В Україні газовикам хочуть надати право доступу до житла споживачів

Верховна Рада України 3 грудня прийняла закон, яким надається право доступу представника оператора газорозподільної системи в житло громадян для технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання.

Автор: Валентин Фіголь.

Законопроект №2458 «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» у другому читанні та в цілому підтримали 240 народних депутатів з 340 присутніх в сесійній залі.

«Реалізація зазначеного закону дозволить упорядкувати процес надання житлово-комунальних послуг, встановити чіткі правила гри для всіх учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг», — декларують в пояснювальній записці автори прийнятого документа.

В першому читанні закону передбачалося, що в разі відмови власника допустити до об’єкта нерухомого майна представника виконавця комунальних послуг, останній може здійснити несанкціонований доступ до об’єкта і відключити йому комунікації. У другому, скандальну новелу урізали: уточнено, що це буде стосуватися тільки газовиків.

Газопостачальникам «надано право доступу представника оператора газорозподільної системи чи іншого підприємства, з яким укладено договір з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, в житло, інший об’єкт нерухомого майна для технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в такому будинку». Сам порядок такого доступу ще має бути визначений законодавством.

Терміни введення цієї норми ще не ясні і поки невідомо, що буде, якщо громадяни не стануть пускати газовиків до себе додому або в багатоповерхівку.

Законопроект також передбачає одноразовий перехід на нові договори про надання послуг з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення, поводження з твердими побутовими відходами. Це стосується споживачів компослуг в приватному секторі і в багатоквартирних будинках, які не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин з постачальником послуги.

Вводяться публічні договори про надання комунальних послуг. Це має спростити процедуру укладання договорів як для виконавців, так і для споживачів.

При цьому, співвласникам багатоквартирного будинку дозволяється в будь-який час змінювати вид договору — якщо вони вибрали певну модель.

Законом вводяться диференційовані тарифи на транспортування та постачання теплової енергії (в залежності від наявності або відсутності центральних та індивідуальних теплових пунктів — ЦТП або ІТП). Це робиться, щоб не було подвійної компенсації споживачами витрат на утримання і обслуговування теплопунктів.

Прийнята в другому читанні версія законопроекту також передбачає повернення коштів, закладених в тарифах постачальника на установку лічильників, якщо споживач встановив лічильник за свій рахунок.

Закон також визначає повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) по встановленню тарифів на послугу з постачання теплової енергії. Зокрема, змінюється механізм формування тарифів.

Також визначаються повноваження НКРЕКУ затверджувати для операторів газорозподільних систем методику розрахунку граничних рівнів вартості виконання робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в багатоквартирних будинках, а також типовий договір на таке обслуговування.

Крім того, документ регулює проведення органами місцевого самоврядування конкурсів за призначенням управителів багатоквартирних будинків. Такі конкурси будуть проводитися тільки в разі отримання місцевою владою протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку з проханням призначити керуючого.

Разом з тим, законопроект дає право виконавцям послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або керуючим достроково розривати договори про надання послуг, попередивши про це споживачів не пізніше ніж за два місяці до дня розірвання.