Святкування Дня пам’яті, примирення та перемоги почалось в Кам’янському

Автор: Валентин Фіголь.

Чому святкувати перемогу армій СРСР і союзників над армією Німеччини можна вже з 7 травня — дізнались місцеві школярі, учасники екскурсії експозицією музею історії Кам’янського.

Капітуляція німецької армії відбулась 7 травня 1945 року, але була підписана без присутності голів держав-переможців. І Сталін забажав перепідписати акт про капітуляцію. З генераліссімусом погодились, і ритуальне підписання акту про капітуляцію відбулось 8 травня, але за московським часом уже було за північ. Тому святкували радянські люди перемогу у війні, яку ще недавно називали Великою Вітчизняною — 9 травня.

Сьогодні історики розповідають школярам, що СРСР і Німеччина нарівні брали участь у Другій Світовій війні – ділили територію. Обидві сторони готувались напасти, але Сталін не встиг. Що для України та війна почалась ще в 1939 році, як і в інших місцях Європи.

Війна несправедлива, як дізнались діти на прикладі полковника Михайла Шепетова, чиє ім’я носить вулиця в нашому місті. В 1941 році полковник був одним із перших Героїв Рядянського Союзу. А в 1942 році потрапив в оточення і в полон, згодом німці його розстріляли у в’язниці. А вдома його офіційно вважали зрадником. Аж поки в 60-ті роки допитливі журналісти не відновили репутацію чесного офіцера.

Про кам’янчан-дніпродзержинців в роки війни розповідає і виставка документів з фондів міського архіву Кам’янського. Адже німці, за ініціативою місцевих націоналістів, перейменували місто з Дніпродзержинска в Кам’янське.

Серед експонатів – кілька документів та особисті речі, навіть нагородна зброя нашого земляка – війського, що закінчив війну в Німеччині. Майор Рафаіл Фінкельштейн пішов з життя, трохи не доживши до 100річчя. Його родичі передали документи та речі майора до міського архіву.

Цікаві також особисті листи кам’янчан, написані в роки війни. Зокрема, листівки заробітчан з Німеччини. В них, до речі, наше місто називають то Дніпродзержинськом, то Кам’янським.

По-своєму «відзначив» сьогоднішній день металургійний комбінат. Після 11 години руда хмара, помітна з різних куточків міста, бурхнула з будівлі конвертерного цеху. Вітер, на щастя мешканців центральної частини міста, відніс куряву на північ. Нагадаємо, торік восени генеральний директор ДМК Олександр Підкоритов обіцяв, що в результаті робіт, передбачених меморандумом з міським самоврядуванням, в квітні руда курява перестане летіти з конвертерного цеху.

Тимчасом так і стоїть обідраний постамент меморіалу «Прометей». Біля нього планується проводити ритуальне покладання квітів. Щоправда, церемонія відбудеться з іншого боку меморіалу.