Дати шанс Блакитному озеру – закликають екологічні активісти мешканців Кам’янського

Дати шанс Блакитному озеру – закликають екологічні активісти мешканців Кам’янського

15 років тому екологічна громадська організація «Голос Природи» розпочала кампанію за збереження екосистеми унікального водного об’єкту – штучного озера, яке виникло на місті Єлізаветівського котловану.

Автори: Валентин Фіголь, Сергій Гузь.

Активісти організації відзначають, що останнім часом екологічний стан Блакитного озера істотно погіршився. Щоб у цьому пересвідчитись, достатньо погляду «неозброєним» оком і порівняння з тим, що відбувалось тут років 25 тому.

Тоді на котловані, який ще ніхто не називав озером, відпочиваючих було так мало, що можна було за день не зустріти жодного. Зате до води приходили на водопій косулі та дикі свині.

Трохи історії. Ця водойма виникла штучно, як і два інші котловани, відомі в народі як Курилівський та Миколаївський. У Єлізаветівському і Курилівському котлованах добували пісок для насипання подушки під лівобережними житловими мікрорайонами Кам’янського, а у Миколаївському – для намиву дамби мостового переходу. І якщо Курилівський та Миколаївський котловани знаходяться у межах охоронних зон Дніпра, то з Єлізаветівським ситуація складніша.

Землю під Єлізаветівський котлован Дніпродзержинськ отримав у користування за державним актом. Тому сьогодні виникла така ситуація: ділянка, яку займає водна поверхня, належить до земель Кам’янського, а береги – до земельного фонду Петриківського району.

Добуваючи пісок, люди докопались до водоносного шару, і підземні води заповнили чашу котловану. Так виникла водойма.

Кілька разів приймалися спроби надати цій водоймі статус озера, аби воно підпадало під водоохоронне законодавство, але остаточне ця проблема так і не була вирішена. Документи застрягли на рівні обласної ради.

Наповнений джерельною водою, котлован довго був найчистішою водоймою в околицях Дніпродзержинська. Рибалки та не чисельні туристи, які могли ціле літо мешкати тут у наметах, готували їжу на воді з котловану, і навіть пили її, набираючи на глибині в місцях виходу джерел з-під землі.

Популярності котловану, як місця відпочинку, посприяло проведення на його берегах «маївок» у середині 90-х років. Місцеві «неформали» збирались гуртом, розбивали табір і відпочивали кілька діб. Зазвичай, хтось у таборі відповідав за пожежну безпеку, хтось – за збирання та утилізацію сміття (пластиковий посуд та пакети тоді ще не були такі популярні, і сміття було трохи іншим – папір, скляні пляшки та консервні бляшанки). Слідом за «неформалами» до котловану поринули мешканці Дніпродзержинська, а потім і Дніпропетровська…

Сьогодні частина берегів котловану забудована різними «зонами відпочинку», більшість з яких мають спірний статус. Наприклад, територія вздовж Єлізаветівської траси за документами – пасовисько, але вже багато років тут фактично облаштована зона відпочинку. Єдиний плюс – на цих ділянках хоча б прибирають сміття.

Влітку на Блакитному озері щоденно відпочивають тисячі людей, і для водойми така популярність може стати катастрофою. Береги, вільні від «баз відпочинку», – засмічені, вирубано та попалено чимало зелених насаджень. Ніхто не займається берегоукріпленням усього периметру водойми.

В останні роки значно впав рівень води у котловані та навколо нього. Причини зниження рівня води та потужності водоносних шарів, що живлять озеро – досі офіційно не з’ясовані. Проте, падіння рівня води співпало з кількома факторами, як от збільшення забору води через артезіанські скважини птахофабрикою та руйнуванням протоки каналу «Прорізь», що з’єднував озеро з Дніпром.

Свого часу до котловану був прокопаний прорізний канал, що об’єднував його з дренажним каналом, протікаючим через лівобережний житловий масив. Але при будівництві мосту через Дніпро прорізний канал пересипали. Тепер він перетворився на суцільне болото вздовж вулиці Харківської.

Міське самоврядування вже більше 10 років намагається відновити проточність каналу, періодично закладаючи кошти в бюджетні програми.  Торік та позаторік навіть виділялись гроші на розчистку прорізного каналу, але фактично профінансували лише реконструкцію «п’яної дороги» та земляні роботи обабіч неї.

До всього, в канал, за наявною інформацією, виливаються стічні води чи то тепличного комбінату, чи ще чиїсь – як завжди, посадовці від екології не можуть сказати напевне.

Хаотична та безвідповідальна експлуатація котловану привели до того, що сьогодні вода тут перестала бути такою прозорою, якою славилась колись – саме через колір чистої води водойму назвали Блакитним озером. В котловані з’явились бурі водорості, вода почала «цвісти».

Це доля всіх водойм зі стоячою водою – перетворюватись із часом на болото, кажуть фахівці. Стан водойми, на переконання активістів «Голосу Природи», вимагає заходів щодо його поліпшення.

Що Ви можете зробити для збереження Блакитного озера?

  • підтримуйте чистоту, не залишайте сміття після відпочинку на «Блакитному озері», всі відходи необхідно забрати з собою і викинути у спеціальні контейнери в найближчому населеному пункті;
  • охороняйте рослинність в прибережній зоні, не знищуйте очерет, чагарник, дерева та інші зелені насадження;
  • бережіть чистоту води, ніколи не мийте особистий автомобільний транспорт в прибережній зоні;
  • поважайте тваринний світ: не руйнуйте гнізда птахів, нори дрібних гризунів і плазунів, не ловіть рибу сітями;
  • дотримуйтесь правил пожежної безпеки: використовуйте старі кострища, не спалюйте суху рослинність і обов’язково загасіть багаття після відпочинку на природі;
  • вимагайте від депутатів Камянської міської ради відновлення дренажного каналу «Прорізь»;
  • вимагайте від державних і місцевих органів влади ефективної природоохоронної діяльності;
  • інформуйте міліцію (тел. 102), Дніпродзержинську регіональну державну екологічну інспекцію (тел. (05692) 533242 / 531166), Дніпродзержинську міжрегіональну прокуратуру з контролю дотримання Законів у природоохоронній сфері (05692 32792) про екологічні злочини, такі, як самовільне знищення рослинності, незаконне будівництво в водоохоронній зоні, браконьєрство (ловля риби сітями), звалювання сміття, спалювання сухої рослинності, миття автомобілів та інші порушення.