Продавати населенню України дешеву електроенергію атомних електростанцій пропонує керівник Міненерго

Тариф на електроенергію для побутових споживачів України може стати значно дешевше. Його можна істотно знизити за рахунок того, що населенню будуть продавати дешеву енергію від «Енергоатому». Такими планами поділився в своєму Facebook виконуючий обов’язки глави Міненерго Юрій Вітренко.

Автор: Валентин Фіголь.

За словами пана Вітренко, його часто питають: чому б побутовим споживачам не продавати електроенергію за низькими цінами від «Енергоатому»? Адже не секрет, що атомна енергетика сьогодні найдешевша за собівартістю. Отже, саме її продукт і повинні відпускати для населення, пропонують посадовцю коментатори на його фб-сторінці.

Вітренко, як він пише, імпонує така ідея — зробити тариф на електроенергію для побутових споживачів на основі тієї енергії, яку виробляє «Енергоатом». На його думку, «Енергоатом» міг би продавати її за ціною собівартості плюс 10% прибутку.

«Енергоатом, як виробник дешевої електроенергії, буде продавати електроенергію в першу чергу для потреб вразливих споживачів (велика частина населення) і захищених споживачів (яких не можна відключати) — за собівартістю плюс 10% прибутку. Для людей — стабільна, зрозуміла ціна. Для Енергоатому — стабільний дохід, що покриває витрати «, — пише Юрій Вітренко.

При цьому він додає, що в собівартість електроенергії від «Енергоатому» обов’язково повинна входити інвестиційна складова, тобто гроші, які потрібні для відтворення виробничих фондів і розвиток атомної енергетики.

При цьому надлишки виробленої енергії — тієї, що не пішла на забезпечення потреб населення, «Енергоатом» міг би продавати на ринку, але вже за іншою ціною. До кінця 2020 року «Енергоатом» був зобов’язаний продавати 50% виробленої енергії по 1 копійці за кВт-годину, що призвело до величезних збитків в області атомної енергетики. Зараз компанії «Енергоатом» продовжили дію спеціальних зобов’язань до 1 квітня 2021, однак за більш м’яким нормативом. Компанія зобов’язана продавати 40% виробленої енергії за ціною 15 копійок за кВт-годину. Однак і з таким тарифом на електроенергію в компанії прогнозують за перші три місяці року збиток у розмірі близько 4 мільярдів гривень.

Насправді, сама компанія «Енергоатом» оцінює свій тариф на електроенергію в межах 0,54-0,57 гривні за кВт-годину, зазначив посадовець.

Для споживачів тариф на електроенергію все одно буде вище, ніж цей. Адже енергію від «Енергоатому» потрібно передати до кінцевого споживача і довести її до кондиції. Для цього потрібно утримувати розгалужену мережу ліній електропередач, підстанції, а також персонал, який все це буде обслуговувати. Тобто, для побутових споживачів все одно тариф на електроенергію буде вище, ніж він буде на виході з «Енергоатому», проте значно нижче, ніж зараз.

Нагадаємо, побутовими споживачам з нового року не тільки підняли тариф на електроенергію обсягом до 100 кВт, але і позбавили 30-відсоткової знижки на електроенергію жителів 30-кілометрових зон атомних електростанції. Тепер вони повинні платити за електроенергію стільки ж, як усі.