Податки, штрафи, нові рахунки, застосування РРО та державна мова: новації для бізнесу в Кам’янському

З 1 січня 2021 року в Україні набуває чинності ряд законодавчих і нормативних актів, що впливають на діяльність підприємців і бізнесу.

Автор: Валентин Фіголь.

Новий рік приніс новації від українського уряду українським підприємцям. Нагадаємо найзначніші серед них.

Верховна Рада, прийнявши держбюджет-2021, визначила розміри мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму, які будуть діяти з 1 січня. Прожитковий мінімум стане 2189 гривень загальний та 2270 – для працездатних осіб. Мінімальний заробіток – 6 тисяч гривень на місяць або 36,11 грн – за годину. Ці показники ще зростуть протягом року: прожитковий мінімум – до 2481 гривень для працездатних осіб, «мінімалка» — до 6,5 тисяч гривень. У зв’язку з цим зміняться податки для фізосіб-підприємців (ФОП), штрафи Держпраці і судовий збір.

Наприклад, ставка єдиного податку для ФОП I і II груп розраховується виходячи з розміру мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. Нa 1 січня  2021 року:

  • для I групи — до 10% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2270 грн), тобто дo 227,0 гривень
  • для II групи — до 20% розміру мінімальної заробітної плати (6000 грн), тобто дo 1200 гривeнь.

Вводяться нові рахунки для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів і зарахування коштів ЄСВ. З 1 січня вступають в силу нові небюджетні рахунки 3556, відкриті на ім’я територіальних органів ДПС для сплати ЄСВ.

З 1 січня почнуть діяти нові ліміти для ФОП. Обсяги доходу для «єдинників» тепер будуть встановлювати, виходячи з розмірів мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року.

Для фізосіб-підприємців зміниться порядок ведення обліку доходів і витрат. З 1 січня облік можна буде вести в довільній формі.

1 січня 2021 року набирає чинності розд. І Закону № 1017, який вносить зміни, зокрема, до п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ.

Новою редакцією Положень передбачено, щоз 1 січня 2021 року до 1 січня 2022 року РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку II-IV груп (фізичними особами — підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють:

— реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;

— реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я;

— реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

У зв’язку з прийняттям Закону № 592, внесено низку змін до Закону про ЄСВ.

Зокрема, з 1 січня 2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску ФОП та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску тільки добровільно.

Крім цього, передбачено звільнення від сплати за себе єдиного внеску:

— осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб  — підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою  — підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;

— осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб  — підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

1 липня 2021 року набирає чинності закон про відкриття ринку землі. Він дозволить продавати в Україні землі сільськогосподарського призначення. Нагадаємо, що до набрання чинності законом, в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, що означає заборону будь–якого відчуження таких земель.

В новому році продовжить діяти карантинний мораторій на перевірки бізнесу. Зате у 2021 році очікується 6288 перевірок платників податків. ДПС в грудні оприлюднила план-графік проведення документальних планових перевірок: https://www.tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/446429.html.

6 січня набуває чинності стаття 30 закону про забезпечення функціонування української мови як державної. Повинен відбутися остаточний перехід сфери обслуговування на державну мову.

Також вступають в силу зміни щодо оподаткування дивідендів. До дивідендів прирівнюється більше видів виплат.