Як протистояти маніпуляціям, вчились старі й молоді в Кам’янському

Такому виду маніпуляцій зі свідомістю, як шахрайство, був присвячений черговий тренінг у «Школі виживання». Поговорити про шахрайство перед виборами здалось доцільним організаторам зустрічі, бо обман однаковий і на базарі, і в політиці.
Від шахрайства потерпають люди будь якого віку та соціального статусу. Жертвами вправних маніпуляторів стають наївні простаки та хитруни: поліцейська практика свідчить, що від обману ніхто не застрахований.
 
Про шахрайство говорили учасники зустрічі 30 січня в юнацькому відділі центральної бібліотеки Кам’янського. Тренінг проводили координатор «Школи виживання», волонтер Володимир Бойко, та тренер – журналіст Валентин Фіголь. Слухачами «Школи» цього разу були літні люди з числа відвідувачів територіального центру соцобслуговування та старшокласники 19-ї загальноосвітньої школи.
Обговорювали методи шахрайських маніпуляцій на прикладі відомих випадків та найбільш розповсюджених схем: від телефонних дзвінків «мамо, мене забрали в поліцію…» до маніпуляцій з банківськими рахунками та візитів різних «продавців», «агітаторів» та збирачів підписів.
Підступність шахрайства в тому, що жертва ніби добровільно чинить те, чого хоче маніпулятор: пускає додому, повідомляє особисті дані, віддає гроші, підпис чи голос. Шахрай – вправний маніпулятор свідомістю, він знає, як спілкуватись, щоб викликати довіру. Шахрай готується до обману заздалегідь: вивчає жертву, розробляє план, готує шляхи відступу. Про потенційного потерпілого маніпулятору розкажуть балакучі сусіди чи сторінка в соціальній мережі – про це варто пам’ятати і літнім людям, що полюбляють теревенити з незнайомцями, і підліткам, що ілюструють в мережі кожний свій крок.
 
Жертви всі однакові, кажуть старі правоохоронці. Дійсно, у всіх потерпілих від шахрайств є спільні риси. Перша з них – невпевненість у собі, в своїй здатності самостійно приймати вірне рішення. Саме такі люди легше всього піддаються навіюванню: невпевнений таємно мріє, щоб за нього вирішували інші, а його підштовхували до правильного вибору. Тому, якщо такій Жлюдині вправний маніпулятор трохи підіграє – готова добровільна жертва. «На дурака не нужен нож: ему немного подпоешь – и делай с ним, что хошь!» – співали в дитячому кіно легендарні шахраї. В них на кожну здобич була своя наживка: для жадібних – ілюзія користі, для самозакоханих – порція лестощів… Головне в маніпуляції – створити ілюзію, за яку жертва готова заплатити.
Друга особливість жертви – неуважність. Потерпілі від шахрайств, зазвичай, кажуть, що не були готові до обману. Справа в тому, що, як кажуть психологи, сучасна людина перевантажена інформацією. Тому, навіть спілкуючись з незнайомцями, ми можемо в цей час переживати за долі героїв улюбленого кіно або придумувати дотепні коменти до фото однокласниць в Інстаграмі. Де ж тут зосередитись на тому, чого саме хоче від тебе незнайомець? Людина може, наприклад, поставити підпис та назвати свої персональні дані, не задумуючись, для чого їх може використати шахрай.
Як же протидіяти таким маніпуляціям – на це питання учасники тренінгу спільно шукали відповідей. Визнали, що рецепту від шахраїв на всі випадки нема, адже шахраї вдосконалюються невпинно. Але очевидно, що варто не бути легкою жертвою.
Як стати більш впевненим у собі та уважним? Задавати людям питання, щоб краще їх розуміти, вчив ще античний філософ Сократ. Шахраї не люблять, коли їм задають уточнюючі питання: пропонують назватись та показати документи, наприклад. Задаючи питання, людина може зосередитись на поточному моменті та відчути впевненість, адже знання допомагають розвіяти сумніви.
Також не варто залишатись із маніпулятором сам на сам: можна покликати свідків – сусідів, знайомих чи хоч просто випадкових перехожих.
Отже, резюмували учасники «Школи виживання», протистояти шахраям теж краще гуртом, підтримуючи одне одного хоча б як свідки. Бо свідки – це вже не потерпілі.