Легалізацію медичних препаратів з конопель готує Верховна Рада України

Законопроект про медичний канабіс, який дасть пацієнтам доступ до безпечного лікування медичними коноплями і спростить наукові дослідження у цій галузі, було зареєстровано у ВРУ під Новий рік.

Автор: Валентин Фіголь.

Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науково-технічній діяльності та промисловості під номером 4553, поданий фракцією «Голос», було зареєстровано в Раді 28 грудня.

Закон, як сподіваються автори, має дозволити науковцям досліджувати коноплі, фермерам вирощувати й обробляти, фармацевтам робити з них ліки, лікарям гідно лікувати, пацієнтам полегшувати біль.

«В Україні це питання особливо актуальне для таких категорій осіб, як: діти з фармрезистентними формами епілепсії, онкохворі, хворі, що потребують паліативної допомоги, а також ветерани війни з посттравматичним стресовим розладом», — написано в пояснювальній записці до законопроекту.

«Так, станом на дату підготовки цього проекту закону їх використання  в медичних цілях (або, залежно від особливостей регулювання, використання препаратів, виготовлених на основі конопель) дозволено у 56 країнах світу, серед яких такі країни ЄС як: Німеччина, Іспанія, Нідерланди, Італія, Чехія, Франція, Португалія, Польща, Греція, Австрія, Данія, Бельгія, Норвегія, а також Ізраїль, Великобританія, США та Канада. Доцільність терапевтичного застосування конопель підтверджене вченими для таких станів:

  • неврологічні захворювання: розсіяний склероз, епілепсія (за попередніми висновками, канабіс може мати позитивний вплив на лікування хвороби Альцгеймера, хвороби Хантінгтона і синдрому Туретта)
  • захворювання травного тракту (за переконливими доказами, коноплі мають значний позитивний ефект на полегшення побічних ефектів під час хіміотерапії при онкології (особливо при нудоті та блювоті) та побічних ефектів, пов’язаних з лікуванням ВІЛ/СНІД; за попередніми висновками, позитивний ефект спостерігається також щодо виразкового коліту і хвороби Крона, а також при запаленні та дисфункції моторики кишківника; окрім цього, препарати на основі канабісу використовуються для посилення апетиту при захворюваннях, що призводять до втрати ваги та виснаження);
  • наркотична залежність та проблеми психічного характеру (за попередніми доказами, ефективним є використання канабісу як замісної терапії для опіоїдів, стимуляторів (зокрема, кокаїну) та алкоголю, а також для подолання тривоги, посттравматичних стресових розладів та порушення сну);
  • хронічний біль невропатичного походження;
  • паліативна допомога (в основному препарати на основі канабісу застосовують для полегшення комплексу симптомів, що супроводжують онкохворих, які потребують паліативної допомоги, включаючи полегшення болю, розладів харчування, налагодження сну).

Окрім цього, науково доведено, що канабіноїди здійснюють високоефективну антимікробну дію (на стафілококи та стрептококи), а також демонструють помітний позитивний ефект при лікуванні посттравматичного синдрому, різних захворювань імунної системи, артриту та ревматизму, астми, різних форм склерозу, герпесу, діабетичної нейропатії, анорексії та багатьох інших недугів.

За даними Національної академії науки, інженерії та медицини США від 2017 року, на підставі клінічних досліджень акумульовано достатньо статистичної інформації, яка підтверджує, що коноплі є ефективними при лікуванні понад 50 патологічних станів», — написано в законопроекті.

Законодавство України визначає коноплі як особливо небезпечний наркотик наряду з героїном. Політики роками обіцяють врегулювати коноплі в медицині, науці і промисловості. Поліція переслідує пацієнтів, які наважилися лікуватися препаратами з конопель.

Попри світовий досвід, українці не мають легального доступу до ліків з конопель. «Основною причиною такої ситуації є недосконалість українського законодавства, що регулює використання наркотичних засобів та психотропних речовин у всіх сферах діяльності, встановлюючи невиправдано жорстке обмеження обігу рослин роду коноплі (Cannabis), продуктів їх переробки та виготовлених із них препаратів в науково-дослідницьких цілях», — зауважують законодавці.

Варто зауважити, що в контексті дозволу обігу конопель в окремих сферах йдеться виключно про коноплі з допустимою кількістю Тетрагідроканабінолу – єдиного фітоканабіноїду з понад 120, які входять до складу конопель, що має психоактивний вплив на людину за умови його регулярного вживання у високій концентрації, на відміну від іншого поширеного канабіноїду Канабідіолу, який, навпаки, нівелює психоактивний вплив ТГК.

Прийняття проекту закону, за прогнозами авторів, дозволить:

  • посилити гарантії забезпечення фундаментального права особи на життя шляхом розширення доступу до необхідних медичних послуг і лікарських засобів, включаючи лікарські засоби, що виготовлені на основі медичних конопель;
  • сприяти розвитку медичної науки та національної фармацевтичної індустрії, зокрема, шляхом започаткування клінічних випробувань препаратів на основі конопель з метою більш глибокого вивчення можливості його застосування в лікувальних цілях;
  • дозволити суб’єктам господарювання здійснювати законну діяльність із культивування конопель, які містять дозволені кількості наркотичних речовин, використовувати такі рослини у наукових, навчальних, медичних та промислових цілях без порушення міжнародних зобов’язань України щодо запобігання обігу наркотичних засобів і речовин;
  • створити умови для виробництва ряду альтернативних продуктів у целюлозно-паперовій, текстильній, будівельній, полімерній, медичній, паливно-енергетичній, харчовій галузях економіки України, що відповідно сприятиме збільшенню позитивного сальдо зовнішньоекономічного обороту та зміцнення національної валюти;
  • сприяти залученню міжнародних інвестицій у науку та сільське господарство України.

Легалізація медичних препаратів з конопель активно обговорюється в суспільстві. Нещодавно, наприклад, українські журналісти та активісти конопляного руху зняли документальний фільм-розслідування на цю тему.