Покращити фінансовий стан комунальних підприємств Кам’янського намагається міська влада

Покращити фінансовий стан комунальних підприємств Кам’янського намагається міська влада

Рішення «Про підсумки фінансово-господарської діяльності підприємств міста комунальної форми власності за 2018 рік» буде розглянуте на засіданні міськвиконкому Кам’янського 27 березня. Попередній розгляд фінансових результатів діяльності 23 комунальних підприємств міста відбувся на дорадчій нараді членів виконавчого комітету міської ради 25 березня.

Автор: Валентин Фіголь.

Зазвичай на початку року міськвиконком розглядає – скільки прибутків та збитків отримали комунальні підприємства за минулий рік.

Нагадаємо, що комунальні підприємства засновані рішенням міської ради для задоволення потреб мешканців. Міська рада контролює діяльність утворених нею підприємств, підтримує їх грошима з міського бюджету. Ця підтримка може відбуватись так: міськрада поповнює статутний фонд КП або виділяє гроші з бюджету згідно Програм розвитку КП на придбання техніки, матеріалів тощо.

Між депутатами міськради часто виникають суперечки: дехто з депутатів вважає, що комунальні підприємства мають не витягати гроші з бюджету міста, а працювати прибутково, наповнюючи скарбницю територіальної громади. Свого часу Андрій Білоусов, ще перебуваючи на посаді заступника міністра ЖКГ України, називав збиткові КП «чорними дірками, в яких губляться бюджетні кошти». В той же час частина депутатів обстоює думку, що деякі комунальні підприємства просто не можуть бути бездотаційними. Наприклад, КП «Трамвай» на початку року депутати називали «надто дорогою цяцькою для Кам’янського», посилаючись на міжнародний досвід: мовляв, пасажирські перевезення громадським транспортом скрізь отримують дотації з місцевих бюджетів, інакше проїзд коштував би надто дорого…

Як би не хотілось депутатам, а з 23 КП в нашому місті в тому році 12 спрацювали з прибутком, 11 – зі збитком. Прибуткові підприємства отримали прибуток 29 мільйонів гривень, збиткові – збитки в 560 мільйонів. Серед прибуткових підприємств – КП «УКОЖФ», «Благоустрій», «Комунальник» (міське звалище), «Кам’янське комунальне автотранспортне підприємство 042802» (вивезення сміття та пасажирські перевезення), «Міська інформаційна служба» (кабельне телебачення), «Готельний комплекс «Зоря», «Міський спецкомбінат» (поховання померлих)…

Споживачі заборгували нашим комунальникам приблизно мільярд гривень. Комунальники винні партнерам та постачальникам енергоносіїв, а також до бюджету, приблизно 2,5 мільярди гривень.

Серед лідерів по збитках та боргах (серед КП, які ще ведуть виробничу діяльність) – «Міськводоканал» та «Тепломережа». Нагадаємо, що «Тепломережу» міська рада вирішила ліквідувати шляхом банкрутства ще торік, а відносно «Міськводоканалу» наприкінці минулого року було відкрите судове провадження про банкрутство.

В проекті рішення, яке має розглянути міськвиконком завтра, є перелік заходів щодо поліпшення фінансового стану комунальних підприємств. Наприклад, адміністрації КП належить активніше позиватись до боржників, щоб примусити їх до сплати через суд. Серед рекомендацій міськвиконкому до керівництва КП – оптимізація витрат, пошук нових джерел отримання прибутків, підвищення енергоефективності…

Міськвиконком доручає директору департаменту ЖКГ та капітального будівництва Олегу Максименко визначити подальшу долю КП «Зеленбуд», діяльність якого наразі призупинено, як пояснила Галина Єрмоленко, директор департаменту економічного розвитку Кам’янського. Пану Максименко доручено також узяти під особистий контроль виконання комунальним підприємством «Дніпродзержинський спецкомбінат» (директор Панасенко) рішення міської ради від 02.11.2018 «Про надання згоди комунальному підприємству «Дніпродзержинський спецкомбінат» на звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство».

Виконавчим органам міської ради, яким підпорядковані, підзвітні
та підконтрольні комунальні підприємства міста, міськвиконком доручає розглянути питання щодо доцільності подальшої діяльності збиткових підприємств комунальної форми власності.