Водоканал Кам’янського готується ставити будинкові лічильники та чекає на іноземні інвестиції

Автор: Валентин Фіголь.

Сьогодні проблема збереження та модернізації інфраструктури галузі водопостачання має бути питанням №1 в державі, адже вже зараз ми бачимо критичний стан господарства, від якого залежить життя наших громадян. Про це заявив днями заступник голови Дніпропетровської обласної ради Валерій Безус на панельній дискусії «Інвестиції у водну галузь України. Проблеми та вирішення». Дискусія відбулася в рамках міжнародної виставки-форуму «Waste Water Management-2019».

Під час дискусії Валерій Безус озвучив ідею створення Фонду відновлення та модернізації інфраструктури водозабезпечення та водовідведення України. На його думку, це критично необхідно для того, щоб Україна могла впоратися з викликом руйнування муніципальної інфраструктури.

Необхідно владі й бізнесу спільно шукати способів, аж до змін в законодавстві, зазначили учасники дискусії.

Тимчасом про те, як КВП КМР «Міськводоканал» виконуватиме вимоги Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», розповіла прес-служба підприємства.

Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі – Закон) набрав чинності з 02 серпня 2017 року. Держава вимагає обов’язкового 100% обліку водопостачання. Щоб споживачі сплачували кошти лише за фактично спожиті послуги.

Загалом передбачено обов’язкове встановлення:

– вузлів комерційного обліку (загальнобудинкових) приладів обліку холодної води для житлових будинків;

– вузлів розподільного обліку (квартирних лічильників) для обліку індивідуального обліку споживання води.

Згідно Закону, встановлення вузлів комерційного обліку зобов’язаний здійснити оператор зовнішніх інженерних мереж протягом 2-х років з дня набрання чинності Закону. Тобто до 2 серпня 2019 року водоканал має обладнати всі житлові будинки приладами обліку. Бо з 1 січня 2020 року заборонено надавати комунальні послуги без комерційного обліку.

Витрати на оснащення будівель вузлами комерційного обліку, здійснені оператором зовнішніх інженерних мереж, відшкодовуються споживачами послуг гарячого та холодного водопостачання, а також власниками (співвласниками) приміщень шляхом сплати внеску за встановлення вузла комерційного обліку ( ч.6 ст.3 Закону).

Разом із тим, у відповідності до пункту 8 статті 3 Закону, органам місцевого самоврядування надано право затверджувати місцеві програми оснащення вузлами комерційного обліку будівель, які на день набрання чинності Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж. Програми можна фінансувати з місцевого бюджету

Встановлення лічильників – справа недешева, попереджають комунальники. Щоб полегшити споживачам тягар оплати вимог Закону,  КВП КМР «Міськводоканал» розробляє Програму, якою передбачено налагодження комерційного обліку споживання послуг з централізованого постачання холодної води у місті Кам’янське за рахунок коштів місцевого бюджету.

У разі прийняття Кам’янською міською радою такої Програми, мешканці будівель, оснащених лічильниками за бюджетні кошти, не платитимуть за встановлення лічильника, передбаченого Законом (ч. 8 ст.3).

Одну Програму розвитку «Міськводоканалу» на 2016-2020 роки міськрада Кам’янського розглядатиме на сесії 25 квітня. Депутатам пропонується внести зміни до Програми, затвердивши заходи на 2019 та 2020 рік. Слід зауважити: по більшості заходів Програми значна частина фінансування планується саме на цей та наступний роки.

Серед заходів Програми – реконструкція насосних станцій, каналізаційних колекторів та резервуарів питної води, ремонт та заміна водогонів тощо.

Загальна вартість заходів Програми в 2019 році – 233 мільйони гривень. Більшість робіт фінансуватиметься з бюджетів (з міського – 64,5 мільйони).

Цікаво, що водоканал, як написано в Програмі, сподівається в цьому та наступному роках отримати кредитні кошти на деякі заходи.  Наприклад, реконструкція комплексу  з експлуатації очисних  споруд  каналізації правого берегу міста Кам’янське фінансуватиметься в розмірі 3,4 мільйонів гривень з міського бюджету і по 15 мільйонів в рік – кредит НЕФКО та ЄС.

На технічне переоснащення системи аерації (із заміною компресорного обладнання) комплексів очисних споруд каналізації правого та лівого берегів Кам’янського – 3 мільйони гривень в кредит від Європейського Інвестбанку.

Нинішній стан фільтраційних ставків очисних споруд лівобережжя можна оцінити по фото.

Від ЄІБ також чекають кредиту в 55 мільйонів гривень на санацію основних водоводів в місті. Для порівняння: підприємство планує витратити на санацію та капремонти магістральних і розподільчих водоводів 20 мільйонів бюджетних коштів.