Обережність косарів, нова читацька парадигма та нові можливості для молодих мрійників в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь.

Косіння по-новому чи аванс від стихії?

Повторне косіння трави відбувається на прибудинкових територіях в центральній частині Кам’янського. Нагадаємо, у дворах житлової забудови косіння трави – обов’язок управителів житлом. Зазвичай, роботи проводять підрядники управителів.

Цьогоріч покіс проходить спокійно, не чути обурення мешканців діями косарів. Слід зазначити, що робітники з тримерами працюють обережніше, обходячи не лише квіти та палісадники, а й молоді паростки. Щоб не сваритись з мешканцями, — пояснюють косарі свою обережність. Разом з травою можна скосити й посаджені кимось рослини, і саморослі паростки, за якими доглядають місцеві.

Торік, як і позаторік, в Кам’янському косіння трави супроводжувалось скаргами мешканців саме на такі дії підрядників: там квіти покосили, там молодий саджанець зрізали чи ділянку живоплоту вирубали, бо він «дикий»… Біологи попереджали: небезпечно стригти траву коротше 3 сантиметрів, особливо там, де сонце може спалити пошкоджені та молоді паростки. До сьогодні, завдяки опадам, трава відростала й після підстригання тримером. А як буде завтра, коли почнеться спека – скоро побачимо.

З дикими, або саморослими паростками теж не все просто. З одного боку, вони ростуть, де хочуть, і можуть з часом заважати людським комунікаціям чи просто затіняти чиєсь вікно. А будь яка рослина зі стовбуром товщим біля землі за 5 сантиметрів – вже дерево, яке не можна зрубати без дозволу органів влади.

З іншого боку, ті ж біологи відзначають, що саморослі рослини, як правило, найміцніші і найкраще приживаються. Тому їх можна використовувати, принаймні, як тимчасовий варіант озеленення. За умов кронування, звичайно. До того ж, всі дерева, висаджені в Кам’янському на масових заходах з озеленення, формально такі ж саморослі, або «дикі» — ніхто за них не відповідає і більшість посаджені, як схотіли мешканці будинку або якісь активісти. І чимало їх, як бачимо, вже загинули.

Нові можливості авторам творчих проектів

Олег Майборода

Активніше залучати місцевих літераторів до спілкування з потенційними читачами, дітьми Кам’янського – таку вказівку отримали з департаменту гуманітарних питань бібліотекарі міських шкіл. «…рекомендовано залучати до плідної співпраці письменників Кам’янського, зокрема автора дитячих книжок Олега Майбороду, поета Сергія Злючого та інших цікавих авторів», — пише про цю новацію прес-служба міськради..

Знайомити школярів з творчістю місцевих літераторів – цьому вчили педагогів на вебінарі «Сучасна література рідного краю: співпраця авторів зі шкільними бібліотеками».

Навчити дітей читати, викликати в них смак до читання, формувати читацьку допитливість, починаючи саме з літераторів рідного краю – це є читацькоцентрична освітня парадигма, один з базових принципів Нової української школи.

Для молодих людей, які хотіли б реалізувати якісь зміни в своєму оточенні, організація Ukraine Global Scholars впроваджує спонсорство молодiжних соцiальних проектiв та оголошує запуск нової ініціативи – гранту «Метелик». У межах гранту надається грошова підтримка у розмірі до 10 тисяч доларів для фінансування зусиль української молоді, спрямованих на соціальні зміни в країні.

Проект названо в честь «ефекту метелика», який передбачає високу результативність дій невеличкої групи людей.

Окрім фінансового забезпечення, організація надаватиме менторську підтримку та допомагатиме одержувачам гранту втілити їхні ідеї в життя.

Отримати грант можна, пройшовши конкурс подання заявок.

Роботи будуть оцінюватись за значимості проектів, креативних рішень, чіткого плану дій та використання грантових коштів, доказів того, що корисна дія проекту продовжуватиметься й після того, як грошові кошти будуть витрачені, рівня підготовленості команди та багатьох інших критеріїв.

Заявку на грант «Метелик» можна заповнити на сайті до 15 липня поточного року включно.

Щоб мати право отримати цей грант, лідер проекту має бути громадянином України i школяром старших класів або студентом, що отримує ступiнь бакалавра, у віці до 35-ти років.

Після розгляду заявок Ukraine Global Scholars оберуть головних претендентів. Отримувачі гранту будуть оголошені у серпні 2019 року.

Ukraine Global Scholars – неприбуткова організація, що створена з метою допомогти найбільш талановитим, розумним та амбітним українським школярам отримати освіту в найкращих школах-пансіонах та коледжах світу, що, зазвичай, розташовані в США.