії у нашому місті? Секретарем цієї ж комісії стала представниця партії «Наша земля». Про діяльність цієї партії в місті або ж на центральному рівні теж нічого не чути було.

Головою Дніпровської РТВК стала представниця «Студентської партії України». До цієї комісії потрапили представники таких екзотичних для нашого міста партій, як от «Молодь до влади», «Час змін», «Партія народний порядок». Є тут і представники партій, що вже давно пішли з політичної арени, як от «Народний фронт» чи «Блок Володимира Сальдо».

Така ж ситуація повторюється і в Заводській РТВК. Туди потрапили представники фантомних у Кам’янському партій «Наш дім – Одеса», «Херсонці», «Блок Володимира Миколаєнка». Є тут і представники «Народного фронту» чи «Партії регіонів».

От скажіть, чи кожен мешканець міста зараз згадає, хто ті Сальдо чи Миколаєнко? А на папері виходить, що партії такі існують. І виборче законодавство дає їм рівні права з реально діючими партіями.

Тоді як відомі в нашому місті партійні осередки, як от «Бджола»,«Свобода» чи «Сила людей», які постійно працюють у Камянському – не отримали жодного представництва в тервиборчкомах, хоча кандидатури свої подавали. Але через процедуру жеребкування їх представники у комісію не потрапили.

Звісно, хтось може сказати, що процедура жеребкування найбільш справедлива і захищає нас від упередженого відбору кандидатів. Це дійсно так. Але ще справедливіше було б допускати до жеребкування реальні партії, які працювали у місті щонайменше рік до виборів. А от партії-фантоми, які існують лише на папері, мають бути почищені зі списків зареєстрованих місцевих партійних організацій.

І якщо наші законодавці цього не виправлять найближчим часом, то на майбутніх парламентських чи президентських виборах ми побачимо ще більше партій-фантомів. А там і до маніпуляції виборами вже недалеко. Бо так чи інакше, а люди, що працюють у тервиборчкомах, відповідають за чесну та справедливу організацію виборів. А значить, у суспільства має бути повна довіра до партій, що формують склад таких комісій. І починається ця довіра з того, що партії не мають існувати лише на папері.

Зараз, на місцевих виборах, що розпочалися, цю ситуацію вже не виправити. Тож усі ми маємо покладатись на чесність тих людей, які потрапили до складу комісій. І хоча партії можуть міняти своїх представників у тервиборчкомах, демократичність виборів тепер залежатиме від персональної принциповості кожного члена виборчої комісії.

Зі списками членів міської та районних у місті територіальних виборчих комісій, а також їх протокольними рішеннями можна ознайомитись на сайті міськради за посиланням:  http://kam.gov.ua/kamyanska_viborcha_komisiya

Читайте також: