Театр Кам’янського завершив сезон 2021 – 2022 років: яким він був

Театр Кам’янського завершив сезон 2021 – 2022 років: яким він був

Академічний музично-драматичний театр ім. Лесі Українки Кам’янського завершив сезон 2021 – 2022 років. Для всієї України це був складний період, обмежений карантином, обпалений війною. Про те, яким був цей театральний сезон, розповіли в нашому театрі.

Попри всі труднощі та вимушені періоди «простою» у театрі відбулося 174 покази вистав і концертних програм. Було випущено 19 прем’єр. 5 із них – у воєнний час.

Відкрився сезон 7 жовтня великим гала-концертом із символічною назвою «Театр – життя». Проте робота театру почалася задовго до його офіційного відкриття. 23 липня на батьківщині Лесі Українки в Новограді-Волинському у рамках Міжнародного фестивалю літератури та мистецтва «Лесині джерела», присвяченому 150-річчю письменниці, з великим успіхом відбулася вистава «Цілую. Леся». У вересні колектив презентував нову концертну програму для школярів «Ми – діти твої, Україно!» в постановці засл. діяча мистецтв України Сергія Чулкова.

У зв’язку з новою хвилею зростання захворюваності на коронавірус у Дніпропетровській області з 18 по 31 жовтня покази вистав не відбувалися. До наступного місяця весь колектив був вакцинований, і повноцінна робота театру відновилася.

У листопаді за ініціативою керівництва Театру ім. Лесі Українки у Кам’янському відбулася унікальна культурна подія – «Концерт зіркових вокалістів України» у приміщенні Народного музею історії ДМК. Наприкінці місяця відбулися дві прем’єри вистав – романтичний трилер «Англійська рулетка» за п’єсою Е. Еліса й Р. Ріса у постановці засл. арт. України Світлани Сушко та лірична комедія «Примадонни» К. Людвіґа у постановці Ігоря Азарова. Поширений склад камерного оркестру під керуванням засл. діяча мистецтв України Олександра Володіна презентував концерну програму «Українська рапсодія» у Камерній залі.

До новорічних та різдвяних свят для юних глядачів у театрі підготували дві музичні казки: «Кришталевий черевичок» (режисер засл. діяч мистецтв України Сергій Чулков) та «Крижане серце» (засл. арт. України Ірина Чваркова). Для дорослих – дві концертні програми: «Народжені ми для натхнення, солодких звуків, молитов» у постановці Сергія Чулкова та «Новорічний серпантин» у постановці Ірини Чваркової.

Найменші глядачі вподобали розважальні ігрові програми Маргарити Опашнюк «Гарбузятко в Трансильванії» та «Леді Баг і Суперкіт». Дорослі радо занурилися в романтику програми «Парк Рандеву. Подорож у кохання» (постановник Ірина Долінкіна).

З початком війни Театр ім. Лесі Українки на деякий час був змушений, як і інші театри України, припинити творчу діяльність. Майже весь колектив був переведений у режим «простою», залишилися на робочих місцях лише ті працівники, які забезпечували функціонування двох будівель театру – Основної та Нової сцен, де були обладнані укриття на випадок повітряної тривоги.

Позбавлені можливості займатися своєю справою, працівники театру спрямували творчу енергію на наближення перемоги. Облаштували сховища відповідно до вимог безпеки, плели маскувальні сітки, шили розвантажувальні жилети і наколінники, долучилися до волонтерського руху, дехто пішов воювати.

Водночас артисти театру та діти, вихованці Творчої майстерні «Гармонія», яка діє при театрі, для підтримки сили духу українців записували відео з віршами українських поетів. Вони були розміщені на сторінках театру в соцмережах.

У квітні, після прийняттям Урядом відповідного рішення, театр ім. Лесі Українки першим у Дніпропетровській області відновив свою репертуарну діяльність. Почалася вона із прем’єри концертної програми «Слава Україні!» 6 квітня. Відбулися благодійні покази за сприяння Управління молоді та спорту, Відділу освіти Департаменту з гуманітарних питань та Управління охорони здоров’я Кам’янської міської ради. Частина коштів перераховувалася на підтримку ЗСУ. Так само і з інших заходів.

Відновилися також покази вистав для дітей і для дорослих, концерти оркестру у Камерній залі. Відбуваються вони на Новій сцені, де укриття розраховане на 500 осіб. У випадку тривоги глядачів супроводжують у сховище, згодом вистава продовжується. Звісно, це стресові умови й для акторів, й для глядачів, однак люди приходять на вистави і на концерти – отже, їм це потрібно. За відгуками самих глядачів, це повертає їх до нормального життя, дає сили жити та вірити у майбутнє. Про це говорять і місцеві мешканці, і вимушені переселенці, які знайшли у Кам’янському прихисток від лиха війни. Їх у місті понад 15 тисяч. Не завжди вони мають фінансову можливість відвідати театр, хоч вартість квитків знижена, наскільки це можливо для забезпечення функціонування театру. Щоб розв’язати цю проблему, театр закликав до доброчинності. Небайдужі мешканці нашого міста та керівники підприємств відгукнулися і перераховують кошти на придбання квитків для відвідування театру переселенцями.

Для театру така роль у житті людей під час війни – надважливий стимул, тож за два місяці відбулося ще кілька прем’єр: комедія «На всю котушку» за п’єсою Ніла Саймона у постановці засл. діяча мистецтв України Віктора Попова; до Міжнародного дня захисту дітей у Театральному дворику – казка з іграми і пригодами «Леді Баг і Суперкіт у Країні Мрій» Маргарити Опашнюк; концертна програма «Джаз-бенд. Улюблені хіти», створена Зафаром Махмудовим (керівник джаз-бенду) та засл. арт. України Іриною Чварковою (режисер-постановник).

Творча майстерня «Гармонія» при театрі ім. Лесі Українки підсумувала свою роботу за 2021 рік святковим концертом до Дня святого Миколая «Я вірою у дива!» (реж. – Віктор Попов). У травні відбулася прем’єра недитячої казки-притчі «Покидьки» за п’єсою Катерини Пенькової у постановці засл. арт. України Марини Юрченко і Максима Монастирського. Були й творчі перемоги. Театральна студія під керуванням Марини Юрченко та Максима Монастирського здобула три перші місця на Міжнародному фестивалі юних талантів «Golden Time» (Лондон) у номінації «Театр», отримавши майже максимальні оцінки від журі. Вероніка Поленок (викладач вокалу Анастасія Білик) здобула диплом лауреата І ступеня на I Дистанційному Всеукраїнському Благодійному фестивалі-конкурсі «Art inspires victory».