Про дачу і болячку на додачу

Невгамовним садівникам, які сьогодні-завтра розпочинають новий сезон, присвячується.

Автор: Валентин Фіголь.

Тягар старанності

Солоніше за все на дачі доводиться людям жадібним. «Та хіба ж я для себе!» — вигукне дачник, який звик останні 30 років постачати всю рідню плодами своєї праці. А знаєте, серцю все одно, заради кого воно надривається.

Чули, як про жадібну людину говорять: «жаба задавила»? Ось це вона і є — серцево-судинна хвороба, за старих часів іменувалася просто «грудної жабою». Так що, приступаючи до чергового подвигу, врахуйте: зляжете — і робота залишиться незроблена …

Гіпертоніків — людей, яких «тисне» і на дивані, сьогодні багато, вони страждають в першу чергу. Та й тим, кого ще не дошкуляють ні напади старанності, ні візити жаби, варто поберегти судини — інших не буде, і без них ніяк. Слід зазначити: тиск підступно піднімається не відразу після важкої роботи, а на наступний день.

Може бути небезпечно довго стояти, опустивши голову нижче перегину в попереку. Особливо літнім і страждаючим від головних болів людям варто віддати перевагу інструменту на довгій рукоятці, роботі на низькій лавці. Знайома сільська мешканка працювала на грядках на колінах до 87 років і померла уві сні у власному ліжку.

Скачки тиску бувають пов’язані і з роботою нирок. Рясне потіння, велика витрата енергії зневоднюють організм, і люди кидаються в крайнощі: виснажують себе спрагою, а потім заливають її ударними дозами рідини. Часто це солодка газована вода, а вона тільки підсилює обезводнення. Виходить суцільна полундра для нирок. Фахівці рекомендують пити частіше і меншими порціями, або чисту воду, або напої з вітамінами і мінеральними речовинами — квас, сироватку, узвар, трав’яні відвари.

Особливо ризикують любителі відпочити після роботи в городі зі спиртним. Отруєння алкоголем — це аврал для натрудженою серцево-судинної системи, а не відпочинок. Просто мозок приголомшений спиртом і людина не розслабляється, а втрачає чутливість.

На розрив і злам

Рух — це життя, і робота в саду-городі цілком зійде за фізкультуру. Якщо підходити розумно.
Одноманітні рухи стомлюючі і навантажують тіло нерівномірно: десь йде підвищений знос, а десь недолік крові і кисню внаслідок напруженого малорухливого положення. Спробуйте так розподіляти роботу, щоб чергувати навантаження на різні групи м’язів і зв’язок.

Найбільш часта причина травм і нападів радикуліту — різкі рухи, рухи з нефізіологічною траєкторією. Чим далі ви відхиляєтеся від вертикальної осі тіла, тим більше потрібно зусилля для здійснення руху: спробуйте підняти один і той же вантаж на зігнутій і на прямій руці для порівняння.

Навчіться фізіологічно піднімати вантажі. Нахиляючись над ящиком і потім розпрямляючись з ним, ви основне навантаження доручаєте м’язам попереку. А там — зношені від часу, нестачі води і зимівлі на дивані міжхребетні диски, вони можуть зміщуватися і затискати нервові закінчення, а може трапитися грижа диска (це коли він дає тріщину). Присідаючи і встаючи з вантажем, ви рівномірно розподіляєте навантаження на м’язи тулуба і ніг. І, знову ж таки, не відбувається припливу крові до голови.

Не забувайте дихати: глибокий рівномірне дихання з присвистом на вдиху і акцентом на видиху (більше різкий видих, таке «агов, гехнем!») Не тільки допоможе серцю, а й забезпечить киснем м’язи. Недолік же кисню сприяє швидшому стомленню. А стомлений садівник втрачає пильність, звідси травми і втрата врожаю.

Травми найчастіше трапляються від неуважності: садівник рухається несвідомо, не контролює навантаження і траєкторію руху. Те ж саме відбувається в суєті і поспіху.

Вбивчі дрібниці

Тепловий удар під час робіт на сонці трапляється набагато частіше, ніж садівники про те здогадуються. Млявість, утруднення дихання, запаморочення, холодний піт з раптовим ознобом — не просто ознаки втоми. Це може бути перегрів, який може призвести до непритомності і серцевим нападам. Сонячна активність, судячи з раннього дозрівання рослин, нині така, що навіть хмари не захищають від ультрафіолету, а задуха похмурого полудня може бути ще небезпечніше.

Мало хто замислюється про харчові отруєння на старті дачного сезону, і марно. Пронос — не біда, а незручність, він очищає кишечник від отруйних завалів. З іншого боку, видаляє корисні мікроорганізми, мінеральні речовини. Так що затяжний, понад 3 днів, розлад кишечника може бути приводом звернутися до лікаря.

Легкі розлади можна супроводити вживанням трав’яних відварів-настоїв звіробою, календули, ромашки. Потім попити молочну сироватку для відновлення кишкової мікрофлори.