85 років святкувала центральна бібліотека в Кам’янському

Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка вчора відзначила своє 85-річчя. Сьогодні бібліотека — не лише зібрання текстів та документів. Вона поступово стає місцем, де можна навчитись чогось нового, поспілкуватися з друзями, провести ділову зустріч, побачити виставку чи почути музичні виступи – як кажуть, провести дозвілля змістовно.

Автор: Валентин Фіголь.

Історія бібліотеки

Міська  бібліотека була відкрита у 1934 році.  У день  відкриття в її фондах налічувалося 20 тисяч книг і 63 найменування газет і журналів. У  перший рік бібліотеку відвідувало 13 тисяч читачів, яких обслуговувало 4 бібліотекаря. Сьогодні бібліотечний фонд складає – 104 тисячі примірників, заклад відвідують майже 11 тисяч читачів. Але завдяки розважальним та просвітницьким проектам бібліотеку за рік відвідує близько сотні тисяч кам’янчан та гостей міста.

Ім’я Т. Шевченка бібліотеці було присвоєне в 1939 році. Бібліотека продовжувала працювати в роки німецької окупації Дніпродзержинська, перейменованого окупантами в Кам’янське.

У 1952 році бібліотека переїхала на нове місце за адресою пр-т Тараса Шевченка, 14. Спочатку вулиця називалася Кладовищенською, у 30-роки отримала назву на честь більшовика  Федора Сировця.  Під час окупації перейменована  у вулицю німецького генерала  Штейнера, після визволення від нацистських  окупантів повернулася назва вул.Сировця,  у 2016 році перейменована на пр-т Тараса Шевченка.
Автором будинку, куди переїхала бібліотека, є Ольга Брусова — донька Олексія Сокола, творця пам’ятника «Прометей». Вона жила і працювала в нашому місті. Проект цього будинку став переможцем Всесоюзного конкурсу. Він — частина архітектурного комплексу, якому не судилося втілитися в життя.

У 1953 році за ініціативою письменників Володимира Сіренка та Леоніда Стоянова у бібліотеці  був організований літературний гурток, який переріс у міське літературне об’єднання.

У 1959 році  відкритий вільний доступ до бібліотечних фондів.
У 1965 році проведений капітальний ремонт приміщення.
У 2016 році бібліотека набула юридичного статусу. У зв’язку з перейменуванням міста у Кам’янське отримала нову офіційну назву Комунальний заклад «Централізована бібліотечна система м. Кам’янського» Кам’янської міської ради.

Боротьба за відвідувача

Сучасна бібліотека в умовах технологічного прогресу змушена доводити свою потрібність та життєздатність. Тому колектив поступово став перетворювати заклад у відкритий та доброзичливий простір для спілкування та культурного відпочинку.

Зараз бібліотека має 23 сучасних комп’ютери, розташованих у читальній залі, безкоштовний доступ до інтернет, WI-FI. Тут люди похилого віку можуть отримати допомогу в доступі до нових технологій, навчитись користуватись комп’ютером та інтернетом.

Бібліотека поступово трансформується в навчальний та презентаційний простір для багатьох митців. Зараз бібліотека надає можливість художникам, письменникам, фотографам, вишивальницям та багатьом іншим майстрам використовувати її як презентаційний  майданчик.

Бібліотечні працівники для відвідувачів придумують і організовують зустрічі з письменниками, виставки літератури на злободенні теми.

Чимало людей відвідує бібліотеку заради самоосвіти. Саме для них безкоштовні послуги психолога, юриста, велика кількість різноманітних тренінгів, семінарів, курсів, вебінарів тощо.

У бібліотеці  працює 12 клубів за інтересами. Деякі існують  багато років: літературний клуб  «Віварт», Краєзнавче товариство «Кам’янське — Дніпродзержинськ, «Клуб інтелектуального кіно», тінейджерський клуб «Вибір» тощо. Є і більш молоді, але вже популярні авторські проекти – «Школа виживання» чи «Бібліобранч».

Завдяки участі у грантових програмах лише у 2016-2017 рр бібліотека інвестувала  в економіку міста понад 1мільйон гривень.