Центр допомоги родинам з особливими дітьми працює в центрі Кам’янського

Центр допомоги родинам з особливими дітьми працює в центрі Кам’янського

Автор: Валентин Фіголь.

Інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ) «Надія», що відкрився в кінці минулого року в будівлі НВК «Гармонія» по вулиці 9 Травня, 8а, допомагає дітям реалізувати особливості свого розвитку як додаткові можливості.

Особливих стає більше

«Особливості – це можливості», – каже про дітей з особливими потребами Світлана Бурчак, директор ІРЦ «Надія». Завдання фахівців Центру – навчити дітей та їх  батьків жити з цими особливостями розвитку у суспільстві максимально повним життям.

Приблизно у одного з десяти українських дітей виявлено порушення розвитку, говорить статистика. Насправді таких дітей набагато більше, кажуть фахівці. В Україні близько 160 тисяч дітей зафіксована інвалідність (приблизно 2% від всього дитячого населення). Щорічно ця цифра збільшується приблизно на вісім тисяч.

Народження дитини з відхиленнями або порушеннями розвитку ставить перед сім’єю багато питань і проблем. Для початку, ці порушення або відхилення треба виявити! Далеко не всі батьки знають, в якому віці дитина повинна починати тримати голову, сидіти, ходити, говорити … До того ж термін «норма», в даному випадку, є досить умовним. «Норма – це коли так у більшості», – зазначила якось Лідія Тарасенко, лікар-психіатр міської психіатричної лікарні Кам’янського.

Сьогодні критерії оцінювання фізичного і психічного стану дітей потребують творчого осмислення і перегляду, визнають лікарі: вже в шкільному віці здоровими можна вважати не більше чверті дітей. Якщо фахівці вважають, що у дитини порушення або проблеми в розвитку – для батьків це, зрозуміло, шок. Відразу постає питання: що робити? Лікувати, коригувати – або відразу відмовитися і віддати на піклування державі?

Система допомоги сім’ям, які виховують дітей з порушеннями розвитку або ризиком їх появи – нововведення в Кам’янському та Україні. Раніше особливих дітей здебільшого направляли в спеціальні дитячі заклади-інтернати. Сьогодні ми наздоганяємо тренд цивілізованого світу – інклюзивне виховання та навчання. Це напрямок, коли дітей з відхиленнями розвитку виховують у звичайних дитячих колективно – дитсадках та школах.

У Кам’янському сьогодні в трьох навчальних закладах є інклюзивні групи і класи, викладачі пройшли спеціальну підготовку до роботи з вихованцями з особливими потребами.

Раннє втручання

В англійській мові є термін «early childhood intervention» – дослівно: «раннє дитяче втручання».
Раннє втручання (РВ) – це система соціальної, психологічної, медичної та педагогічної допомоги сім’ям, які виховують дітей з порушеннями розвитку та проблемами з розвитком. В РВ беруть участь батьки і команда фахівців. Комплекс заходів розробляється індивідуально для кожної дитини – з урахуванням його особливостей, ситуації в сім’ї і оточенні … Завдання РВ – мінімізувати негативні наслідки порушень для малюка, максимально розкрити його потенціал, підвищити якість життя сім’ї. Вивчаючи особливості розвитку дитячого мозку в перші 3 роки життя, фахівці прийшли до висновку: чим раніше дитині з особливостями і його батькам буде надана допомога – тим більше шансів у такої сім’ї на повноцінне життя. Тому допомога «з перших днів» – один з базових принципів РВ.

Фахівці з РВ вчать батьків спілкуватися зі своєю дитиною, допомагати йому розвиватися і включатися в життя суспільства, бути повноправним його учасником. У Кам’янському послугу РВ ще в минулому році були готові надавати четверо фахівців ІРЦ «Сузір’я» на лівобережжі, що пройшли спеціальну підготовку розповіла Вікторія Мунтян, методист Центру. Відтепер в місті працює ще один ІРЦ «Надія».

Не діагноз, а рекомендація

Інклюзивне виховання потрібне не лише особливим дітям, але й їх умовно нормальним ровесникам, впевнена С. Бурчак. Адже діти змалечку привчаються сприймати «не таких» людей природно, концентруватись не на відмінностях, а на спільних рисах. «Діти граються разом, а гра нівелює відмінності, акцентуючи увагу на спілкуванні», – зазначає директор «Надії». До того ж, діти разом вчаться співчувати – отже, виростуть більш емпатичними. Відомі фахівцям випадки, коли знайомі змалечку «звичайні» діти в колективі заступались за «особливих» ровесників.

«Ми не ставимо діагнозів, не лікуємо – ми лише допомагаємо батькам обрати ті додаткові навчально-виховні заходи, які допоможуть їх дітям розкрити свої можливості», – наголошує Світлана Георгіївна. Батьки приходять до ІРЦ вже з медичними документами. В Центрі дитині від 2 до 18 років дають рекомендації – яких фахівців їй бажано відвідувати додатково в навчально-виховному закладі. Ці ж фахівці – вчитель-дефектолог, вчитель-реабілітолог, вчитель-логопед, практичний психолог, є і в «Надії», тож родина може відвідувати Центр регулярно.

Поки що для повноцінної роботи Центру замало місця, але скоро корпус НВК буде частково звільнятись, тому вивільнені приміщення отримає «Надія» і зможе надавати послуги більш активно. До того ж, міське самоврядування Кам’янського має намір відкрити в Південному районі, скоріш за все на Соцмісті, ще один інклюзивно-ресурсний центр.