Демонополізація газового ринку: нові ціни на газ для українців публікують газопостачальники

Новина для споживачів, які обирають на майбутнє, в кого купувати газ. Вісім газопостачальних компаній вже опублікували ціну на газ для населення на січень 2021 року. Ще 50 компаній опублікують ціну найближчим часом, пише консультаційний центр ГазПравда.

Автор: Валентин Фіголь.

Газотранспортні ціни січня

Згідно з опублікованими даними, сім з восьми компаній підняли ціну кубометра газу від 89 копійок до 1,56 гривні. Компанія Megawatt залишила ціну на колишньому рівні: 5,95 за один кубометр.

Ціну на газ підняли наступні компанії:

 «Львовенергосбут» — з 9,05 грн за один кубометр в грудні до 10,8 грн в січні 2021 року.

«Торгова енергетична компанія»: з 8,8 грн до 9,8 грн

«Енера Вінниця», «Енера Схід», «Енера Чернігів», «Енера Суми»: з 7,26 грн до 8,82 грн

ГК «Нафтогаз України»: з 6,33 грн до 7,22 грн.

Ціни вказані з ПДВ, але без врахування вартості доставки.

Газопостачальні компанії повинні публікувати ціну газу за п’ять днів до початку нового місяця, якщо ціна на наступний місяць буде відрізнятися від ціни за попередній місяць.

Як розраховується плата за доставку газу: роз’яснення

Вартість доставки газу розраховується в залежності не від обсягів споживання палива в поточному році, а від використання газорозподільних потужностей. Про це написано на Facebook-сторінці порталу для споживачів природного газу 104.ua.

«Кодекс газорозподільних систем прямо вказує, що оператор газорозподільних мереж надає клієнту послугу із забезпечення цілодобового доступу до потужності мереж для можливості споживання їм відповідних обсягів природного газу. Нова тарифна модель плати за розподіл (доставку) газу повністю відповідає європейській практиці», — наголошується в повідомленні .

За що саме платить споживач? Споживач платить за замовлену потужність, Адже навіть коли газ не споживається, оператори газорозподільних мереж тримають паливо в системі під певним тиском, щоб газ був доступний споживачам в будь-який момент. Саме на фінансування цих робіт і направляється плата за доставку газу.

У кодексі газорозподільних систем зазначено, що місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як 1/12 річної замовленої потужності споживача, помножена на тариф, встановлений регулятором (Нацкомісією, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг).

Розмір плати за доставку газу для кожного споживача розраховується індивідуально — з урахуванням обсягів фактичного споживання газу в попередньому газовому році. Якщо в поточному році споживач зменшує свій обсяг споживання газу, то в наступному році платить за доставку меншої кількості одиниць енергоносія в будинок.

«Нова тарифна модель плати за доставку газу містить прозорі умови розрахунків і стимули для споживачів економити і встановлювати енергоефективне обладнання», — йдеться в повідомленні.