Холод та біль: про осіннє загострення болю в суглобах попереджають лікарі Кам’янського

Осінній вогкий холод не лише підвищує вірогідність застуди, а й часто провокує загострення артриту – запалення суглобів, нагадують фахівці Кам’янського медцентру здоров’я та медицини спорту.

Автор: Валентин Фіголь.

Всесвітній день боротьби з артритом відзначається 12 жовтня щорічно з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) для привернення уваги до проблеми ревматологічних захворювань.

Артрит – це загальна назва запальних захворювань суглобів. Захворіти може як дитина так і людина похилого віку, але найчастіше страждають особи працездатного віку у віці від 30 до 50 років. Жінки  страждають на це захворювання в п`ять разів частіше за чоловіків.

При артриті в суглобах з різних причин (інфекція, травма, порушення обміну речовин…) накопичуються ксенобіотики – чужорідні речовин, які організм не може використати і не здатен вивести назовні. Ці накопичення викликають подразнення нервів та запалення тканин суглобу, і хворий відчуває біль та дискомфорт.

Незважаючи на різноманітність проявів, деякі симптоми артриту виявляються завжди. Незалежно від того, чим викликаний недуг, хворий спостерігає у себе:

  • набряк і припухлість близько ураженого суглоба,
  • почервоніння шкіри і підвищення її температури,
  • обмеження рухів в суглобі, що супроводжується хрускотом і болем.

Крім того, є симптоми, за допомогою яких можна відрізнити види артриту один від одного. Вони залежать від причини і характеру течії:

  • інфекційний артрит супроводжується підвищенням температури, ознобом, слабкістю і головним болем;
  • дистрофічний артрит розвивається повільно, біль в суглобах поступово наростає. Він може поширюватися не тільки на кінцівки, але і на хребет;
  • травматичний артрит схожий за симптомами з дистрофічним, але його розвитку передує серйозна травма або постійне навантаження на суглоб;
  • при артриті, викликаному алергією, пухлинами, порушеннями шлунково-кишкового тракту, будуть спостерігатися всі симптоми, які викликали захворювання.

Виникненню та розвитку артриту сприяє низка чинників: спадкова схильність та інфекції (гонорея, туберкульоз чи хламідіоз…), хвороби імунної системи, харчування з великою кількістю комбінованих жирів та харчової «хімії», надлишок навантаження на суглоби або, навпаки, брак руху в суглобах.

Деякі з провокуючих артрит чинників стають особливо актуальними саме зараз, коли почалось осіннє похолодання.

Вогкий холод сприяє застудам та розвитку інфекцій. В холодну погоду людина менше рухається, посилюючи застійні явища в суглобах та кровоносних судинах.

Варто, у зв’язку з артритом, згадати і про вірусні інфекції – зокрема, коронавірус. Будь яке вірусне захворювання може значно загострити симптоми артриту. Під час інфекційного захворювання в крові різко збільшується кількість токсичних відходів боротьби імунітету з інфекційними агентами (плюс продукти розкладання в організмі медикаментів). Ці отруйні ксенобіотики посилюють подразнення тканин в суглобах – перебіг артриту загострюється. Хворий через біль та обмеженість рухів дужче втомлюється і гірше відпочиває – отже, організм знаходиться в пригніченому стані, а це збільшує шанси інших хвороб. Таким чином, інфекції та артрит, підсилюючи дію одне одного, спільно виснажують імунітет та руйнують організм.

Артрит небезпечний  ще і тому, що дуже часто вражаються не лише суглоби, а й внутрішні органи – хвороба, як і вірус, подорожує організмом в крові, поступово добираючись до серця. Старі лікарі казали: «Артрит лиже суглоби та гризе серце». Без лікування у багатьох хворих розвивається серцева недостатність,  спричинена ревматоїдним ураженням серця. Уражене ревматоідним артритом серце може не витримати додаткового навантаження – скажімо, при інфікуванні ще якимось вірусом на кшталт грипу, герпесу чи коронавірусу…

Лікування артритів часто тривале та вимагає постійного лікарського контролю. Такі пацієнти повинні перебувати на диспансерному обліку у ревматолога або терапевта, саме тому дуже важливі рання діагностика та профілактика захворювання.

Для профілактики розвитку артритів рекомендується дотримуватись  здорового способу життя: збалансовані харчування та режим роботи й відпочинку, помірна фізична активність, гігієна тощо.