Шахраї пропонують українцям заробляти на «відмиванні» грошей

В інтернеті активізувалися шахраї, які пропонують українцям роботу по здійсненню грошових переказів. Такі перекази насправді являють собою операції з «відмивання» нелегальних доходів. Про це повідомив Національний банк.

Автор: Валентин Фіголь.

«Через карантин багато людей залишилися без роботи і шукають нові пропозиції на ринку праці. Однак ми не радимо погоджуватися на першу-ліпшу пропозицію заробітку, навіть якщо воно виглядає дуже привабливим», — підкреслюють в прес-релізі НБУ.

Оголошення зловмисників з пропозицією віддаленої роботи і гарної зарплати часто з’являються в інтернеті. Шахраї повідомляють, що досвід роботи не є обов’язковим, однак потрібно мати банківський рахунок, приймати і переводити платежі.

Подібні оголошення повинні насторожувати, оскільки таким чином злочинці вербують так званих грошових мулів або «дропів» (від англійського слова drop — «падіння»). Це люди, які допомагають «відмивати» нелегальні доходи, отримані від торгівлі наркотиками, торгівлі людьми, крадіжки коштів з платіжних карт.

«Будьте обережні! Ця діяльність — незаконна, за неї можна потрапити за ґрати. У будь-якій ситуації слід залишатися чесною людиною. Краще пошукати іншу пропозицію від гідного роботодавця», — попереджають в Нацбанку.

Також в Нацбанку повідомили про те, що за перше півріччя нинішнього року зафіксовано 47 500 випадків шахрайства з платіжними картами і банківськими рахунками українців на загальну суму 86,4 млн грн.

«Людина — істота лінива і, як наслідок, безтурботна», — нагадує Олексій Шабан, топ-менеджер НБУ. Часто навіть ті люди, які користуються не готівкою, а мобільним банкінгом і додатками, стають жертвами шахраїв, тому що вважають, що їх неможливо обдурити, додає він.

Банкір нагадав правила при здійсненні платежів і переказів через інтернет:

 • ніколи нікому не вірити — краще витратити час, передзвонити зайвий раз в банк, «загугли» номер телефону того, хто телефонував або сам сайт,
 • під час проведення транзакцій ретельно перевіряти кожен крок,
 • не платити по посиланнях з надісланого повідомлення (це можуть бути фішингові сайти) і перевіряти джерело, звідки було надіслано таке повідомлення,
 • звертати увагу, де і як відбувається оплата, на якому сайті вона здійснюється,
 • уважно читати повідомлення на сайті банку, в яких розповідається, яку інформацію та в яких випадках банк може запросити, а яку — ні.

Загальні правила безпеки інтернет-банкінгу від НБУ:

 • ставити ліміти на трансакції в онлайні і офлайні,
 • під час введення пін-коду в банкоматі прикривати введення рукою,
 • не розмовляти з сумнівними особами, що представляються співробітником банку, НБУ і т.п.,
 • користуватися офіційним мобільним додатком банку,
 • включити SMS-інформування про операції з карткою,
 • по можливості уникати переказів з картки на картку.

У Національному банку також нагадали, що якщо сам клієнт не ініціював операцію, то ні банк, ні НБУ дзвонити йому не будуть. І якщо такий дзвінок надійшов, то майже 100% це дзвінок шахрая і розмову краще перервати, запевняє О. Шабан.