Сміттєпереробний завод від ТОВ «РОКОБАН» в Кам’янському: про судовий позов від влади та попередження науковця

Кам’янське реагує на схвалення мінприроди намірів ТОВ «РОКОБАН» збудувати в нашому місті завод з переробки небезпечних відходів. Міська влада готується судитись з урядом, а про потенційну небезпеку запланованого виробництва попереджають місцеві науковці.

Автор: Валентин Фіголь.

Про те, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України (мінприроди – прим.ред.) дало позитивний висновок до Оцінки впливу на довкілля запланованого ТОВ «РОКОБАН» сміттєпереробного заводу, «Пильний погляд» повідомив 3 жовтня.

«Готуємо позов до суду», — підтвердив попередню негативну реакцію міського самоврядування Юрій Лисяк, директор департаменту екології Кам’янського. Міське самоврядування також підготувало звернення до прем’єр-міністра України. В зверненні посадовці повідомляють, що громада Кам’янського категорично проти розгортання в місті екологічно небезпечного виробництва, і наводять аргументи – чому саме проти.

Аргументи у мешканців Кам’янського, якщо коротко, такі: люди не вірять в екологічну безпечність виробничої технології, запропонованої «РОКОБАНОМ». А також сумніваються в тому, що ця технологія буде працювати.

«В Кам’янському і так чимало промислових забруднювачів, враховуючи спадок радянського уранового виробництва, — резюмує сумніви кам’янчан Анатолій Шестозуб, кандидат технічних наук, доцент кафедри хімічної технології ДДТУ. – Відкриття ще одного джерела потенційної екологічної загрози може стати тією останньою краплею, після якої реакція піде в непередбачуваному напрямку…».

Фахівці «РОКОБАНУ» в наданих до мінприроди документах декларують намір спалювати токсичні речовини при високих температурах, пояснив термін «піроліз» А. Шестозуб. При згорянні відходів утворюються небезпечні хімічні сполуки – діоксини, пірени тощо. Якщо точний склад відходів, які спалюватимуться, невідомий – хто знає, які речовини будуть отримані при горінні?..

Відходи піролізу – газ та рідина, яка частково випаровується, нагадав кандидат наук Шестозуб. Якщо газоподібна фракція вилітатиме в трубу, то рідину невідомого складу, в якій бовтаються частки твердого шлаку, кудись треба буде утилізувати…

Щодо переробки тваринних рештків, то тут є кілька потенційних загроз, прогнозує Анатолій Борисович. Здихлятина розкладається, виділяючи в повітря токсичні речовини (від чого й сморід). Тваринні рештки привертають комах та гризунів, від яких – антисанітарія та інфекції.

«До того ж, зважаючи на відсутність ефективних інструментів контролю за викидами та впливу на забруднювачів, ми не можемо бути певні, що задекларована технологія буде працювати, як написано в ОВД. Після отримання дозволу можна працювати, як заманеться – хто і як проконтролює склад диму з труби чи інших відходів виробництва?..» — озвучив сумніви земляків Анатолій Шестозуб.

Читайте також: