Символу Кам’янського – «Прометею» – виповнилось 98 років

Символу Кам’янського – «Прометею» – виповнилось 98 років

98 років тому, 7 листопада 1922 р [за іншими джерелами – 6 листопада], в Кам’янському був встановлений «Пам’ятник загиблим в боях за соціалізм», більш відомий як «Прометей».

Автор: Валентин Фіголь.

Відливка скульптури Прометея проводилася на Дніпровському заводі, нагадали принагідно фахівці музею ДМК Наталія та Павло Янченко.

«Під керівництвом архітектора Олексія Сокола ливарник С.Гречнев відлив з чавуну пам’ятник вагою 2948 кг і висотою 3,82 метра. Робота тривала понад 20 днів, голова і особа фігури були сформовані з 84 окремих частин. У вересні 1922 р. були виготовлені всі частини монумента», – повідомили історики.

За історичною легендою, скульптура мала обличчя Михайла Арсенічева, активіста революційного руху в Кам’янському 100 років тому.

Під час німецької окупації Дніпродзержинська колону пам’ятника підірвали, а скульптуру Прометея відправили на переплавку, як металобрухт. Однак, завод в ті роки працював погано, і скульптура вціліла. (За іншою версією, пам’ятник заховали на території свого підприємства працівники трамвайного депо, чим і врятували його від переплавки – прим.ред.)

Після війни пам’ятник відновили, і 1 травня 1944 року Прометей знову вознісся над містом.

«Його друге життя тривало до 2000 року. У той рік [250-річчя міста] спецкомісія визнала скульптуру аварійною і такою, що не піддається реставрації, а її форми – непропорційними», – нагадують музейні фахівці з ДМК.

Як розповідали тоді очільники Дніпродзержинська, в скульптури майже відвалювалась рука. Руку й справді була вельми пошкоджено під час демонтажу скульптури.

Прометея зняли, а на його місце поставили нового, виготовленого дніпропетровським скульптором Петром Куценко. Збірка нової скульптури проходила знову ж на ДМК в ЦРМО-3 (цеху ремонту металургійного обладнання).

Нового титана дніпродзержинці сприйняли по-різному. Казали, що скульптура схожа на метросексуального культуриста. До речі, зараз модно качатись і носити ошатну бороду… Багатьом мешканцям міста не подобалось, що титан стоїть голою дупою до міста, а причинним місцем – до церкви.

Панотець однієї з православних конфесій в 2008 році пропонував демонтувати монумент, разом з Леніним та Дзержинським. Як сатанинські символи з ритуальним підтекстом.

Старого Прометея відвезли в Музей історії міста, і в 2009-му його все ж відреставрував відомий міський скульптор Гарник Хачатрян. З тих пір старий Прометей стоїть на невеликому постаменті збоку від міського музею.

Кілька років тому, в активний період декомунізації, міське самоврядування обговорювало, чи треба зрубати з барельєфів на постаменті колони цитату Леніна.