Виставка Мамаїв та Всесвітній день миття рук в Кам’янському

Сьогодні в музеї історії Кам’янського вітали юних учасників художньої виставки «Мамаїв», а лікарі нагадували землякам про особисту гігієну з нагоди Міжнародного Дня миття рук.

Автор: Валентин Фіголь.

Невловимий Мамай

Виставка дитячих художніх робіт «Козак Мамай та його пісня» в музеї історії Кам’янського — захід з репертуару традиційного етнокультурного фестивалю «Мамай-фест». Цьогоріч карантин не завадив юним художникам поділитись плодами свого натхнення. На виставку надійшли більше двох сотень робіт.

Виставка показала, як по-різному бачать образ легендарного козака Мамая діти. Козак Мамай – воїн, озброєний, іноді агресивний, іноді поранений. Козак Мамай – романтичний герой, трубадур кохання з музичним інструментом в руках чи поряд. Мамай – гульвіса, вільний філософ, чи навіть чаклун-характерник. Приблизно так характеризують цього міфічного персонажа численні джерела народної творчості. Козак Мамай – герой пісень, казок, картин, сюжетів для розпису скринь та вишиванок на рушниках, популярний в 15-18 століттях.

Чи існував колись якийсь козак Мамай – достеменно невідомо. Історія нагадує нам лише одноіменного ординського бунтівного воєначальника 14 століття, побитого московським князем Димітрієм і зрадженого потім в Криму поплічниками та найманцями-європейцями. Є версія. що взагалі слово «мамай» у степових кочівників – сторожовий вигук, щось на зразок «Бачу вдалині невідомий об’єкт!». Ще одна версія: «мамаями» називали камені-дороговкази чи кам’яні фігури, ще відомі як половецькі чи «скіфські баби».

Таким його і зобразили юні учасники виставки: невловимий, оживлений гумором і дитячою відвертістю, адаптований до сучасності  козак Мамай.

Сьогодні, 15 жовтня, в музеї відбулось нагородження авторів робіт, які найбільше сподобались місцевим художникам, посадовцям і музейним фахівцям. Категорій оцінювання було кілька, тому переможців було чимало.

Захід відбувався обмежено, з урахуванням карантину.

ООН закликає мити руки

А тимчасом інфекційна загроза нагадує про себе буквально з усіх боків. Фахівці міського Центру здоров’я та медицини спорту нагадали: сьогодні – Міжнародний День миття рук!

Він відзначається з 15 жовтня 2008 року за ініціативи Організації Об’єднаних Націй і, зокрема, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Нерегулярним миттям рук можуть бути викликані такі захворювання, як холера, пневмонія, гепатит, грип і звичайна застуда. Якщо людина забуває вимити руки, або робить це недостатньо часто, то вона може інфікувати себе бактеріями, коли торкається очей, носа або рота.

До того ж, питання безпеки – не особисте. Через брудні руки інфекція розповсюджується на предмети, якими користується хворий і таким чином поширюється на інших людей, які також торкаються даних поверхонь.

Саме тому фахівці радять не забувати ретельно мити руки з милом в низці випадків: перед прийомом їжі, роботою з продуктами харчування, після відвідування туалету, перед і після догляду за пацієнтами, після контакту з тваринами і відходами від тварин, після контакту зі сміттям, а також при будь-якому забрудненні рук.

Щоб видалити зі шкіри рук хвороботворні мікроби, недостатньо просто сполоснути їх під проточною водою. Найкращий спосіб зробити руки чистими – ретельно вимити їх з теплою водою та милом. Мило можна брати будь-яке, а не лише антибактеріальне.

Намилювати руки потрібно ретельно по обидва боки, не забуваючи про пальці і проміжки між ними. Мити шкіру потрібно не менше 15-20 секунд.

Мило, як і алкоголь – луги, які розчиняють жирову оболонку вірусів, тому миття рук з милом або обробка спиртом вважається профілактикою і вірусних інфекцій.

Важливо не тільки дорослій людині не забувати про важливість гігієни, але й привчити дітей ретельно мити руки. Щоб миття рук увійшло у дітей в звичку, необхідно вчити їх на власному прикладі – регулярно робити цю процедуру.