Україна за крок до тотального карантину та соціальної катастрофи

Україна за крок до тотального карантину та соціальної катастрофи

Сьогодні уряд відновив в Україні загальнонаціональний карантин. Проте, це поки що лише поширення на всю країну умов карантину, що раніше застосовувалися до «помаранчевих зон». Адже тепер, практично вся країна поділена лише на помаранчеві та червоні зони. Попереду – повний локдаун, до запровадження якого варто готуватись. Епідемія коронавірусу в країні стрімко наближається до критичного показника у 15 000 заражень на добу, після чого повинен бути введений тотальний карантин та розгортання додаткових шпиталів.
Тим часом ООН попереджає українців, що через пандемію коронавірусу в Україні може статися справжня соціальна катастрофа. Докладніше про все читайте у нашому огляді.

Автор: Сергій Гузь.

Кам’янське на карантині

Нові карантинні обмеження стосуються і Кам’янського, хоча за минулу добу в місті був виявлений лише один хворий.  Проте, статистика щодо захворюваності у нашому місті постійно коливається. Днем раніше, наприклад, у Кам’янському одразу виявили 49 осіб, що заразилися коронавірусом.

Загальна статистика тих, хто заразився коронавірусом за період пандемії, поступово наближається до 1000 мешканців міста, проте активних випадків у рази менше. Адже довгий час місту вдавалося уникати  неконтрольованого поширення епідемії. Та поряд з нами Дніпро, де кількість заражень за добу рахується вже на сотні. Тож поїздки у Дніпро на роботу чи навчання стають чим далі ризикованішими.

Загалом в Дніпропетровській області за період епідемії заразилися більше 22 000 осіб. Найбільше, за даними Дніпровського обласного лабораторного центру, в самому Дніпрі. Проте, небезпечним може бути перебування і у менших містах. Так, за даними Лабораторного центру базовий поріг захворюваності по коронавірусу перевищений як в цілому по області, так і на території  31 населеного пункту (станом на 13 листопада окрім Марганця, Покрова, Вільногірська та Юріївського району).

Перехідний «помаранчевий» карантин

Поки комерсанти протестують проти «карантину вихідного дня», і навіть сподіваються на його скасування у Верховній Раді, уряд лише посилює карантинні обмеження. Від сьогодні вони діють не тільки на вихідні, але і в будні. Нинішній «загальнонаціональний помаранчевий карантин» це лише перехідний етап до тотального локдауну (закриття підприємств та установ).

Кінотеатри та театри все ще можуть працювати у будні, якщо заповненість не перевищує 50%. Заборонені дискотеки і банкети, кафе та ресторани не можуть працювати в будні з 22.00 до 7.00. В дозволений час роботи відстань має бути не менше 2 метрів між місцями сусідніх столиків і не більше 4 осіб за столом (не рахуючи дітей до 18 років).

Пенсіонерам рекомендують відвідувати органи влади та заклади торгівлі з 10.00 до 12.00, проте заборони на візити у магазин в інший час – немає.

Ці обмеження виглядають не надто суворими, проте не забувайте, що на вихідні діятиме «карантин вихідного дня».

Наближаємося до червоної лінії

Ці обмеження та втрати бізнесу можуть видатися квіточками, порівняно з тотальним карантином, до якого стрімко наближається країна. Нагадаємо, що раніше уряд встановив червону межу у 15 000 випадків заражень на добу, після чого треба вводити тотальний карантин і розгортати додаткові шпиталі.

 Минулого тижня рівень заражень коронавірусом вже сягав більше 12 500 за добу. І це при тому, що кількість тестувань різко впала.

Двине зниження темпів зараження стало помітно ще на початку минулого тижня. Його пояснювали меншою кількістю тестів, які роблять на вихідні. Але і в наступні будні кількість тестів виявилася значно меншою, ніж на попередньому тижні. Зрештою, сьогодні МОЗ відзвітував про рекордно низьку кількість тестів – 33 486 проти 82 327, які робили ще 10 днів тому.

Ані МОЗ, ані уряд поки що не пояснюють причин різкого зниження кількості тестів на коронавірус. Навпаки, ще три тижні тому прем’єр-міністр України Денис Шмигаль переконував, що уряд укладає угоди з приватними лабораторіями, аби збільшити кількість тестувань. І спочатку так і сталося. Але статистика останнього тижня свідчить, що уряд може свідомо зменшувати результати тестувань, аби відтягнути введення тотального карантину через масові протести підприємців.

Адже за сьогоднішньої наднизької кількості тестів методом ПЛР (усього 28 000 проти 51 000 ще 6 листопада) ми мали 9 832 випадки заражень. Якщо кількість ПЛР-тестів знову збільшиться, то ми легко перетнемо червону межу (за тієї самої кількості тестів ми вже б мали близько 17 000 заражень на добу).

Попереду ще більша криза?

Немає сумнівів, що якщо не на цьому тижні, то на наступному Україна досягне межі у 15 000 заражень на добу. Але і тотальний карантин – не найгірший сценарій. Денис Шмигаль не приховує, що збільшення заражень до 20 000 на добу призведе до повного колапсу медицини.

Та окрім неприємних перспектив з лікуванням хворих на Ковід, є не кращі перспективи економічної та соціальної криз, у які заглиблюється Україна.

Як вже писав «Пильний погляд», на минулому тижні ООН поширила звіт по Україні. В ньому говориться, що понад 80% українських домогосподарств втратили доходи з початку пандемії. У 40%  принаймні один член родини втратив роботу. Також збільшується частка домогосподарств, які мають заборгованість – з 11% до 15% (кожна сьома родина).

За оцінками експертів ООН, кількість бідних в Україні може зрости з нинішніх 6 млн. до 9 млн вже наступного року.

Втрати доходів громадян ведуть до зниження попиту на товари та послуги. Вже зараз більше 8% малих та середніх  підприємств знаходяться на межі банкрутства і можуть закритися найближчим часом.

Ще у вересні фахівці ООН радили уряду вжити невідкладних заходів для порятунку соціальної сфери. Наприклад, переглянути витрати бюджету, аби підтримати найбільш незахищені верстви населення.